KÉRDÉS-FELELET

Ha nem beteg, akkor alkati kérdés
„Egyéves kislányom sokat alszik, fáradékony. Reggel nyolckor ébred, de már tíz órakor le kell fektetni, és délig szundít. Délután négy órától hatig ismét alszik, de este nyolckor már megint ágyban van. Mikor ébren van, rengeteget mozog, nem is megy, szinte szalad egész nap.

Ha nem beteg, akkor alkati kérdés

„Egyéves kislányom sokat alszik, fáradékony. Reggel nyolckor ébred, de már tíz órakor le kell fektetni, és délig szundít. Délután négy órától hatig ismét alszik, de este nyolckor már megint ágyban van. Mikor ébren van, rengeteget mozog, nem is megy, szinte szalad egész nap. Gyermekorvos tanácsára vérképet csináltattunk, ami az orvos szerint jó. A lelet alapján a megadott határértékeket figyelembe véve én kisebb-nagyobb eltéréseket látok.”

Az alvási szokásokban igen nagyok az egyéni eltérések. Vannak, akik kevesebb alvással, vannak, akik többel érik be. Ugyanakkor nehezen lehet meghatározni az ideális, szabályszerű mennyiséget. Azt lehet mondani, hogy minél előbbre haladunk a korban, annál inkább csökken az alvási igény. Ez vonatkoztatható a gyermekkorra és azon túlra is. Ha a gyerek egyébként egészséges, nincs betegségre utaló jel, tünet és általános panasz, akkor ezt egy alkati kérdésnek kell tartani. Természetesen más megítélés alá esik, ha egy akut betegség kapcsán válik aluszékonnyá a gyermek. Ezt igen fontos klinikai adatnak kell tartanunk. Az ön által leírt eltérések nem igazán kórjelzők. A számítógépes leleten minden minimális – és nem kórjelző – eltérés is csillagot kap, mivel a gép rigid, és ha a számok nem pontosan stimmelnek, akkor jelez. A lelet értékelése még mindig orvosi feladat, mivel igen fontos, hogy a szakember is értelmezze azt, mert azokat mindig a gyerek állapotához, az egész klinikai képhez kell igazítani. Azt meg kell mondani, a mi tudományunk nem annyira egzakt, van jelentősége a tapasztalatnak is. Meg igen fontos a bizalom, a kölcsönösség elve. Még akkor is, ha már mindent megpróbálnak szabályok, irányelvek közé szorítani. És sok esetben a valóság kibújik ezek közül.

Rh neg vagy Rh pos?

„Kérdésem a következő: egy most született babánál a vércsoport vizsgálatnál mit jelent az, hogy AB Rh neg – Rh Du pos, ezek szerint nem lehet tudni, hogy a baba vércsoportja negatív vagy pozitív?”

Az RH rendszerben többféle tényező játszik szerepet. Közkeletű megfogalmazással van egy „felületi” megjelenés – fenotípus –, és van mögötte egy genetikai meghatározottság, ebben ce/CDE genetikai kódok és ezek kombinációi szerepelnek. A Du variáns az úgynevezett gyenge D tulajdonságot jelöli az Rh rendszerben. Kevésbé erős antigenitású, mint a klasszikus D tulajdonság. Ez úgy értelmezendő, hogy véradóként RH pozitívnak tekintjük, míg esetleges kapóként RH negatívnak. Ezért van látszólagos ellentmondás a vércsoport meghatározásában.

Dr. Péter György

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?