A növekvő szervezet számára rendkívül fontos, hogy milyen minőségű és mennyiségű tápanyaghoz jut hozzá, ugyanis gyermekkorban intenzív a növekedés: a csontrendszer, az idegrendszer és az izomrendszer is nagy változáson megy keresztül. A teljes értékű étkezés és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel nélkülözhetetlen. Ha szülőként az egészséges táplálkozás alapelveit betartva készítik elő az étkezést, és az uzsonnásdobozba is ennek megfelelően kerülnek a finomságok, úgy segíthetik a gyermek jó közérzetének és koncentrálóképességének fenntartását a nap folyamán.
A gyermekkorban választott ételek minősége egyfajta alapnak is tekinthető, hiszen a beépülő értékes tápanyagok a későbbi egészségi állapotra is pozitív hatással lehetnek. Ha nem jut hozzá a gyermek szervezete a szükséges ásványi anyagokhoz és vitaminokhoz, az nemcsak közérzetén, hanem a jövőben immunrendszere állapotán is megmutatkozhat.
A felnőtt lakosság körében lassan már népbetegségnek számító elhízás a gyermekek számára is komoly egészségi kockázatot jelent, ugyanis a tapasztalatok azt mutatják, hogy a túlsúlyos gyermekek nagy része felnőttként is súlyproblémákkal küzd. A cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri panaszok mellett az általános teherbírás és egészségi állapot is kárát látja annak, ha nem figyelünk oda a bevitt alapanyagok minőségére és mennyiségére.
Emellett arra is ajánlott fokozottan ügyelni, hogy mivel töltik a gyermekek szabadidejüket, érdemes minél aktívabb kikapcsolódási formákat választani számukra, hogy biztosítva legyen a napi mozgás is.
A családon belüli táplálkozási szokások egyértelműen befolyásolják a gyermekek ételekhez fűződő kapcsolatát. Fontos, hogy a sütés-főzés terén aktív részessé válhassanak a kicsik, így megismerhetik a felhasznált alapanyagokat, és pozitív irányba alakíthatóak szokásaik az egészséges ételekkel kapcsolatban.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a szülői magatartás nagy jelentőséggel bír azt illetően, hogyan viszonyul a gyermek az egyes alapanyagokhoz és ételekhez. Rugalmasan kezelve, mégis a jó irányba terelgetve a gyermeket, beépíthetőek az egészséges táplálkozás alapelvei a mindennapjaiba, kialakulóban levő szokásai közé. Ebben nagy segítségükre volt a gyerekeknek a Viem, čo zjem projekt.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.