Bőrszárazság, vágy a barnaság után, égési sérülések síelés közben – a téli időszak bőrproblémái. Attól, hogy vége a nyárnak, még nem kell elásni a fényvédő krémet, és az sem árthat, ha felidézzük.
Készítsük fel a bőrünket télre!
Télen egészségesebb napozni, mint nyáron?
Nem! Semmiképpen sem az UV-fény barnító hatásától, azaz a napozástól vagy a szoláriumozástól várjunk segítséget, ha irtózunk a sápadtságtól. Ha mindenképpen barna színre vágyunk – például a báli szezonban – használjunk inkább barnító krémeket.
Miért szárad ki könnyebben a bőrünk télen?
Egyrészt a több réteg ruha miatt, ami nem engedi természetesen párologni a bőrt. Másrészt a fűtés miatt, hiszen a lakásokban ilyenkor jóval szárazabb a levegő. Tovább szárítja a bőrt az is, ha sokat és sokáig áztatjuk magunkat a kádnyi forró vízben, ami kétségtelenül jólesik a téli napokon. Mindezek miatt fokozottan ügyeljünk a hidratálásra!
Az „anyajegyesek” a téli napfénnyel is vigyázzanak?
Valóban fokozott figyelmet, óvatosságot igényelnek azok, akinek sok festékes anyajegyük van, a fehér bőrűek, valamint azok, akiknek családjában bőrrák fordult elő.
D-vitamin – a napfényből jön?
Ez az egyetlen olyan vitamin, amelynek képzésére képes az emberi szervezet: a bőrben lévő előanyagból képződik UVB-sugárzás hatására. Viszont ehhez elegendő annyi napfény, amennyi az utcán sétálva éri a bőrünket! Legjobb D-vitaminforrások: halolaj, máj, tojás, tejtermékek. A D-vitamin hiánya izomgörcsöket és izomgyengeséget okozhat. (m)
A-vitamin
A béta-karotin formájában nagyon könnyű bevinni a szervezetünkbe. Jótékony hatása, hogy a téli sápadtság ellen kissé sárgára színezi a bőrt – a sütőtök, narancs, mandarin, sárgarépa, paradicsom tartalmazza. Ez utóbbi azért is fontos, mert jelen van benne a likopren nevű anyag, amely a haj- és körömnövekedéshez elengedhetetlen. Ezt hőkezelve vagy olívaolaj segítségével tudjuk hasznosítani.
Cink – bőrszárazság ellen
A vas után a második legfontosabb nyomelem a szervezetünkben. Hiányában hajhullás, körömtöredezés, pattanások jelentkezhetnek. A cinkvesztés fokozott azoknál, akik sokat izzadnak, de hasmenéses megbetegedés esetén is pótolni kell. Nagy mennyiségben megtalálható a tenger gyümölcseiben és a vörös húsokban. Tartalmazzák még a hüvelyesek, a gabonafélék, a dió és az olajos magvak. Akiknek ezek puffadást okoznak, azok vitaminkapszula formájában vehetik magukhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.