Amióta Szlovákia az Európai Unió tagja lett, megszűntek az eddig érvényben lévő, korra vonatkozó kezelési korlátozások. Csak a sclerozis multiplex (SM) esetében vannak hátrányban azok, akik bizonyos koron túl vannak.
Jog a legmodernebb kezelésre
Mi a betegség lényege?
Az SM-ben a rosszul működő immunrendszer az idegsejtek nyúlványait burkoló ún. myelinhüvelyt (velőshüvelyt) támadja meg, feloldja, roncsolja azt. E károsodás következtében az idegszál (akárcsak a szigetelőanyagát vesztett elektromos huzal) rosszul működik: lassabban vezeti vagy blokkolja az ingerületet.
A szervezet igyekszik „bestoppolni” a huzal burkolatán keletkezett lyukakat a rendelkezésre álló támasztószövettel, s így alakulnak ki a betegség nevét adó kemény („szklerotikus”) gócok. Egy időben azonban nemcsak egyetlen idegszál mentén, hanem a központi idegrendszeren belül több ponton is létrejöhet a károsodás, ebből adódik a sokszoros („multiplex”) elnevezés.
A betegségnek különféle jelei lehetnek. A beteg fáradságot érez, homályosan lát, érzéketlenné válik, elveszíti egyensúlyát, járási nehézségei vannak, nem ritkán megbénul.
Hogyan halad előre a kórfolyamat?
A vizsgáló eljárások fejlődése (mágneses rezonancián alapuló képalkotó eljárás) és az új kutatások nyomán tudjuk, hogy – ellentétben korábban vallott nézetünkkel – az idők folyamán a károsodott myelinhüvely regenerálódhat. ĺgy az agyszövet vizsgálatakor egyaránt találnak régi és új gócokat.
Pontosan ez a magyarázata a betegség változatos alakulásának. Egyesekben az átmeneti rosszabbodásokat szinte teljes tünetmentesség követi, másokban a kialakult tünetek alig enyhülnek, inkább lassú, folyamatos rosszabbodás mutatkozik.
Mekkora a károsodás?
Tekintettel arra, hogy a tünetek alakulása attól függ, hol lépnek ki a vérpályából a téves célpontot választó nyiroksejtek, s az idegrendszer mely területén támadják meg a myelinhüvelyt, igen sokszínű a betegség.
Általában jellemző az idegrendszerre, hogy nem a bármely okból bekövetkező károsodás nagysága az elsődlegesen fontos, hanem sokkal inkább annak pontos elhelyezkedése. Egy 2–3 mm-es góc súlyos, mindkét alsó végtagra terjedő bénulást tud okozni, ha a gerincvelő valamely adott pontján van, előidézhet súlyos látási vagy tekintési problémát bizonyos agyidegekben, s teljesen észrevétlen is maradhat a nagyagy egyes „néma” területein, ahol jelenlétét esetleg csak mágneses rezonanciavizsgálat igazolja.
Mi okozhat rosszabbodást?
Röviden: a stressz! Akár testi, akár lelki értelemben éri megrázkódtatás az SM-es beteget, ő idegrendszeri tüneteinek súlyosbodásával, esetleg új tünet jelentkezésével reagál. Állapotrosszabbodáshoz vezethet az erős hideg- vagy melegbehatás, láz, UV-fény (napozás, szolárium), baleset fizikai-lelki hatása, valamilyen vírus- vagy egyéb fertőzés, bármely okból történő műtét, amely átmenetileg megbontja a szervezet megszokott egyensúlyát.
Szlovákiában 8000 beteg
A sclerosis multiplex alattomosan kezdődik, s áldozatai gyakran produktív korban lévő emberek, leggyakrabban 20–30 évesek. Két-háromszor gyakrabban fordul elő nők körében. Rendszerint hideg éghajlatú vidékeken és az egyenlítőtől távol eső területeken fordul elő. Logikus hát, hogy legtöbb beteg Észak-Európában, Észak-Amerikában, Ausztrália déli részén és Új Zélandon van, legkevesebb Afrikában. Az egész világon egy millió ember sújt, Szlovákiában 8000 embert. Nagy-Britanniában évente kb. 800 000 főt érint, és ez a harmadik leggyakoribb megbetegedés a nők körében, míg a férfiaknál a tizedik helyen áll. A munkaképtelenséget leggyakrabban ez a betegség okozza. A WHO becslései szerint 2020-ra a szívbetegségek mögött a második legnagyobb egészségügyi problémaként fog szerepelni.
A sclerosis multiplex nagymértékben rontja nemcsak a beteg, hanem a család életminőségét is. Gyakran nem dolgozhat, rokkantnyugdíjra szorul, mozgásképtelenné válik, depresszióba esik, elszigetelődik a külvilágtól.
A betegség pillanatnyilag gyógyíthatatlan, de a már említett immunomodulációs gyógyszerekkel figyelemreméltó eredményeket lehet elérni. Ám mivel ez drága, korhatárhoz van kötve. A Nádej társulás levélben fordult az egészségügyi miniszterhez, amelyben kérte, változtassák meg az előírást. A választ türelmetlenül várja. (ki-f)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.