Hogyan előzhetjük meg a méh- és darázscsípést?

rovarcsipes

Mivel a nyaranta gyakran felbukkanó darazsak és méhek csípése bizonyos esetekben nemcsak fájdalmat, hanem allergiás reakciót is kiválthat, fontos, hogy tudjuk, miként előzhetjük meg a csípéseket. Íme, néhány praktikus tanács.

• Tavasztól őszig mindig csak felügyelet mellett étkezzen a gyermek a szabadban! Mielőtt szendvicset, gyümölcsöt, italt adnánk a kezébe, mindig gondosan nézzük át, nehogy egy falánk darázs megelőzze a gyermeket a fogyasztásban, és a szájüregbe kerüljön!

• Ne engedjük egyedül a gyermeket kültéri csapok, vizek közelébe, a szendvicseket, frissítőket zárt helyen tároljuk!• Otthoni medencéktől távolabb helyezzünk ki darázscsapdákat, inkább oda kívánkozzanak a darazsak, mint a gyermek mellé a pancsolóba!

• Kirándulás alkalmával inkább fehér, mint rikító színű ruhaneműt adjunk gyermekünkre, kirándulás előtt kerüljük az illatosított krémek, kozmetikumok használatát!

• Ha a méhek, darazsak a közelünkben repkednek, ne hadonásszunk, ne csapkodjunk, mert ezzel támadásra ösztönözzük a rovarokat. Ha allergiás a gyermek a méh- és darázscsípésre, akkor szezonálisan mindig legyen a közelben az injekciója, táborozáskor, nyaraláskor mindig legyen értesítve az allergiáról a pedagógus vagy táborvezető, és jó, ha tudják a legközelebbi orvos vagy mentőállomás elérhetőségét.

Akinél méh- vagy darázscsípést követően kialakult már súlyosabb, pl. egész végtagot érintő duzzanat, vagy egy ismételt csípés alkalmával általános reakció, mindenképpen szükséges, hogy allergológiai kivizsgálásban részesüljön. A kivizsgálás alkalmával megállapítható az allergizáltság ténye, illetve szükség esetére az allergológus ellátja a beteget életmentő, adrenalintartalmú injekcióval. Bizonyos esetekben szükséges az allergiás reakció kioltása, megszüntetése úgynevezett deszenzibilizációs terápiával, amely szintén allergológus szakorvos feladata.

Az új, úgynevezett molekuláris vagy más néven komponens alapú allergéndiagnosztika segítségével már azt is meg tudja az allergológus előre mondani, hogy mennyire súlyos allergiás reakciót válthat ki gyermek (vagy felnőtt) szervezetéből a méh- vagy darázscsípés, továbbá mire szükséges felkészülni.

Forrás: Svábhegyi Gyermekgyógyintézet

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?