Közeledik a tavasz, sokan gondolják: itt az ideje, hogy tegyünk valamit egészségünkért. Jó lenne, ha a süteményt, a pogácsát vagy a csokoládét valami egészségesebbre váltanánk. Pihentessük egy kicsit emésztőrendszerünket. A legjobb, amit tehetünk, az, hogy megadunk neki minden szükséges anyagot. Közéjük tartoznak a rostok. Ezt a szót sokan ismerik, s lehet, hogy azt is tudják, hogy a rost mennyire fontos a szervezet számára, ám gyakran megesik, hogy sokan nem tudják, miért.
Jó emésztést kívánunk!
A rost a poliszaharidok egy fajtája, amely az emésztőnedvekben nem oldódik fel. Természetes formában a növényi eredetű élelemben fordul elő, és összetett cukrokból áll. Mivel ellenáll az emésztőenzimek hatásának, a ballaszt anyagok csoportjába soroljuk őket. Fő forrásai a gabonafélék, a teljes őrlésű termékek, a zöldség és gyümölcs, mint például az alma, körte, szőlő, burgonya. Napjainkban drámaian csökken az elfogyasztott rost mennyisége, mert a magokról eltávolítják a külső részt, s mindent fehér lisztből készítenek. Pedig egy felnőtt embernek naponta 20–30 g rostot kellene fogyasztania. Lehet, hogy ez a szám alacsonynak tűnik, de a valóságban még alacsonyabb. Ha valamit tenni akarunk egészségünkért, a hántolt rizst cseréljük hántolatlanra, a fehér péksüteményt teljes őrlésűre. Sok rost van a müzliben, a hüvelyesekben, a lenmagban, a búzacsírában és a gombában.
Miért jó?
A rost nagyon fontos. Ha elegendő mennyiséget fogyasztunk belőle, sok civilizációs betegséget előzhetünk meg. Sokan nem is tudatosítják, hogy kialakulásában – más tényezők mellett – a fehér kifli lehet a bűnös. A helytelen táplálkozás a nem fertőző betegségek 70 százalékát okozhatja.
A rost segít megelőzni ezeket a betegségeket, többek között a kövérséget, a krónikus székrekedést, a második típusú cukorbetegséget, a vastagbélrákot és az ischémiás szívbetegséget. A rost csökkenteni a koleszterinszintet, lassítja a cukor felszívódását, csökkenti az epekövek kialakulásának veszélyét, mégpedig azzal, hogy kiűzi a szervezetből az epesavakat. Minden fogyókúrának szerves részévé kellene válnia. Energiát nem ad, megköti a vizet, s ezzel telít. Meg kell jegyezni, hogy ha növeljük a rost mennyiségét, akkor a folyadék mennyiségét is növelni kell, mégpedig napi 3–5 literre. A rost képes megnövelni a térfogatát és viszkozitása is kitűnő. Szabályozza a gyomor kiürülését, meggyorsítja az élelem áthaladását a vastagbélen, ezzel hozzájárul a belek tisztításához, „kisöpri” a rákkeltő anyagokat. Preventive hat az érelmeszesedés ellen, csökkenti a zsírok, a cukrok, a koleszterin felszívódását. Talán nem is kell hangsúlyozni, hogy a rost a cukorbetegek számára is nagyon fontos, segít megőrizni a stabil cukorszintet.
Melyik a legjobb forrás?
Amint már a korábbiakból kiderült, a legjobban kihasználható forrás a teljes őrlésű termékek csoportja. Jó minőségű terméket vásárolni azonban nem mindig könynyű. A piacon sok utánzat van, amelyben teljes őrlésű lisztet alig találni. Már 1984 óta nálunk is kapható a ropogós kifli, amely megfelel az egészséges táplálkozás feltételeinek. A pontosan meghatározott recept szerint készült kornspitzről van szó, amelyet köménymaggal, sóval, rozsliszttel ízesítenek. Hat százalék rost van benne, ami az ugyanannyi müzliben lévő rost kétszerese. Ugyanakkor sok B-vitamint, szaharidot, fehérjét, ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. Akinek fontos az egészséges táplálkozás, ezt keresi. Az első olyan termék, amely aktívan beavatkozik a szervezet fiziológiai folyamataiba, növeli a teljesítőképességet, erősíti az immunrendszert.
Az egyedülálló, de főleg erdeti kornspizet öt földrész 30 országában fogyasztják, és naponta 3 millió darabot készítenek belőle. Mivel világhírű élelemről van szó, csak idő kérdése volt, mikor kezdik másolni. Ezt mindenkinek tudnia kell, hogy ne vásároljanak zsákbamacskát. Jó étvágyat és főleg jó egészséget!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.