Láz esetén megváltozik a hőszabályozás

Az ember megtanult alkalmazkodni a külső környezethez, annak szélsőséges ingadozásaihoz. Szervezetünk homoioterm, ami annyit jelent, hogy testhőmérsékletünk a külső körülményektől függetlenül állandó.

Az ember megtanult alkalmazkodni a külső környezethez, annak szélsőséges ingadozásaihoz. Szervezetünk homoioterm, ami annyit jelent, hogy testhőmérsékletünk a külső körülményektől függetlenül állandó. A téli álmot alvó állatokra jellemző, hogy a hideg évszakban testhőmérsékletük lecsökken, és csak 1–2 oCelsius-fokkal magasabb a környezeti hőmérsékletnél. (Ezt nevezzük hibernáció jelenségnek.)

Az átlagos testhőmérséklet 37 oC-fok, és ezt az agy hipotalamusz nevű része szabályozza. Úgy működik, mint egy termosztát. Hőtermelésre készteti a testet, ha túlzottan lehűl, és fokozza a hőleadást, ha a szervezet felhevült.

Láz esetén ez a mechanizmus megváltozik, ezért a test melegebb lesz a normálisnál.

A hőszabályozás negatív visszacsatolással működik. Erős testmozgáskor a testhőmérséklet nő, ezért a visszacsatolásos reakció miatt verejtékezés indul meg. Kitágulnak az erek, s a test visszahűl eredeti állapotára.

A verejtékezés vagy izzadás így a test egyik hőleadási módja.

Az izzadtság elpárolog, így hőt von el a bőr ereiben áramló vérből, mellyel lehűl annak hőmérséklete.

Amikor fázunk, ereink beszűkülnek, ez csökkenti a bőr vérellátását, így a hőleadást is. Didergéskor az izmok sorozatosan összehúzódnak, hőt termelve igyekeznek felmelegíteni a testet. Voltaképpen nem beszélhetünk egységes testhőmérsékletről, mert a szervezeten belül jelentős különbségek vannak a test belsejében levő szervek és a test felszíne között.

Ha az agyunk hőmérséklete 2 fokot csökken, kómába esünk (elájulunk).

Ha a kisujjunk hőmérséklete kisebb 2 fokkal, nem érzünk semmit, esetleg megdörzsöljük.

A bőrhőmérséklet jelentősen függ a ruházattól és a környezeti hőmérséklettől. Pl. 24 oC-fokos külső hőmérséklet mellett a törzs bőrének hőmérséklete kb. 33 oC-fok, ugyanakkor a láb bőre csak 20 oC-fok körül van.

Az ember napszaki hőmérséklete is mutat bizonyos ingadozásokat. Legmagasabb a testhőmérséklet délután 6 óra körül, a legalacsonyabb a hajnali órákban. Normál esetben ez az ingadozás 1 fokon belül marad. A napi ritmusban az általános életforma, a táplálékfelvétel, az alvás stb. is szerepet játszik, de nem becsülhető le a feltételes reflexes tényezők szerepe sem. Emocionális (érzelmi) tényezők 38,5 oC-fokig is fokozhatják a testhőmérsékletet. Ugyanilyen erős emelkedés tapasztalható izommunka esetében is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?