Ma: rákellenes világnap

Ha hinni lehet a statisztikának, akkor a balesetek után a legtöbb gyermek daganatos betegségben hal meg, ám az jó hír, hogy az elmúlt években lényeges változás tapasztalható: a betegek 80 százaléka teljesen meggyógyul, ha a betegséget idejében felismerik. Ehhez viszont kitartó és rendszeres felvilágosító munka kell. A mai rákellenes világnap kitűnő alkalom erre.

A mai rendezvények célja, hogy a közvélemény figyelmét felhívja: daganatos betegségek a legkisebbek körében is előfordulnak, bár lényegesen kisebb mértékben, mint a felnőttek esetében. A szülőket pedig arra figyelmezteti: vegyék észre a betegségre utaló jeleket, s ha szükség van rá, azonnal vigyék orvoshoz a gyereket. A rákellenes világnap alkalmából dr. Eva Sirackával, a Rákellenes Liga elnökével beszélgettünk.

Szlovákiában évente hány gyermeknél állapítanak meg onkológiai betegséget?

Évente átlagosan 165 gyermek betegszik meg rákban. Ez a szám az utóbbi években szerencsére nem változott, bár elég gyakran bukkannak fel olyan hírek, hogy emelkedik a rákos gyerekek száma. Ez nem igaz.

Arról készül-e statisztika, hogy az egyes régiók között milyen a betegség aránya?

A daganatos betegségeket mind a gyerekek, mind a felnőttek viszonylatában a nemzeti onkológiai regiszter jegyzi, ott vannak a részletes adatok. Mivel a betegség nem túl gyakori, nem lényeges, hogy melyik régióban fordul elő belőle több.

Melyek a leggyakoribb daganatos betegségek a gyerekek között?

Az akut leukémia, a Hodgkin-kór, az agydaganat, a gerincvelő-, vese-, szem- és csontdaganat, valamint a lágy részek szarkómája fordul elő leggyakrabban.

Van előrehaladás a gyermekek daganatos betegségeinek diagnosztizálásában és gyógyításában?

A diagnosztizálás technikai fejlődésének és a gyógyításban elért haladásnak köszönhetően az onkológiai gyermekbetegségek 80 százaléka gyógyítható. A kezelést nálunk is a világon elfogadott alapelvek szerint végzik.

Európával és a világgal összehasonlítva vajon milyen a helyzet Szlovákiában?

A modern diagnosztikai eszközöknek köszönhetően olyan betegségeket is idejében fel lehet tárni, amelyeket a múltban nem. A gyerekek daganatos betegségei különösen a fejlődő országokban jelentenek nagy gondot.

Milyen nálunk a kezelés színvonala?

Néha hallani olyan megjegyzést, hogy nálunk a rák kezelése nincs olyan színvonalon, mint a világ más részén. A kezelés ugyan anyagilag nagyon igényes, de semmiben nem korlátozzuk. Mindenütt a világon vannak olyan esetek, még a leggazdagabb országokban is, ahol a legjobb gyógymód is csődöt mond. Ez az oka annak, hogy a rákos gyerekek 20 százaléka sajnos meghal. Szeretnénk, ha ez az arány a minimumra csökkenne. (ki)

Tavaly ötmillió korona volt a támogatás

A Rákellenes Liga már évek óta támogatja a beteg gyerekeket. Az idei rákellenes világnap központi témája épp a gyermekonkológia. Felvilágosító tanfolyamokat szervez az iskolákban, segélyvonalat és tanácsadói szolgálatot üzemeltet, klinikai és kutatási projekteket támogat, nyári gyermektáborokat, családi üdüléseket szervez, s azon szülőknek pedig, akiknek gyermekük kórházi kezelésen van, anyagi segítséget nyújt és Pozsonyban szükséglakást tart fenn. A Rákellenes Liga tavaly csaknem ötmillió koronát fordított a daganatos gyerekek támogatására.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?