Küzdje le a kísértést!

A hónap utolsó napja a dohányzás elleni küzdelemé. Viszonylag sokat foglalkozunk ezzel a témával, de úgy tűnik, nem eleget, hiszen még mindig sokan vannak, akik hódolnak ennek a káros szenvedélynek. Pedig közismert, hogy néhány súlyos betegség közvetlen összefüggésbe hozható a dohányzással.

Sokan sokszor megpróbáltak már megszabadulni a dohánytól kisebb nagyobb sikerrel. Mi most ahhoz adunk tippeket, hogy ne bukjon el a nikotinéhséggel vívott küzdelemben. Ha megfogadja tanácsainkat, könnyebb lesz kitartónak maradnia.

A leszokás első hetei különösen nehéz időszakot jelentenek. A megszokott dohányos társaság, az átmeneti testsúlygyarapodás, a nikotinmegvonás kellemetlen tünetei – például a feszültség, az ingerlékenység és a türelmetlenség – sokak számára tűnnek leküzdhetetlen akadálynak. Aki hosszabb ideje és intenzíven dohányzik, általában nehezebben tudja elhagyni a cigarettát. Nagyobb mértékű függőség esetén az elvonási tünetek kiküszöbölésére, illetve enyhítésére célszerű nikotinpótló készítményt, például tapaszt vagy rágógumit alkalmazni. A kúra ajánlott időtartama körülbelül 3 hónap. A leszokás általában nemcsak a leszokóban lévő dohányos, hanem a környezete számára is nehéz időszak. A nikotinmegvonással járó hangulatingadozás, feszültebb idegállapot gyakran a hozzá közel állókon csapódik le. Erre számítva az első időszakban érdemes megkérni a családtagokat, barátokat, munkatársakat, hogy legyenek türelemmel.

1. Ne adja fel!

Akkor se adja fel a küzdelmet, ha sok a munka, a stressz vagy a feszültség. Tippjeink segítenek megőrizni a kezdeti lendületet.

Tartson nagytakarítást!elejtezzen ki minden hamutartót, öngyújtót és egyéb dohányzással kapcsolatos dolgot a lakásból! Mossa ki a függönyöket, tisztítsa ki a szőnyegeket és a kárpitokat! Szellőztessen több órán keresztül, ha van lehetősége, fesse is ki a lakást! Ha a dohányzás legapróbb nyomát is száműzi otthonából, nem lesz kedve tönkretenni ezt a friss tisztaságot.

Foglalja el magát!

Figyelje meg, de akár össze is írhatja, melyek azok a helyzetek, amikor automatikusan rágyújt. Ne hagyjon magának időt ezekben a szituációkban arra, hogy elővegye a cigarettát. Étkezés után például azonnal álljon fel az asztaltól, mosogasson el, vagy mosson fogat!

Tobzódjon az illatokban!

Legalább 48 óra kell az utolsó cigaretta elszívása után ahhoz, hogy a leszokóban lévő dohányos eredeti íz- és szagérzékelése helyreálljon. Már két nappal a sorsdöntő elhatározás után rég elfeledett élményekben lehet része. Intenzívebben fogja érezni kedvenc ételei ízét, a gyümölcsök aromáját, a kedvese illatát. A kitartását is jutalmazva lepje meg magát egy új parfümmel, fedezzen fel új fűszereket, próbáljon ki egzotikus ételeket!

Csapja be a kezét!

A megszokás egyik legnehezebben legyőzhető mozzanata a cigaretta után nyúlás automatikus mozdulata. Könnyebb lesz a dolga, ha elfoglalja kezeit. Nyomogasson stresszlabdát, vásároljon stresszoldó gyöngysort, vagy tartson a zsebében cukormentes cukorkát! Ha szívesen rágyújtana, lassan csomagoljon ki egyet, és szopogassa el.

Vezessen naplót!

Mindennap írja le, miként sikerült elejét vennie a rágyújtásnak, mi okozott esetleg nehézséget. ĺgy könnyebben örülhet minden egyes cigaretta nélkül töltött napnak, a bevált trükköket pedig később is felhasználhatja.

Ne féljen a köhögéstől!

A dohányosokat állandóan kínzó köhögés sajnos nem szűnik meg azonnal a cigaretta elhagyásakor. Ilyenkor a légutakban újra működni kezdenek a csillószőrök, és igyekeznek megszabadulni a felhalmozódott káros anyagoktól, így újra lehetővé válik a légzőfelület öntisztulása. Ne akarja tehát elfojtani a köhögést, néhány hét múlva magától is csillapodni fog.

2. Folytassa a vitaminpótlást!

Van néhány vitamin, mely gyorsabban ürül ki a dohányosok szervezetéből. Ezek pótlására a cigaretta elhagyása után is érdemes figyelmet fordítani.

Több gabonát!

A dohányzás miatt rosszabbul hasznosul a szénhidrát-anyagcsere szabályozásában és az idegrendszer energiaellátásában résztvevő B1-vitamin. Ennek kiváló forrásai a gabonafélék, az olajos magvak, a szója, a máj, a hüvelyesek, a halak, ezért fogyasszon belőlük minél többet!

Csak természetesen!

Érdemes odafigyelni az A-vitaminra, amely a hám és a nyálkahártyák épségéért, a csontok megfelelő növekedéséért és a szem fényérzékelő képességéért felel. Az étrendkiegészítők helyett inkább a természetes vitaminpótlást válaszsza – egyen sok tejterméket, tojássárgáját, májat, tengeri halat –, mert az A-vitamin túladagolása a máj károsodásához vezethet.

Igyon, igyon, igyon!

A dohányzás elhagyásakor fokozatosan távoznak a szervezetből a lerakódott méreganyagok. A hatékonyabb kiürülést segítheti, ha naponta legalább három liter folyadékot, ásványvizet, teát, cukormentes üdítőt fogyaszt.

3. A testét se hanyagolja el!

Most, hogy tüdeje esélyt kapott korábbi jó teljesítményének visszaszerzésére, közepes intenzitású aerób edzésekkel rásegíthet a tisztulásra. Négyhetes programunkban (lásd a táblázatot) heti három edzéssel javíthatja keringési rendszerének működését, és állóképességét is fejlesztheti. Ne hajszolja magát, ne dolgozzon túl nagy intenzitással, és ne feledkezzen meg a bemelegítésről és a levezetésről sem, az edzésnapok között pedig tartson pihenőt!

4. Legyen résen!

Vannak olyan szituációk, amelyek különösen erősen csábítanak a dohányzásra. Ne gyújtson rá csak úgy a buli kedvéért, és ne gondolja, hogy meg tud állni egy-két szálnál! Az ilyen kísérletek rendszerint viszszaszokással és mardosó bűntudattal járnak. Inkább kerülje azokat az alkalmakat és helyeket, ahol nagyon nagy lehet a kísértés.

Füstös szórakozóhely

Keresse minél gyakrabban nem dohányzó barátai társaságát. A füstölgőkkel pedig olyan helyre üljenek be, ahol tilos a dohányzás! Kikapcsolódásként menjenek színházba, moziba, hangversenyre, de a közös edzés is jó program lehet.

Egy pohár bor

A baráti találkozók másik nagy kísértése az alkohol, fogyasztása ugyanis általában szorosan összekapcsolódik a dohányzással. Arra az időre, amíg erős önben a cigaretta iránti vágy, a vacsorához ne fogyasszon bort, társasággal pedig a megszokott bár helyett teaházba üljenek be.

Munkahelyi kávészünet

A közös kávézás általában közös dohányzással is jár. Szokjon le a kávéról egy időre, így nem lesz olyan erős a rágyújtás utáni sóvárgás. Ha úgy érzi, az elmaradt cigarettaszünetek miatt kimarad a társalgásból, szakítson időt tudatosan azokra a kollégákra, akikkel eddig a közös füstölés közben csevegett.

Legyen kitartó, mert…

az utolsó cigaretta elszívását követően 72 órán belül oldódik a hörgők görcse, kitágulnak a légutak, könnyebbé válik a légzés.

1 hónap múlva megszűnik a dohányzás elhagyása után jelentkező székrekedés. Segítheti a folyamatot, ha reggel és este elfogyaszt egy-egy pohár sovány kefirbe vagy joghurtba kevert étkezési búzakorpát, majd iszik rá egy pohár vizet.

u a rossz szájíz, a kellemetlen lehelet megszűnéséhez két hét és három hónap közötti idő szükséges.

ugyanennyi idő kell a tüdő teljesítményének harmincszázalékos javulásához. Könnyebbé válik a lépcsőn járás és a futás is.

6-9 hónap múltán jelentősen enyhül a köhögés. Ugyanennyi idő elteltével az egykori dohányzás már nem veszélyezteti születendő gyermeke egészségét.

u egy évre van szükség, hogy a szívinfarktus kockázata ötven százalékkal kisebb legyen. A tüdőrák rizikójának ugyanekkora csökkenéséhez viszont öt év szükséges.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?