Van, aki már hazaérkezett, de legtöbben csak most tervezik szabadságukat. Szerencsére egyre többen vannak, akik tudják: a külföldi utazás nemcsak szép élményekkel gazdagíthat, hanem kellemetlenségeket is okozhat.
Kerüljük el a bélfertőzést!
A szubtrópusi és trópusi országokba való utazás előtt idejében tájékozódjunk az aktuális helyzetről, az oltás lehetőségeiről.
Megfelelő víz és élelmiszer
Ha egyedül gondoskodunk az étkezésről, csak tartós élelmiszert használjunk, nem pedig otthon készített konzervet. A zsírosabb konzervek magas hőmérsékleten mérgező anyagokat termelhetnek, s nem kívánatos vegyi folyamatok indulhatnak el benne, ezért jó, ha hűvös helyen tartjuk. Felbontás előtt gondosan ellenőrizzük, nem sérült-e meg a csomagolás, nem járt-e le a szavatossági idő. Arra is figyeljünk, nincs-e az ételnek kellemetlen szaga, állaga. Ha nem hidegen ajánlatos fogyasztani, akkor alaposan melegítsük fel. A konzerv felbontása után az ételt el kell fogyasztani, maradékot semmiképpen se hagyjunk. Szendvicset hűtött hozzávalókból közvetlenül az utazás előtt készítsünk, mégpedig hibátlan zöldség felhasználásával. Ha hosszú út áll előttünk, a péksüteményt, a húst és a zöldséget külön-külön csomagoljuk. Ajánlott hűtőtáskát használni.
Gyümölcs – zöldség
Csak ivóvízzel alaposan megmosott zöldséget és gyümölcsöt együnk. Lehetőleg olyan fajtát válasszunk, amelyet meg lehet hámozni. A penészes vagy rothadó terméket dobjuk a szemétbe. A látszólag érintetlen rész is tartalmazhat gombák által termelt mérgező anyagot. Afrika, Ázsia és Amerika néhány országában egyáltalán nem ajánlott nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, ha nem tudjuk elegendő ivóvízben alaposan megmosni, és tiszta kézzel, eszközzel hozzányúlni.
Tej, sajt, hús
Tejet csak csomagoltat, hőkezeltet fogyasszunk. Az alacsony higiéniai színvonalú országban inkább ne együnk fagyit, csak gyárilag előállított csomagolt jégkrémet. Ugyanez vonatkozik a nem csírátlanított tejből készült sajtra is. Külföldön is gondosan figyeljük a szavatossági időt. Utcai árusoktól soha ne vásároljunk élelmiszert.
Víz, üdítő, ásványvíz
A napi folyadékmennyiséget (2-3 litert) csak eredeti csomagolású, hibátlan kupakkal ellátott flakonból pótoljuk. Ellenőrizzük, mikor jár le a szavatossági ideje. A palackozott vízben is vannak baktériumok, amelyek bizonyos idő eltelte után szaporodni kezdenek. Már szobahőmérsékleten is gyorsan szaporodnak és megfertőzik a vizet. Kávét és teát nem palackozott vízből csak akkor készítsünk, ha legalább öt percig forraltuk a vizet. Fogmosáshoz szintén egészséges vizet használjunk.
Elsősegély
Ha mégis hasmenést, hányát okoz az étel, alapszabály, hogy először is a folyadékot, a glükózt kell pótolni: nem túl édes teával.
Az ásványvízben és a húslevesben sok az ásványi anyag, amit bélfertőzéskor szintén sürgősen pótolni kell.
24 óra múlva a beteg fogyaszthat rizst vagy sárgarépalevest, banánt, főtt krumplit vagy pürét. Később már főtt vagy párolt húst és joghurtot is ehet. Ha szennyezett tárgyakkal kerülünk kapcsolatba, következetesen tartsuk be a higiéniai előírásokat, hogy ne terjesszük tovább a betegséget. (Moje zdravie)
Milyen betegséget kaphatunk az ételtől?
Szalmonellózis: akut bakteriális betegség. Rosszullét, hányás, magas láz, görcsös hasfájdalom, vizenyős széklet jellemzi. Főleg a gyermekekre és idősekre veszélyes. Legfontosabb a folyadék és az ásványi anyagok pótlása.
Vírusos és más bélfertőzés: a gócpontok a belekben vannak. Fekális-orális úton terjed. A kórokozók a széklettel és a vizelettel távoznak a szervezetből, és ismét a szájon át kerülnek oda vissza.
Kampilobakteriózis: tipikus zoonózis (az állatról az embere átvitt betegség), hasonló, mint a szalmenellózis. Nem pasztőrözött tej, nem megfelelően elkészített húskészítmények okozhatják. Ebben az esetben is nagyon fontos a folyadékpótlás. Védőoltás ellene nincs.
Bacilláris dizentéria A 03: hasmenéssel, magas lázzal, hasfájással, hányással, véres széklettel kísért betegség. A vastagbél alsó része érintett. Lappangási idő 1–7 nap, leggyakrabban 2–3 nap. A piszkos kezek betegsége.
Az A típusú májgyulladás: a máj akut betegsége. A tünetek különbözők lehetnek. A gyermekek könnyebben, az idősek nehezebben viselik A kezelés legfontosabb része a májkímélő diéta. Szlovákiában évente 600–800 eset fordul elő. Az oltás a megelőzés hatásos eszköze, de nem az egyedüli. Nagyon sokat lehet tenni ellene pl. elegendő ivóvíz biztosításával, csatornázással, megfelelő lakáskörülményekkel. A külföldre utazókon kívül a fertőző, a gyermekosztályokon dolgozóknak, a mentőknek, a biztonsági egységeknek, a szennyvíztisztító állomásokon dolgozóknak ajánlott a védőoltás.
(A Közegészségügyi Hivatal epidemiológiai osztályának dokumentumai alapján)
Tippünk
Nyolc kanál cukrot, egy kanál sót, két narancs vagy grépfrút levét hígítsunk fel egy liter vízzel. A felnőtt kanalanként igyon meg 250-500 ml-t egy óra alatt, a gyermek pedig a felét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.