Kevesebbet enni, többet mozogni

A világon jelenleg 180 millió cukorbeteg van, ám 2025-ben már 300 millióan lesznek. Ezt a tényt különösen most, november 14., a diabetikusok világnapja előtt kell hangsúlyozni.

A közvéleménynek fel kell hívni a figyelmét, tájékoztatni kell a cukorbaj okairól, tüneteiről, kezeléséről és szövődményeiről. Az Egészségügyi Világszervezet 1997-ben döntött úgy, hogy november 14-ét a cukorbajosok világnapjává nyilvánítja. 1891-ben ugyanis ezen a napon fedezte fel az inzulint Frederick Grant Banting.

Világszerte ezen a napon ingyen szűrővizsgálatokat végeznek. Szlovákiában is hasonlóan emlékeznek meg a napról. Jogi tanácsadást tartanak országszerte a betegeknek, népszerűsítik a „cukorbajosok iskoláját”, ahol az érdeklődők megtanulhatják, hogyan kell helyesen mérni a vér cukorszintjét, hogyan kell használni a glükométert és az inzulintollat. Ezen a napon több helyen ingyen megmérik az érdeklődőknek a vér cukorszintjét, a vérnyomást és a koleszterinszintet. Nagyon hasznosak szoktak lenni az egészségügyi nővérekkel való találkozások, akik értékes táplálkozási tanácsokkal látják el a betegeket. Előadásokat, vitafórumokat rendeznek, s párbeszédre is lehetőség nyílik. Tavaly az első és második típusú cukorbetegség volt a központi téma. A kezelés, a diéta és a mozgás az egészségügyi dolgozók, a családtagok, a barátok és kollégák gondos csapatmunkáját követeli meg.

A cukorbetegséget a múltban a mozgáshiány és a túlzott táplálkozás miatt a tehetősek betegségeként tartották számon. Riasztó, hogy évről évre nő a betegek száma. Sokan nem is tudatosítják, hogy magas a vércukorszintjük, vérnyomásuk, koleszterinszintjük. Szerintem több ilyen napnak kellene lenni, hogy megelőzzük a felesleges komplikációkat. Ha tudomást szerzünk az emelkedett cukorszintről, ne essünk kétségbe, hanem tudatosítsuk, hogy a mi kezünkben van a megoldás kulcsa, s ha odafigyelünk szervezetünkre, hallgatni fog ránk.

A cukorbetegség a modern társadalomban az egyik fő halálok. Ha megértjük lényegét, lehetővé válik a hatékony megelőzés és kezelés. Bizonyított tény, hogy a következetes cukorszint-ellenőrzés csökkenti a szövődmények kialakulását.

A betegség kilátásainak javítása csak komplex hozzáállással képzelhető el, amely nemcsak a tabletták szedését és inzulin adagolását, hanem elsősorban alacsony szaharidtartalmú diétát jelent. A betegnek gyakrabban és keveset kell ennie, többet kell mozognia, korlátoznia kell a dohányzást, csökkenteni a testsúlyt. Meg kell jegyezni, hogy a cukorbetegség nem fáj, de ha nem vesszük észre, gyökeresen megváltoztathatja életminőségünket.

Ha máskor nem, legalább a cukorbetegek világnapján hívjuk fel a közvélemény és a cukorbetegek figyelmét a kockázati tényezőkre, a tünetekre, az új ismeretekre és a helyes kezelés fontosságára.

Feltételezhető, Szlovákiában sokan vannak, akik nem is tudják, hogy cukorbetegek és csak akkor fedezik fel a betegséget, amikor már késő. Gyakran csak akkor mennek orvoshoz, amikor már szív- és érrendszeri betegség, szem-, szív- és vesepanaszok gyötrik őket. Bár súlyos betegség, de a korszerű gyógymódnak köszönhetően kordában lehet tartani, de ehhez a páciens és az egész család, valamint az orvos szoros együttműködése kell.

A szerző diabetológus

Az 1. típusú cukorbetegségben szenvedő, inzulinnal kezelt beteg 50 év alatt 100 ezer szúrást szenved el, bőrének 1 négyzetcentimétere 1460 szúrás helyét őrzi, a 2. típusú cukorbeteg (10 éves kezelés mellett) 17 500-szor szúrja magát, bőrének egy négyzetcentiméterén 292 szúrás nyoma van. A gyógyszerpiacon elegendő korszerű készítmény kapható, a legújabb a Novo Nordisk gyártotta inzulin. Előnye, hogy csupán naponta kétszer – akár evést követően is – kell adagolni. (erf)

Híres cukorbetegek

Thomas Alva Edison (1847-1931): megbetegedésének pontos időpontja nem ismert, de mivel 73 évesen kezdte magát inzulinozni, feltételezhetően 2. típusú cukorbetegségben szenvedett.

Giacomo Puccini (1858-1924) olasz zeneszerző: állítólag a Pillangókisasszony komponálásának idején már beteg volt.

Herbert George Wells (1866-1946) angol írónak 64 éves korában állapították meg a diabetes mellitust. Cukorbeteg kezelőorvosával, dr. Robin Lawrencel együtt, aki ugyancsak inzulin injekciókkal kezelte magát, megalapították a Brit Diabetikusok Társulását, melynek elnöke lett.

Ella Fitzgerald (1918-1996) dzsesszénekesnő életét a cukorbetegség okozta szövődmény nehezítette. 1993-ban mindkét lábát amputálni kellett, 1998-ban Chicagóban kutatóprogramot neveztek el róla.

Ernst Hemingway (1899-1961) édesapjához hasonlóan cukorbeteg volt. Azzal, hogy közre adta a család tapasztalatait, jelentősen hozzájárult a betegek tájékoztatásához. Az író századik születésnapja tiszteletére rendezett ünnepségen az amerikai cukorbetegek társulása köszönetet mondott az utódoknak azért, hogy hozzájárultak a kórral összefüggő tabuk megdöntéséhez. (erf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?