Magas vérnyomás – Nem mindegy, mikor veszi be a gyógyszert

vérnyomás k

A magas vérnyomás, vagyis a hipertenzia, a szív- és érrendszeri betegségek fő kockázati tényezője és az agyiér-katasztrófa negyedik leggyakoribb oka. Évente 15 millió embert érint világszerte, egyharmaduk meghal. Nálunk a harmadik leggyakoribb halálok.

P edig a magas vérnyomás eredményesen kezelhető. Annak ellenére, hogy az orvos hatásos gyógyszereket ír fel, fontos szerepet játszanak azok a mindennapi lépések, amelyek megváltoztatják az életmódot. Az egyszerű módosítások fokozatosan segítik csökkenteni a vérnyomást és olyan szinten tartani, hogy talán kevesebb gyógyszerre lesz szüksége és sokkal jobban fogja magát érezni. Ha megfelelő szinten szeretné tartani a vérnyomását, van három új orvosi ismeret, amiről tudnia kell.

1. Hogyan és hol mérhető legpontosabban?

Az utóbbi években végzett kutatások azt mutatják, hogy az orvosi rendelőben mért vérnyomásadatok sokszor nem pontosak. Az otthoni vérnyomásmérés jobban jelzi a veszélyt, mint a rendelőben mért, mert ez utóbbi sokaknál könnyen stresszt okozhat. Ha valaki esetleg fehér köpeny szindrómában szenved, a vérnyomása a rendelőben feleslegesen megemelkedhet. A házi monitorozás hozzásegít ahhoz, hogy megfelelő szinten tudjuk tartani a vérnyomást. Ha otthon méri, 5 percig üljön nyugodtan és csak azután mérje meg. Az értékeket gondosan jegyezze fel.

2. Mikor vegyük be a gyógyszert?

A betegek rendszerint reggel veszik be a gyógyszert, mert a vérnyomás általában napközben magas. A legutóbbi kutatások azt jelzik, hogy ha valaki éjszaka veszi be a vérnyomás elleni gyógyszert, az jobban elősegíti a kívánt érték megtartását. Sőt így a szívinfarktus vagy az agyiér-katasztrófa kockázatát is csökkenteni lehet. Amint azt Todd Hurst arizonai kardiológus elmondta, az éjszakai gyógyszerszedésnek egy kockázata van: „Ha a magas vérnyomás elleni gyógyszer vízhajtó, akkor mégis jobb reggel bevenni, hogy ne kelljen éjszaka toalettre mennie.”

3. Más probléma is lehet

A magas vérnyomás egyik oka a magas aldoszteronszint. Ez a hormon tartja fenn az egyensúlyt a nátrium és a kálium között. Jelet ad a szerveknek – a vastagbélnek és a vesének –, hogy a véráramba több nátriumot küldjön, vagy több káliumot engedjen a vizeletbe. Az aldoszteron ellazítja a mellékveséket, s ha sok van belőle a szervezetben, magas vérnyomás alakul ki. Dr. Hurst felhívja a figyelmet arra a kutatásra, amely fontos szerepet tulajdonít az aldoszteron hormon szintjének. Kiderült, hogy a súlyosan magas vérnyomásban szenvedők 20 százalékának magas lehet az aldoszteronszintje.

A kardiológus azt állítja, hogy az életmódváltás, a rendszeres mozgás, az egészséges táplálkozás, a mesterségesen feldolgozott ételek, az alkohol, a dohányzás, a túlzott sózás kerülése, a normális testsúly fenntartása ugyanolyan hatásos lehet, mint a gyógyszeres kezelés. Ám rendkívül fontos, hogy minden változtatást beszéljen meg kezelőorvosával.

(izdr.-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?