Korábban érkezett az influenzaszezon, mint tavaly

Az elmúlt évek tapasztalata szerint az influenzaszezon októberben kezdődik és a következő év áprilisának végéig tart. Idén azonban sokan már szeptember közepén átestek a fertőzésen. Még ha szerették is volna beoltatni magukat, nem tehették, mert a vakcina még nem érkezett meg.

Hogy mit tehetünk addig? A szokásos módon védekezhetünk: tudatosan erősítsük ellenálló képességünket, pótoljuk a vitaminokat, rendszeresen mozogjunk, és alaposan mossunk kezet. Elsősorban a veszélyeztetett csoportok – gyenge immunrendszerű idősek, terhes nők, krónikus betegek, az egészségügyben dolgozók, gyerekek – esetében fontos ez. Főleg az A-, a C-, az E-, valamint a B-vitamint kell pótolni friss gyümölcs és zöldség, teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztásával. A paprika, a torma, a citrusfélék, a kivi, a kel, a káposzta erre nagyon alkalmas. A friss levegőn való tartózkodás, a mozgás, az elegendő alvás ugyancsak fontos része a megelőzésnek.

Kerüljük a zárt helyiséget

Mivel az influenza okozója a levegővel terjed, elsősorban a felső légutakon át jut a szervezetbe. Nem árt erre is gondolni, s lehetőleg mások közelében ne tüsszögjünk, köhögjünk, használjunk eldobható zsebkendőt. A rendszeres és alapos szellőztetésről se feledkezzünk meg. Kerülni kell a zárt helyiségeket, ahol sok ember tartózkodik. Az óvodában fontos, hogy a pedagógus reggel felmérje, nincs-e a gyerekek között beteg. „Mivel a vírus fertőzött tárgyakkal is terjedhet, rendkívül fontos az alapos és gyakori kézmosás meleg vízzel, szappannal. Szükség esetén fertőtlenítő gélt is használjunk. Kézmosáskor ne hagyjuk ki az ujjakat, a kézfejet, a körmöket, az ujjközöket sem, utána pedig használjunk eldobható törlőkendőt vagy tiszta törülközőt. A kézmosás az influenza megelőzésének alapvető formája – magyarázta dr. Ján Mikas főtisztiorvos, majd hozzátette: – Az influenzát okozó vírus akár 8-12 óráig, a sima felületeken 24– 48 óráig megél a ruhán, a papíron, a zsebkendőn, a porban vagy a szobahőmérsékleten néhány napig is. Szezonban ezért fertőtlenítő anyagokat tartalmazó úgynevezett nedves portörlés ajánlott.”

Vakcinát minél előbb

A megelőzés leghatásosabb módja a védőoltás. Az ellenanyagok megfelelő mennyisége az oltás után 10-14 nappal képződik, tehát legkésőbb novemberben oltassuk be magunkat, de úgy, hogy oltáskor ne legyünk se náthásak, se influenzásak. A vakcina körülbelül 6 hónapig véd bennünket. Mivel összetétele minden évben változik, így védőoltásra minden évben szükség van.
„A náthaláz elleni oltás az időseknek, a krónikus betegeknek, a terhes nőknek, a gyenge immunrendszerű embereknek és az egészségügyben dolgozóknak ajánlott. Esetükben ugyanis a betegség szövődményekkel (légcső-, tüdő-, középfülgyulladással) járhat, és akár halált is okozhat” – tette hozzá dr. Ján Mikas.

Érdekes

Kell fizetni a vakcináért?

Szlovákiában 2 influenza elleni vakcina van forgalomban: a 4-valens Influvac Tetrea és a Vaxigrip Tetra vakcina. 2020. január 1-ig 5,46 eurót kell hozzáfizetni, de 2020. január 1. után az egészségbiztosítók fizetik a vakcinát, vagyis a szérum ingyenes lesz – válaszolt Zuzana Eliášová, az egészségügyi minisztérium szóvivője.

Fontos az ágynyugalom

Az influenzát sokan más légúti betegséggel vagy erős megfázással tévesztik össze, nem mennek orvoshoz, azt hiszik, elég az öngyógyítás.

„Nemegyszer látjuk, hogy köhögő, lázas ember az üzleteket járja, munkában, iskolában van, rendezvényeken vesz részt. Ezzel nemcsak környezetének, hanem magának is árt. A betegséget ki kell feküdni, be kell tartani az orvos utasításait, mert kezelés nélkül szövődmények alakulhatnak ki”

– mondta a főtisztiorvos.

Az influenzára jellemző, hogy hirtelen, magas lázzal, ízületi és izom-, valamint erős fejfájással tör az emberre, száraz köhögés, hidegrázás kíséri. 48 órán belül nátha és torokfájás is jelentkezhet. Általában 2 hétbe telik, míg teljesen meggyógyul a beteg. Mivel vírusos betegségről van szó, az antibiotikum nem hatásos. A tüneteket – láz, köhögés, fejfájás, légúti gyulladás – kell enyhíteni. Sokat kell aludni, meleg teát kell inni. Ezzel szemben a megfázás lassan, láz, ízületi és izomfájdalom nélkül alakul ki. Tüsszögés, könnyezés jellemzi, de néhány napon belül elmúlik. Ha tovább tart három napnál, vagy romlik a beteg állapota, orvoshoz kell fordulni. A baktérium okozta légúti fertőzés ellenszere az antibiotikum.

(kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?