Kis mézábécé mindenkinek

Az egészségünk helyreállításában is sokoldalúan hasznosítható méznek igen sok típusa ismeretes, aszerint, hogy milyen növények virágjából gyűjtötték össze a méhkaptár szorgos lakói.

Az egészségünk helyreállításában is sokoldalúan hasznosítható méznek igen sok típusa ismeretes, aszerint, hogy milyen növények virágjából gyűjtötték össze a méhkaptár szorgos lakói. Milyen jellemző hatásokról és különbségekről érdemes tudniuk a felhasználóknak?

Akácméz (ez talán a legismertebb és a legkedveltebb): Kalciumban gazdag mézfajta. Segít a mészhiányos betegeken, ellensúlyozza az izomgyengeséget. Nemcsak fertőtlenítő hatású, hanem a gyomorsav-túltermelés miatt bekövetkező emésztési zavarokat is enyhíti. Köhögés ellen ajánlott.

Erdei méz: Sok vasat és rezet tartalmaz. Elsősorban a vérszegényeknek hasznos.

Fenyőméz: Sok foszfor és mangán van benne. Azoknak ajánlható, akik nehéz fizikai munkát végeznek vagy ásványi anyagok hiányában szenvednek.

Gesztenyeméz (az ínyencek különösen nagyra értékelik): Tele van ásványi anyagokkal. Rendszeres fogyasztása segít megelőzni a trombózist, a visszértágulatok mérséklésére is kedvezően hat. Jó a vérszegénység csökkentésére és étvágytalanság ellen is.

Hársméz: Láz, hörghurut ellen kiváló, megszünteti a köhögést, de a görcsoldásban is segít. Ezenkívül idegnyugtató, használatos álmatlanság leküzdésére, és antiszeptikus hatású (megöli a kórokozókat).

Levendulaméz: Nálunk még ritka, de például Franciaországban mindennapos. Nyílt sebekre kiváló, de ajánlják vesepanaszokra is.

Lóhereméz: Érzékeny gyomrúaknak ajánlott.

Medvehagymaméz: Ritkaságnak számít.

Pohánkaméz: Erősítő, bőrképződést támogató hatású. Serdülőknek ajánlott.

Repceméz: A gyomorsavtúltengés ellen hat.

Selyemkóróméz: Európában talán csak Magyarországon fellelhető mézfajta. Nagyon finom.

u Virágméz: Sok kálium található benne. Szívpanaszok, szívgyengeség esetén hatásos szer lehet.

Kisábécénk még így sem teljes, hiszen kevéssé ismert az aranyvessző-, az édes-harmat-, lucerna, a facéliaméz (mézöntőfűről gyűjtik a méhek), a mustár-, a napraforgó-, olajfűz-, a selyemfű-, az ezüstfaméz, vagy az Alföld egyik büszkesége, a pusztai kutyatejméz. Sokan ragaszkodnak a világos, aranyszínű fajtákhoz, holott a sötétebb árnyalatúak gazdagabbak ásványi anyagokban és nitrogénben is, több baktériumölő és gyulladásgátló anyagot tartalmaznak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?