Ugye önnek is voltak már emésztési zavarai? Teli has, székrekedés, felfúvódás vagy hasmenés... Ismerős? S ki az, aki örül ezeknek a jelenségeknek? Senki. Az igazság azonban az, hogy az emésztéssel csak akkor foglalkozunk, amikor valami nincs rendben vele.
Legyen jó az emésztésünk!
A nátha megelőzésére, az elegendő folyadékbevitelre, a szemek védelmére sokszor gondolunk. Ez helyes is, de fel kellene tenni egy nagyon fontos kérdést: Vajon eleget gondolunk-e a beleinkre, emésztőrendszerünkre és egészséges mikroflóránkra? Pedig épp a belek azok, amelyek a jó immunrendszert kialakítják, védenek a bakteriális fertőzésektől, gondoskodnak arról, hogy minden fontos tápanyag, vitamin, ásványi anyag az élelemből oda kerüljön, ahová való. Ezért nem mindegy, mi történik a hasban, a belekben.
Arról már biztosan mindenki hallott, hogy mi a teendő. Röviden: minden nap reggelizni kell, az élelmet öt kis adagra osztani, s naponta gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani. Kerülni kellene a zsíros húsokat, édességeket, az édes italokat. El kell kerülni a gyorséttermeket, s teljes őrlésű termékeket valamint megfelelő tejtermékeket kellene fogyasztani. A múlthoz viszonyítva étrendünkben kevés a bélbarát baktérium. Pedig az emésztőrendszer a legfontosabb immunszervünk, több ezer féle baktérium él benne, egy részük állandóan ott van, másik részüket az élelmiszerekkel visszük be. Az emésztőrendszer helyes működésétől számos létfontosságú folyamat függ. A belek állapota közvetlenül befolyásolja egészségünket és lelki nyugalmunkat. A vastagbél flórája termeli a B- és a K-vitamint, s ez hat az epesavak anyagcseréjére. A nem megfelelő élelem, az antibiotikumok használata, a fertőzések gyakran emésztési zavarokat, fájdalmakat, hasmenést és túlzott gázképződést okoz. A bélben megtelepedhetnek és elszaporodhatnak olyan baktériumok is, amelyek ártanak a testnek, s nagy folyadékveszteséget okoznak. Mindenre van megoldás, itt vannak például a csodabaktériumoknak nevezett probiotikumok, amelyek a WHO meghatározása szerint élő mikroorganizmusok, amelyek megfelelő mennyiségben javítják a gazdaszervezet egészségi állapotát. A tejben, néhány sajtban, a nem pasztőrözött juhtúróban, joghurtokban és más erjesztett termékekben találhatók meg.
Az egészségre hasznos baktériumok
A legismertebb probiotikus kultúra a Lactobacillus és a Bifidobacterium törzshöz tarzó baktérium, vagyis az erjedés baktériumai. Ezek állítják helyre az egészséges bélflórát, amely megteremti a feltételeket a jó emésztéshez, és növeli a szervezet ellenálló képességét. Előnyük, hogy az emésztőcsatorna felső részén át károsodás nélkül kerülnek a szervezetbe, és természetes bélflórával védenek bennünket a kórokozóktól. A probiotikumok hatása az élelmiszerallergia tüneteinek csökkentésében is bebizonyosodott. Az ekcémás gyerekek felének probiotikum alkalmazása után javult az állapota. Mindebből világos, hogy a probiotikumok rendezik a székrekedést, erősítik az immunrendszert, megelőzik az élelmiszerallergia kialakulását, csökkentik a koleszterinszintet, segítik a fontos ásványi anyagok, elsősorban a mész, a foszfor és a vas felszívódását, segítenek leküzdeni a stresszt, jó szolgálatot tesznek fogyókúra idején.
Együtt hatékonyabb...
Hihetetlennek tűnik, de a probiotikumok hatását még fokozhatjuk, mégpedig prebiotikumokkal. Az élelem emészthetetlen részeiről van szó, amelyek serkentik a vastagbélben a bélbarát mikroorganizmusok szaporodását és aktivitását, s ezzel akadályozzák a nem kívánatos mikroflóra kialakulását. Legismertebb az inulin és az oligofruktóz. Természetes inulinforrás a fekete gyökér, a fokhagyma és a csicsóka. A probiotikumok és prebiotikumok keverékét szinbiotikumoknak nevezzük, s számos táplálékkiegészítőben megtalálhatók.
Naponta kell
Hogy a hatás maximális legyen, rendszeresen, naponta kell fogyasztani. Egy joghurt nem lát el bennünket megfelelő mennyiségű bifidobaktériummal. Jobb, ha minőségi táplálékkiegésztő formájában fogyasztjuk. Az egyik ilyen termék a Probian, amely az emésztés javítására szolgál. Minden tabletta 10 milliárd hatásos barátságos bélbaktériumot tartalmaz, ami az egyszerű joghurtban lévő mennyiség tízszerese. A Probianban, amelyben sok a Lactobacillus rhamnosus, pre- és probiotikum is található, méghozzá megfelelő arányban, a legjobb hasznosítást garantálja. Rendszeres használata csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, javítja a laktózfelhasználhatóságot még olyan embereknél is, akik érzékenyek erre az anyagra. Megszünteti a hasfájást, a felfúvódást, a hasmenést és székrekedést. Antibiotikumos kezelés után a Probian csökkenti a székletürítési panaszokat, és rövid idő alatt felújítja a jó bélbaktériumok nagy mennyiségét. Számos kutatás alapján a kutatók rájöttek, hogy a probiotikumok prebiotikumokkal adagolva jelentős mértékben felerősítik egymás hatását. Hozzátesszük: a Probiannak két fő eleme van: a probiotikum és a prebiotikum. (Még több információ: www.probian.sk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.