Már 35 éves korban is elkezdődhet

A nőgyógyászok számára egy eddig rendkívül ritka, korábban szinte ismeretlen jelenség vált az utóbbi években feltűnővé – a 30 év feletti nők mintegy 20%-ánál jelentkező, a klimaktériumra jellemző tünetek: hőhullámok, rendetlen és szapora szívverés, migrénes fejfájás és a normális menstruációs ciklus felborulása.

Ez a tünetegyüttes a PMC, vagy-is a „perimenopauzális (a változókort kísérő) krízis” kifejezés rövidítése. Ez arra a jelenségcsoportra utal, amely a változókor környékén – azaz a legutolsó menses táján – szokott kialakulni. Normális körülmények között ez a klimaktérium előtt 5 évvel szokott elkezdődni, vagyis a nők többségénél a 49–52. életév tájékán. Egyes esetekben azonban ez az 5 év akár 15-20 évre is emelkedhet, vagyis a PMC már 35 éves kor körül megkezdődhet.

Azt, hogy valakinél mikorra várható a PMC, előre megmondani nem lehet, mert a tünetek kialakulásához vezető hormonelváltozások a gramm milliomod részénél is kisebb mennyiségűek. A panaszok keletkezését és súlyossági fokát azonban mindenki befolyásolhatja. Az optimista életszemlélet, a kellő önbizalom és a problémákkal való bátor szembenézés sokat segíthetnek a testi-lelki egyensúly megteremtésében és megőrzésében.

Nagyon fontos a rendszeres, teljes értékű reformtáplálkozás. Csökkentse a szénhidrátok (édesség, péksütemények, kenyér és tésztafélék), illetve a húsok fogyasztását. A tejtermékek közül elsősorban a savanyított változatokat (túró, joghurt, kefir, sovány sajtok) ajánljuk, mert a bennük található kalcium hatékonyabban szívódik fel, mint a nyers tejből. A csontritkulás megelőzésére fontos, hogy naponta egy-két maroknyi olajos magot (diót, mogyorót, mandulát) és hetente halat is fogyasszon.

Se az alacsony, se a túl magas testsúly nem kedvez a hormonrendszernek, ezért nagyon fontos, hogy törekedjen az ideális testsúly elérésére.

Ha hízásra hajlamos, tartson évente egy-kétszer 7-10 napos léböjtöt, és minden héten egy zöldség/gyümölcs- vagy lénapot. Fogyasszon rendszeresen sok rostot tartalmazó ételt, esetleg szedjen kiegészítésül rosttartalmú tablettákat kúraszerűen.

Ha alacsony a testsúlya, egyen 4-6 alkalommal mindennap. Fogyasszon el legalább 2-3 banánt, 2-3 maroknyi olajos magot és aszalt gyümölcsöket. Az étkezések előtt fél órával savanykás gyümölcsöket, citrusféléket vagy kesernyés teákat ajánlunk.

A kitartást igénylő sportok (úszás, kocogás, biciklizés, jóga, tajcsi) javítják a közérzetet, a teljesítőképességet, csökkentik a csontritkulás kialakulásának esélyét, és elősegítik a hormonháztartás egyensúlyának fenntartását is.

Vegye igénybe a zöldségek, a gyümölcsök és a gyógynövények segítségét! Az ösztrogénszintet javítja a gránátalma, a szója, a zeller, a brokkoli és a kelbimbó. A csalán, a palástfű és a ginzeng is fontos ösztrogénforrások.

A ligetszépe elsősorban magas prosztaglandintartalma miatt fontos.

A barátcserje a rendszertelen és nagyobb panaszokkal járó menses rendezésében segít.

A citromfű és az orbáncfű hangulatjavító, vegetatív stabilizáló és feszültségoldó hatása miatt kiváló, komlóval és macskagyökérrel kombinálva segítik a nyugodt alvást és enyhítik a fejfájást.

A zsálya enyhíti a verítékezést, néhány csészényi 4-6 hétig fogyasztva sokat enyhít a panaszokon. Az idegrendszert stabilizálják és a hormontermelést serkentik: az ananász, a papaya, a lucerna, a zabpehely, az édeskömény és a méhpempő.

A vitaminok, ásványi anyagok és a nyomelemek közül különösen fontos az E-vitamin: napi 30 milligrammal csökkenthetők a hőhullámok. Nagyon sokat tartalmaz a szója és a hidegen sajtolt olajok.

A kalciumról fentebb már volt szó, a magnézium főleg az idegsejtek, az izmok és a szív normális működéséhez szükséges. Legfontosabb természetes forrásai: az olajos magvak, a sötétzöld zöldségfélék, a kukorica és a citrusfélék.

A lecitin védi az idegsejteket és részt vesz az érelmeszesedés megelőzésében.

A cink- és a szelénhiány csökkenti a szexuális kedvet, pótlásukra búzacsíra, sörélesztő, olajos magvak, tojás, paradicsom, brokkoli és hal rendszeres fogyasztását ajánljuk. (B. E.)

Harc a női szívekért

A közhiedelem úgy tartja, hogy a férfiakat fenyegetik igazán a szív- és érrendszeri megbetegedések, ám ennek ellentmondanak a statisztikák. Egy magyarországi felmérés szerint 2002-ben az összes női halálozás 57%-át szív- és érrendszeri betegségek okozták, míg a férfiak esetében e betegségek a halálozások 45%-ért felelősek.

Különösen veszélyeztetettek a változókorban lévő nők, hiszen a klimax alatt olyan hormonális folyamatok zajlanak le a női szervezetben, melyek nagyon megterhelik a szívet és a keringési rendszert. A klimax hatásaként a hasznos koleszterin (HDL) szintje lecsökken, míg a káros koleszterin aránya (LDL) megnő, ami további kockázatot jelent. Emiatt a nők körében a szív- és érrendszeri halálozások egy évtized alatt megduplázódnak. (M&H Communications)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?