Már 48 éves az első „lombikbébi”

baba k

Louise Brown 1978 nyarán jött a világra Nagy-Britanniában. Ő az első, mesterséges megtermékenyítéssel született gyerek. Az egykori Csehszlovákiában 1982-ben Brünnben, a független Szlovákiában pedig 1991-ben egy pozsonyi kórházban látta meg a napvilágot az első lombikbébi.

„A mesterséges megtermékenyítés Robert G. Edwards és Patrick Steptoe nevéhez fűződik” – tájékoztat Michaela Grossová nőgyógyász. Edwards és munkatársai felmérték az emberi petesejt érési folyamatát, és azt, hogyan hatnak rá a hormonok. Sikerült feltérképezniük, hogy a spermium milyen körülmények között termékenyíti meg a petesejtet. 

Ezután azonban új probléma jelent meg. A megtermékenyített petesejt a megtermékenyítés után nem fejlődött tovább. Edwards feltételezte, hogy érett pete felhasználására van szükség, amihez laparoszkópiás módszerrel jutott. Edwards sejttenyészetbe helyezte, spermát adott hozzá, s megtörtént a megtermékenyítés. A kutatás azonban több etikai kérdést is felvetett, ami viharos társadalmi vitát kavart, de végül engedélyezték a kutatások folytatását. A kutatók elemezték a páciensek hormonszintjét, s pontosan meg tudták határozni a megtermékenyítésre alkalmas időszakot, így maximalizálták a siker esélyét. A Brown házaspár, Lesley és John 1977-ben érkezett a klinikára. Kezelést kaptak, és amint a megtermékenyített petesejtből nyolcsejtes embrió fejlődött, az orvosok behelyezték a kismama méhébe. Kilenc hónappal később császármetszéssel egészséges gyermekük született: Louise Brown. A mesterséges megtermékenyítés módszere hirtelen valósággá vált. 2010-ben Robert G. Edwards, a brit fiziológus és a reproduktív orvoslás úttörője a mesterséges megtermékenyítési módszer kifejlesztéséért megkapta az élettani és orvosi Nobel-díjat. Az új módszer sok gyermektelen párnak adott reményt. 

A meddőség kezelésének alapja az ok pontos feltárása, a személyre szabott eljárás és a modern technológiák alkalmazása. Magába foglalja az életmód módosítását, a hormonális kezelést és az eljárások széles skáláját. „Az asszisztált reprodukció olyan folyamat, ami a petesejt spermával történő laboratóriumi megtermékenyítését jelent. Általában az ICSI módszert (közvetlen spermium-injekció a petesejtbe) alkalmazzák” – mondja dr. Bagócsi Tamás, az egyik pozsonyi klinika orvos igazgatója. 

A modern mesterséges megtermékenyítési központok az embrió beültetése előtt genetikai vizsgálatot végeznek, ami segít megelőzni az öröklött betegségeket és növeli a sikeres teherbeesés esélyét. „Modern módszernek számít a pete lefagyasztása és adományozása. Ez elsősorban a petesejtek, spermiumok vagy embriók lefagyasztását jelenti későbbi felhasználás céljából, valamint a genetikai adományozási programokat” – teszi hozzá dr. Bagócsi Tamás. Több mint 4 millió ember így jött világra. A mesterséges megtermékenyítési módszer biztonságos és hatékony. 

Ha figyelembe vesszük, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a világ lakosságának csaknem 18%-a meddő, ez óriási esélyt és reményt jelent a gyermektelen pároknak. 

Nem megfelelő hozzászólás jelentése

Nem megfelelő a hozzászólás?

To report a comment that violates the rules, please log in or fill out the form.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?