Kelet felől gyorsabban terjed…

Két évtizeddel ezelőtt jelent meg tájainkon a korunk pestisének is nevezett AIDS. December elsején – a rettegett kór elleni harc nemzetközi napján – valószínűleg újra a figyelem középpontjába kerül, ám tény, napjainkban jóval kevesebb publicitást kap, mint húsz vagy akár tíz évvel korábban, noha a szakemberek szerint kulcsfontosságú volna a hatékonyabb tájékoztatás.

Amióta az első immunhiányos tünetegyüttest diagnosztizálták, több mint 20 millió ember halt meg a vírus okozta megbetegedésben. Afrikában az első helyen áll a halálozási okok között. A világ 1981-től ismeri, s azóta nyomasztó súllyal nehezedik a világra.

A legfrissebb ENSZ-jelentés szerint a HIV-fertőzöttek száma már meghaladta a 40 milliót, s ez a szám ebben az évben 5 millióval emelkedett. Az AIDS-ben egy év alatt 3,5 millióan haltak meg, a gyermekáldozatok száma több mint félmillió. A világszervezet szerint Afrika egyes államaiban pandémia tört ki: a fertőzöttek száma meghaladta a 26 milliót, vagyis a lakosság kétharmadának vérében megtalálható a HIV-vírus. Az európai országok közül Ukrajnában ugrott meg drámai módon a fertőzöttek száma, egy év alatt 12 ezerrel. A vírus főleg a közös fecskendőt használó kábítószerélvezők között terjed, de emelkedik a HIV-fertőzött prostituáltak száma is. Szomorú adat: minden percben meghal egy gyermek AIDS-ben, egy pedig HIV-vírussal fertőződik. A 15-24 év közötti korcsoport tagjai közül percenként világszerte négyen fertőződnek meg a vírussal.

Tünetek

A HIV-vírus a fertőzésekkel szembeni védekezésben kulcsfontosságú fehérvérsejtek közül a T limfocitákat támadja meg. A fertőzést követő néhány héten belül általános tünetek lépnek fel, ám a fejfájás, levertség, hasmenés, hőemelkedés, hányinger és nyirokcsomó-megnagyobbodás alapján a fertőzés egyértelműen nem ismerhető fel. A fertőzés és az AIDS kialakulása között évek telnek el. Ezalatt a HIV-fertőzött személy úgy adhatja tovább a vírust, hogy erről tudomása volna.

Nem a homoszexuálisok betegsége

Kezdetben a tudósok azt hitték, hogy a fertőzés kizárólag nemi úton terjed. Míg az 1980-as években a gyilkos kór a homoszexuális férfiakat érintette, napjainkban a homo- és a heteroszexuálisok aránya csaknem megegyezik. A szexuális kapcsolat minden esetben magában hordozza a nemi úton terjedő fertőzés átvitelének veszélyét, amelyet csak hosszú, kiegyensúlyozott, illetve kölcsönösen monogám kapcsolat zárhat ki. A szexuális partnerek gyakori váltogatása, az óvszerhasználat mellőzése és az intravénás kábítószer-élvezők esetében a közös tű használata jelenti a legnagyobb veszélyt. Vannak országok, ahol a vérrel történő érintkezés is veszélyt jelenthet, de a fejlett országokban – így Szlovákiában is – a vérkészítmények szűrése következtében a vérátömlesztés teljesen biztonságos.

Szűrővizsgálatok

A HIV-fertőzés laboratóriumi eszközökkel mutatható ki. A szűrővizsgálatok azonban nem alkalmasak a diagnózis felállítására, csupán arra, hogy megerősítsék vagy kizárják a HIV-fertőzés gyanúját. Teljes biztonsággal csak akkor erősíthető meg a fertőzés, ha három-négy hetenként elvégzett többszöri szűrővizsgálat is pozitív eredményt mutat.

Gyógyítás

Annak ellenére, hogy világ kutatói keresik a kór hatásos ellenszerét, ma még gyógyíthatatlan. A HIV-fertőzés korai felismerése esetén viszont vírusellenes gyógyszerekkel az AIDS kialakulása késleltethető. Mivel a vírus a szervezet védekező rendszerét támadja meg, a beteg egyre fogékonyabb a fertőzésekre. Az AIDS-betegek zöme fertőzés, valamint rosszindulatú daganat következtében hal meg, a tudomány jelenlegi állása szerint 5-15 éven belül. (erf)

A rettegett betűszó

A szerzett immunhiányos tünetegyüttest, az AIDS-et, 1981-ben ismerte meg a világ, s hamarosan a kórokozóra, a HIV-vírusra is ráakadtak a kutatók. Azóta sok mindent megtudtunk a betegségről, ám egyelőre csak a kezelésben lépett előre az orvostudomány. Megfelelő gyógyszerekkel visszaszorítható a HIV-vírus szaporodása, de a páciens fenyegetettsége megmarad, a vírus ugyanis nem tűnik el a szervezetből.

TÉNYEK, ADATOK

A világon több mint 40 millió HIV-fertőzött él, ebből 2,2 millió a gyermek.

700 000 beteg gyógyszeres kezelésben részesül.

A HIV-fertőzöttek 90 százaléka a fejlődő országokban él.

A legtöbb fertőzést Kelet- és Közép-Ázsiában, valamint Kelet – Európában jegyzik.

A HIV-fertőzöttek csupán 12 százaléka kap megfelelő terápiát.

Az orvosságos kezelés fejenként évi 300 dollárba kerül.

2003-ban 3 millióan haltak meg AIDS-ben.

Mostanáig a halottak száma meghaladta a 20 milliót.

A gyógyszerkombinációk hatásosak

Afrikában tombol a járvány, s terjed dél felé. Nem jobb a helyzet Ázsiában sem. Örvendetes ugyanakkor, hogy Észak-Amerikában és Nyugat-Európában számottevően (20-40 százalékkal) csökkent a fertőzöttek és a betegek száma. Ez egyértelműen a gyógyszer-kombinációk hatásosságát jelzi.

Térségünkben, sajnos, romlik az AIDS-helyzet, holott a volt szocialista országok mindig büszkén hirdették, hogy a Lajtától Vlagyivosztokig nincs ok aggodalomra. Néhány országban szinte drámaian növekszik a HIV-fertőzöttek és az AIDS-es betegek aránya. Elsősorban Ukrajnában, ahol főleg az intravénás kábítószeresek a fertőzés fő terjesztői. A felmérések azt mutatják, hogy a fertőzöttség 50 százalék fölé emelkedett. Bár nem ilyen arányban, de Oroszországban is nőtt a HIV-fertőzöttek és az AIDS-esek száma.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?