Javult a szélütéses betegek ellátása

szélütés

Szlovákiában javult a helyzet a szélütés, vagyis a stroke kezelésében. Ez annak a regiszternek is köszönhető, amit a Nemzeti Egészségügyi Információs Központ vezet. Nagy segítséget jelent a telemedicinán alapuló kommunikációs technológia, ami már a mentőszolgálat minden gépkocsijában megtalálható. A betegek így sokkal gyorsabban kapják meg a szükséges kezelést.

Az agyi érkatasztrófák regisztere már több mint 10 éve működik. A kórházak – elsősorban a neurológiai osztályok – minden betegről, akit szélütéssel szállítottak kórházba, ide továbbítják a legfontosabb adatokat. Az orvos pontosan leírja, milyen típusú agyi érkatasztrófáról van szó, s arra is kitér, hogy van-e olyan kockázati tényező, ami a betegséget kiválthatta. Például nem magas-e a beteg vérnyomása, nem cukorbeteg-e, szenved-e szívritmuszavarban, illetve milyen gyógyszert szed. Azt is fontos tudnia, hogy melyik intézményben milyen kezelést kapott. Az eredmények azt mutatják: Szlovákia az elmúlt években nagy lépést tett előre a szélütés kezelésében. „A regiszter alapján értékes adatokhoz jutottunk arról, mi a helyzet a betegellátás és a kezelés terén. Az elmúlt években az akut kezelésben részesült betegek száma 20 százalékkal nőtt, ami lényegében azonos a fejlett nyugati országok adataival. Ha a beteg időben megkapja a szükséges kezelést, nagyobb az esélye arra, hogy lényegesen az eset után sem romlik az életminőségre” – mondta Andrea Kalavská egészségügyi miniszter. „A regiszternek köszönhetően áttekintésünk van arról, hogy a betegek hány százaléka kap 4,5 órán belül úgynevezett akut intravénás trombolízist, amikor gyógyszerrel oldják fel az eret elzáró vérrögöt. Ez az a határidő, amin belül remény van arra, hogy a beteg maradandó károsodás nélkül épülhet fel. Ez a kritikus idő Szlovákiában az utóbbi években lényegesen lecsökkent: 130 percet tesz ki. Általában 50 perc telik el a beteg kórházba érkezésétől a gyógyszeres vérrögoldás megkezdéséig” – mondta dr. Zuzana Gdovinová, a Szlovák Neurológiai Társaság elnöke. Az adatok alapján össze lehet hasonlítani az egyes kórházakat.

Érdekes

Ezt tegye, ha felmerül a gyanú

1. Mosolyogjon vagy mutassa fogait! − ez az egyik feladat, amit érdemes végrehajtatni egy strokegyanús beteggel. Ha arca aszimmetriát mutat, vagyis az egyik oldal ernyedt, akkor stroke-ra gyanakodhatunk.

2. Emeltessük fel vele egyszerre mindkét karját! Ha nem sikerül végrehajtani mindkét karral egyformán, s az egyik végtag lehanyatlik, az is kísérő tünet lehet.

3. Ismételtessünk vele egy egyszerű mondatot! Ha a szavak összefolynak, nem találja a megfelelő szavakat, akkor még egy fontos tünettel állunk szemben.

4. Kérjük meg: öltse ki a nyelvét! Ha nyelve egyik vagy másik oldalra félreáll, akkor sajnos nagy esélylyel stroke-ja van a betegnek. Ne felejtsük el: a szélütés utáni első órák kulcsfontosságúak, ezért akkor is hívni kell a mentőket, ha a fenti tünetek közül akárcsak egyet is észlelünk.

Az Európai Stroke Szervezet (ESO) 9 szlovákiai kórházat részesített a legmagasabb elismerésben, ami az értékelt országok közül a legtöbb. A regiszter adatai nélkül nem lehetne bizonyítani, hogy előrelépés történt a szélütés kezelésében. „Minden paraméter tekintetében jelentős javulás állt be, de elsősorban az adatok továbbításának tekintetében. Az orvosok látják munkájuk eredményeit, az egyes munkahelyek tudják, hogy hol vannak a hiányosságok és össze tudják egymás eredményeit hasonlítani. Azt mondják: ha másutt rövidebb idő alatt több beteg meg tudja kapni a szükséges kezelést, akkor ők miért ne tudnák ezt megtenni?” – jegyezte meg Gdovinová. A cél az, hogy függetlenül attól, a beteg Szlovákia mely pontján van, minél előbb megkapja a szükséges kezelést. A helyzet javítása érdekében még a múlt évben elkészültek a szakmai ajánlások, valamint az akut infarktust és a hirtelen agyi érelzáródást szenvedett betegek ellátásának mobil applikációja. Szlovákiában 43 munkahely van, ahol folyamatosan el tudják végezni a trombolízist, a CT-t és az agyi erek CT-jét, 9 specializált munkahelyen pedig éjjel-nappal készen állnak arra, hogy trombektómiát végezzenek, vagyis a vérrögöt mechanikusan távolítsák el. Tavaly a mentőszolgálat minden gépkocsiját STEMI műszerrel szerelték fel, ami az úgynevezett telemedicina elvén működik. Lehetővé teszi, hogy a mentő és a specializált kórház orvosa konzultáljon egymással, továbbítsa az EKG adatait és egyéb fontos információkat. A STEMI-nek köszönhetően 241 perc helyett 181 percen belül megkezdődhetett az infarktusban szenvedő betegek újraélesztése, és hamarabb kapták meg az akut kezelést. Minden hónapban kb. 300 „távkommunikáció” zajlik le a mentők és a specializált kórházak neurológusai között. (kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?