Emlékeznek, kedves olvasóink, amikor néhány évvel ezelőtt véradásra buzdítottuk önöket? Tudtuk, nem könnyű ilyen fontos lépésre ösztönözni valakit. Aztán jött az óriási meglepetés... Érkeztek a hivatalos bizonylatok arról, hogy melyik olvasónk mikor és hol adott vért. Volt olyan év, amikor 5 hét alatt 150 Új Szó-olvasó lett véradó, s megbecsülésünk jeleként mindenkinek közöltük a lapban a nevét.
Járvány idején is szükség van vérre!
Mesterséges úton vért nem lehet előállítani. Sajnos a koronavírus-járvány óta a kórházak vérkészletei vészesen lecsökkentek, hiszen 70 százalékkal kevesebben adnak vért. Az emberek joggal félnek, hogy megfertőződnek. Hetek óta tudunk a vérhiányról, s a helyzet mostanra olyannyira súlyossá vált, hogy ezen a héten a Nemzeti Transzfúziós Szolgálat felhívást adott ki: aki csak teheti, adjon vért. „Garantáljuk, hogy mindenütt szigorú higiéniai feltételeket biztosítunk, és megelőző intézkedéseket vezettünk be a koronavírus terjedésének megakadályozására. A véradók csak szájmaszkban, kézfertőtlenítés, lázmérés, egy kérdőív kitöltése után adhatnak vért” – áll a felhívásban.
Nem árt elismételni...
Az adhat vért...
- aki az elmúlt 14 nap során nem volt külföldön
- aki az elmúlt 14 napban nem volt kapcsolatban olyan emberrel, aki külföldön járt, aki karanténban van, vagy a Covid-19 tüneteit tapasztalja magá
- aki az elmúlt 14 napban nem köhögött, nem volt légszomja, hőemelkedése, hidegrázása, torokfájása, fejfájása, hasmenése vagy hányingere
Annak tilos...
- aki Európán kívül járt, felső légúti betegsége vagy tüdőgyulladása nem volt, az ország elhagyása után 28 napig nem adhat vért
- aki európai országban volt, felső légúti fertőzése vagy tüdőgyulladása nem volt, az adott ország elhagyása után 14 napig nem adhat vért
- akinek bármilyen felső légúti fertőzése vagy tüdőgyulladása volt, de nem végezték el neki a koronavírustesztet, a komplett kezelés (28 napig tünetek és kezelés nélkül) után 28 napig nem adhat vért.
- aki kapcsolatban volt koronavírus-fertőzöttel, az utolsó kontaktus után 14 napig nem adhat vért
- aki külföldön lakik és dolgozik, s naponta áthalad a szlovák határon, a rendelet visszavonásáig nem adhat vért
FONTOS!
Ha a véradás után 14 nappal légúti betegség tüneteit tapasztalja, 37 C-fok fölé emelkedik a testhőmérséklete, feltétlenül jelezze abban a kórházban, ahol a véradás történt.
Az elvárásoknak megfelel
„Mindenképpen hasznosnak tartjuk a felhívást. Naponta jelentkeznek véradók, akiket pontos időre rendelünk be. Ezen a héten mindennap 10-12 véradó jött vért adni. Mivel a kórházban jelenleg csak akut esetek ellátása folyik, ez a szám megfelel elvárásainknak. Természetesen nincs ember, aki meg tudná mondani, milyen lesz a helyzet a következő hetekben” – mondta a felhívással kapcsolatos kérdésünkre dr. Radi Enikő, a komáromi kórház hematológiai és transzfuziológiai részlegének vezetője.
A kórházban marad
„A felhívás után azonnal összeültünk a kórház vezetőségével, megbeszéltük a lépéseket. A Szlovák Vöröskereszt Dunaszerdahelyi Területi Szervezete egy év alatt 30 mobil véradást szervezett a járási központon kívül, de ezt a tisztifőorvos megszüntette, mert a falvakban, művelődési házakban nem lehetett biztosítani a steril környezetet. Véradóink már várták, mikor jön a felhívás – mondta Dagmar Nagyová, a Szlovák Vöröskereszt dunaszerdahelyi területi szevezetének igazgatója, majd hozzátette, hogy jó egy hónapja naponta csak 3-7 ember adott vért, de a múlt kedden-szerdán már 35-40. „Felhívnám a figyelmet arra, hogy telefonon pontos időpontot lehet kérni. Például ha 40-en jelentkeznek, megfelelő számú személyzetet tudunk biztosítani.
KĚRDÉSEK - VÁLASZOK
Ki lehet véradó?
Véradó lehet minden 18 és 60 év közötti ember, aki egészségesnek érzi magát.
Ha nem vagyok 50 kilogramm, akkor adhatok vért?
Nem, a minimális testsúly 50 kilogramm.
Évente hányszor lehet vért adni?
Férfiak akár 5-ször, nők maximum 4-szer adhatnak vért.
Mennyi időnek kell eltelnie két véradás között?
Minimum 56 napnak.
Lehet enni, alkoholmentes folyadékot inni a véradás előtt?
A véradás nem azonos a vérvétellel, ahova éhgyomorral kell érkezni. Véradás előtt enni és inni is kell. Nagyon fontos, hogy a véradó a véradás előtt és után is bőségesen igyon folyadékot.
Lehet-e alkoholt fogyasztani véradás előtt?
Véradás előtt 24 órával nem javasolt a túlzott alkoholfogyasztás.
A véradás előtt milyen orvosi vizsgálat történik?
A véradás elején kitöltött kérdőív alapján az orvos kérdéseket tesz fel a véradó egészségi állapotáról, ezután vérnyomásmérés, a szív és a tüdő meghallgatása és a nyaki nyirokcsomók kitapintása történik.
Mennyi vért vesznek le a véradáskor?
Alkalmanként 450 ml és még három kémcsőnyi vért (utólagos ellenőrző vizsgálatokhoz) vesznek le.
Mennyi ideig tart a véradás?
Kb. 1/2 óra.
Kell pihenni a véradás után?
Igen, célszerű 5-10 percet pihenni.
A folyadékveszteséget kell pótolni?
Igen, célszerű kb. 0,5 liter folyadékot még a véradás helyszínén meginni.
Terhesség vagy szoptatás alatt lehet vért adni?
Terhesség és szoptatás ideje alatt nem lehet vért adni. A terhesség és szoptatás időtartamának megegyező idő elteltével lehet újra vért adni.
Antibiotikumos kezelés idején lehet vért adni?
A kezelés befejezése után 1 hónappal már lehet vért adni.
A cukorbetegek adhatnak vért?
Nem.
Ha felhívnak bennünket, elmondjuk a véradás feltételeit is” – jegyezte meg Dagmar Nagyová. Elmondása szerint megtörtént, hogy már a helyszínen tartózkodott a véradó, de hőemelkedése volt, így azonnal hazaküldték. „Sokan azért mennek vért adni, hogy megtudják, egészségeseke. Ez jó, de koronavírus-tesztet nem végzünk. Voltak, akik abban a hitben éltek, hogy ha vért adnak, közben megtudják azt is, nem fertőzöttek-e. Hangsúlyozom: ezt a tesztet véradáskor nem végezzük el” – hangsúlyozta az igazgató asszony. Fontos információ, hogy csak kórházban lehet vért adni, például a dunaszerdahelyi kórházban, s a levett vér a kórházban marad. Tehát aki egészségesnek érzi magát, bátran jelentkezzen! A vér 14 napig „karanténban van”, vagyis ha valaki a véradás után betegségre utaló tünetet észlel, ezt az illetések kórházban kell jelenteni.
Hogy vérhiány miatt egyetlen műtét se maradjon el, kérjük olvasóinkat: ha megfelelnek a fenti kritériumoknak, adjanak vért, és a bizonylatot küldjék el szerkesztőségünknek, hogy folyamatosan közölhessük a véradók nevét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.