Hidegben minden más

hideg

A száraz, fagyos levegő ingerli a légutak nyálkahártyáját, így a vírusok és a baktériumok könnyebben bejutnak a szervezetbe. S bár a vírusos fertőzések nagy részét gyakran a hideg idő számlájára írják, a túlfűtött helyiségekben is gyorsan terjednek. Hogyan védjük meg a gyerekeket és az időseket a hideg okozta betegségektől?

● A kinti levegőnek közvetlenül kitett bőrt fél órával azelőtt, hogy a kisgyermekkel sétálni megyünk, kenjük be zsíros, kevés vizet tartalmazó krémmel.

● Ha több réteg ruha van a csecsemőn, akkor sem ajánlott, hogy egyéves korig mínusz 5 fokos hőmérsékletben a levegőre vigyük. 3 éves korig is legfeljebb egy óra hosszat legyenek kint, mínusz 10 fok alatt inkább maradjunk otthon a gyerekkel.

● Sétára akkor legalkalmasabb az idő, amikor legmagasabb a hőmérséklet.

● Főleg a városi szülők figyeljék a szmoghelyzet alakulását. Ha romlanak a viszonyok, kisgyerekkel ne menjünk ki, és a szellőztetés idejét is módosítsuk. A szmog szem- és orrviszketést, köhögést, mellkasi nyomást válthat ki. Az allergiások asztmarohamot kaphatnak, a légzőszervi betegek, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők állapota romolhat.

● Az idősek is nehezebben alkalmazkodnak a hőmérsékleti változásokhoz. A hideget a szívproblémákkal küzdők viselik a legnehezebben. Jó tanács: télen lassabban járjanak, ugyanis a hideg levegő belélegzésével összeszűkülhetnek az erek, és ez szívproblémákat válthat ki.

● Mivel az alacsony hőmérséklet átmenetileg beszűkíti az ereket, a téli fagyok a magas vérnyomásban szenvedőknek is veszélyesek. Az alacsony hőmérséklet az immunrendszert is gyengíti, s ezért hajlamosabbak a fertőzésre.

● Nemcsak a hideg, hanem a forró ital sem tesz jót télen. Kitágítja az ereket, s ezzel hőt veszítünk. Inkább a langyos alkoholmentes italt válasszuk. Akkor is igyunk folyadékot, ha nem érzünk szomjúságot.

● Óvatosan az alkohollal! Mivel tágítja az ereket, hideg időben nagyon veszélyes lehet. Nagyobb mennyiség elfogyasztása után az ember már nem érzékeli a hideget, elalszik, eszméletét veszítheti, s ilyenkor nagy a kihűlés és a halál veszélye.

● Ezeket a jeleket vegyük komolyan: a test lehűl, a láb- és kézujjak hidegek, izomremegés lép fel, amit mozgással enyhíthetünk, a fagyás jelei, világos foltok jelennek meg az arcon, amelyeket meleg kézzel próbáljunk felmelegíteni. Ha szívritmuszavar, mellkasi fájdalom, légzési panaszok, köhögés vagy légszomj jelentkezik, minél előbb menjünk meleg helyiségbe. Ha a tünetek nem múlnak el, forduljunk orvoshoz.

(npz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?