Járvány idején is szükség van vérre!

véradás

Emlékeznek, kedves olvasóink, amikor néhány évvel ezelőtt véradásra buzdítottuk önöket? Tudtuk, nem könnyű ilyen fontos lépésre ösztönözni valakit. Aztán jött az óriási meglepetés... Érkeztek a hivatalos bizonylatok arról, hogy melyik olvasónk mikor és hol adott vért. Volt olyan év, amikor 5 hét alatt 150 Új Szó-olvasó lett véradó, s megbecsülésünk jeleként mindenkinek közöltük a lapban a nevét.

Mesterséges úton vért nem lehet előállítani. Sajnos a koronavírus-járvány óta a kórházak vérkészletei vészesen lecsökkentek, hiszen 70 százalékkal kevesebben adnak vért. Az emberek joggal félnek, hogy megfertőződnek. Hetek óta tudunk a vérhiányról, s a helyzet mostanra olyannyira súlyossá vált, hogy ezen a héten a Nemzeti Transzfúziós Szolgálat felhívást adott ki: aki csak teheti, adjon vért. „Garantáljuk, hogy mindenütt szigorú higiéniai feltételeket biztosítunk, és megelőző intézkedéseket vezettünk be a koronavírus terjedésének megakadályozására. A véradók csak szájmaszkban, kézfertőtlenítés, lázmérés, egy kérdőív kitöltése után adhatnak vért” – áll a felhívásban.

Nem árt elismételni...

Az adhat vért...

  • aki az elmúlt 14 nap során nem volt külföldön
  • aki az elmúlt 14 napban nem volt kapcsolatban olyan emberrel, aki külföldön járt, aki karanténban van, vagy a Covid-19 tüneteit tapasztalja magá
  • aki az elmúlt 14 napban nem köhögött, nem volt légszomja, hőemelkedése, hidegrázása, torokfájása, fejfájása, hasmenése vagy hányingere

Annak tilos...

  • aki Európán kívül járt, felső légúti betegsége vagy tüdőgyulladása nem volt, az ország elhagyása után 28 napig nem adhat vért
  • aki európai országban volt, felső légúti fertőzése vagy tüdőgyulladása nem volt, az adott ország elhagyása után 14 napig nem adhat vért
  • akinek bármilyen felső légúti fertőzése vagy tüdőgyulladása volt, de nem végezték el neki a koronavírustesztet, a komplett kezelés (28 napig tünetek és kezelés nélkül) után 28 napig nem adhat vért.
  • aki kapcsolatban volt koronavírus-fertőzöttel, az utolsó kontaktus után 14 napig nem adhat vért
  • aki külföldön lakik és dolgozik, s naponta áthalad a szlovák határon, a rendelet visszavonásáig nem adhat vért
Érdekes

FONTOS!

Ha a véradás után 14 nappal légúti betegség tüneteit tapasztalja, 37 C-fok fölé emelkedik a testhőmérséklete, feltétlenül jelezze abban a kórházban, ahol a véradás történt.

Az elvárásoknak megfelel

„Mindenképpen hasznosnak tartjuk a felhívást. Naponta jelentkeznek véradók, akiket pontos időre rendelünk be. Ezen a héten mindennap 10-12 véradó jött vért adni. Mivel a kórházban jelenleg csak akut esetek ellátása folyik, ez a szám megfelel elvárásainknak. Természetesen nincs ember, aki meg tudná mondani, milyen lesz a helyzet a következő hetekben” – mondta a felhívással kapcsolatos kérdésünkre dr. Radi Enikő, a komáromi kórház hematológiai és transzfuziológiai részlegének vezetője.

A kórházban marad

„A felhívás után azonnal összeültünk a kórház vezetőségével, megbeszéltük a lépéseket. A Szlovák Vöröskereszt Dunaszerdahelyi Területi Szervezete egy év alatt 30 mobil véradást szervezett a járási központon kívül, de ezt a tisztifőorvos megszüntette, mert a falvakban, művelődési házakban nem lehetett biztosítani a steril környezetet. Véradóink már várták, mikor jön a felhívás – mondta Dagmar Nagyová, a Szlovák Vöröskereszt dunaszerdahelyi területi szevezetének igazgatója, majd hozzátette, hogy jó egy hónapja naponta csak 3-7 ember adott vért, de a múlt kedden-szerdán már 35-40. „Felhívnám a figyelmet arra, hogy telefonon pontos időpontot lehet kérni. Például ha 40-en jelentkeznek, megfelelő számú személyzetet tudunk biztosítani.

Érdekes

KĚRDÉSEK - VÁLASZOK

Ki lehet véradó?

Véradó lehet minden 18 és 60 év közötti ember, aki egészségesnek érzi magát.

Ha nem vagyok 50 kilogramm, akkor adhatok vért?

Nem, a minimális testsúly 50 kilogramm.

Évente hányszor lehet vért adni?

Férfiak akár 5-ször, nők maximum 4-szer adhatnak vért.

Mennyi időnek kell eltelnie két véradás között?

Minimum 56 napnak.

Lehet enni, alkoholmentes folyadékot inni a véradás előtt?

A véradás nem azonos a vérvétellel, ahova éhgyomorral kell érkezni. Véradás előtt enni és inni is kell. Nagyon fontos, hogy a véradó a véradás előtt és után is bőségesen igyon folyadékot.

Lehet-e alkoholt fogyasztani véradás előtt?

Véradás előtt 24 órával nem javasolt a túlzott alkoholfogyasztás.

A véradás előtt milyen orvosi vizsgálat történik?

A véradás elején kitöltött kérdőív alapján az orvos kérdéseket tesz fel a véradó egészségi állapotáról, ezután vérnyomásmérés, a szív és a tüdő meghallgatása és a nyaki nyirokcsomók kitapintása történik.

Mennyi vért vesznek le a véradáskor?

Alkalmanként 450 ml és még három kémcsőnyi vért (utólagos ellenőrző vizsgálatokhoz) vesznek le.

Mennyi ideig tart a véradás?

Kb. 1/2 óra.

Kell pihenni a véradás után?

Igen, célszerű 5-10 percet pihenni.

A folyadékveszteséget kell pótolni?

Igen, célszerű kb. 0,5 liter folyadékot még a véradás helyszínén meginni.

Terhesség vagy szoptatás alatt lehet vért adni?

Terhesség és szoptatás ideje alatt nem lehet vért adni. A terhesség és szoptatás időtartamának megegyező idő elteltével lehet újra vért adni.

Antibiotikumos kezelés idején lehet vért adni?

A kezelés befejezése után 1 hónappal már lehet vért adni.

A cukorbetegek adhatnak vért?

Nem.

Ha felhívnak bennünket, elmondjuk a véradás feltételeit is” – jegyezte meg Dagmar Nagyová. Elmondása szerint megtörtént, hogy már a helyszínen tartózkodott a véradó, de hőemelkedése volt, így azonnal hazaküldték. „Sokan azért mennek vért adni, hogy megtudják, egészségeseke. Ez jó, de koronavírus-tesztet nem végzünk. Voltak, akik abban a hitben éltek, hogy ha vért adnak, közben megtudják azt is, nem fertőzöttek-e. Hangsúlyozom: ezt a tesztet véradáskor nem végezzük el” – hangsúlyozta az igazgató asszony. Fontos információ, hogy csak kórházban lehet vért adni, például a dunaszerdahelyi kórházban, s a levett vér a kórházban marad. Tehát aki egészségesnek érzi magát, bátran jelentkezzen! A vér 14 napig „karanténban van”, vagyis ha valaki a véradás után betegségre utaló tünetet észlel, ezt az illetések kórházban kell jelenteni.

Hogy vérhiány miatt egyetlen műtét se maradjon el, kérjük olvasóinkat: ha megfelelnek a fenti kritériumoknak, adjanak vért, és a bizonylatot küldjék el szerkesztőségünknek, hogy folyamatosan közölhessük a véradók nevét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?