Biztosan ismerős a kép: az íny fáj, s fogmosáskor vérzik. Nagyon téved az, aki ezt természetesnek tartja, ugyanis ez egy beteges állapot.
Ha vérzik és fáj az íny...
A foglepedékben lévő baktériumok a cukrot savvá változtatják. Ha a lepedéket nem távolítják el idejében, megkeményedik, és fogkő képződik belőle. Ez ínygyulladást okoz, amely egészen a csontig hatolhat. Néhány éven belül a fogat tartó csont annyira károsodik, hogy a fog kiesik.
Most biztosan sokan közbevágják: „Pedig én rendszeresen mosom a fogamat.”
A megfelelő fogmosás feltételei
fogmosáshoz kizárólag puha szőrű kefét használjon,
legalább naponta kétszer 3 percig mossa a fogát, legjobb, ha minden étkezés után,
a fogközök tisztítására fogselymet használjon,
a tisztítás végén szájvízzel öblítse ki a száját.
rendszeresen látogassa a fogorvosát, legalább évente kétszer
háromhónaponként cserélje ki a fogkefét, fertőző betegségek után azonnal.
Az ínyvérzés okai
A fogmosáskor fellépő ínyvérzés sokakban azt a téves képzetet kelti, hogy jobb kímélni, és nem mosni a vérző ínyt. Ez ahhoz vezet, hogy a lepedék a fogakon marad, és melegágya lesz a károsító baktériumoknak. A fogmosáskor vagy a kemény ételek (alma, kenyérhéj) rágásakor fellépő fogínyvérzés a népbetegségnek számító ínygyulladás és a foglazuláshoz vezető fogágybetegség legkorábbi tünete. Mivel e betegségek kezdetén sem fájdalom, sem más kellemetlen tünetek nem jelentkeznek, gyakori fogínyvérzés esetén minden esetben orvoshoz kell fordulni. Vannak olyan betegségek és állapotok, amelyek fokozzák az ínyvérzésre való hajlamot. Ilyen a cukorbetegség, bizonyos vérképzőszervi betegségek, vitaminhiány vagy a terhesség. A fogínyvérzés elsősorban a gyulladást okozó bakteriális lepedék eltávolításával és távol tartásával gyógyítható.
A műfogsorról
A szájüregben mindenkinél jelenlévő baktériumok mennyisége és összetétele megváltozik a műfogsor viselése során. Az íny, a lágyrészek és a műfogsor között lévő hézagokban a baktériumok ideális táptalajt találnak a növekedésre és a szaporodásra.
E folyamat során indul el a lepedék, fogkő, plakk képződése, amely a műfogsorra is lerakódhat. Az új műanyag fogsorokon kevésbé, de a többszörösen javított protéziseknél – az egyenetlen felszíneken – nagy mennyiségű lepedék-, baktérium- és gombatömeg rakódik le. Ennek következményeként jön létre a szájnyálkahártya állandó újrafertőződése, gyulladása az egymáshoz érő felszíneken. A következmény a kellemetlen szájszag, mely a szájnyálkahártya gyulladásával csak fokozódik.
A műfogsor fogkefével történő tisztítása hasznos és jó, de ezzel csak mechanikai tisztító hatás érhető el. A megoldás a megfelelő műfogsortisztító szerekkel való rendszeres tisztításában rejlik. Számos műfogsortisztító tabletta ismert, melyek használata egyszerű.
Kíméletesen, gyorsan, alaposan tisztítanak, hatásuk során a tisztítóanyagok fertőtlenítenek és megszüntetik az elszíneződéseket. A dohányosoknak készült változat a fekete, nikotin okozta színeződést is eltávolítja. A műanyagból-fémrészekből álló kivehető, részleges műfogsorok tisztítása speciális tablettával oldható meg, melynek használata során elkerülhető a korróziós hatás a fémrészeken.
Mivel a műfogsor tisztítása nem a szájban történik, így a szájüreg megfelelő ápolása gyakran elhanyagolódik. A szájüreg fertőtlenítését és az érzékeny íny védelmét a gyulladásos folyamatokkal szemben a műfogsorviselő a speciális szájvíz használatával oldhatja meg.
Kellemetlen lehelet
A kellemetlen tüneteket a száj- és foghigiéniára való fokozottabb odafigyeléssel lehet mérsékelni vagy megszüntetni. Ez – amennyiben fogaink épek – három lépésből áll: a fogak megtisztítása mentolos fogkrémmel, a fogak között megtapadt ételmaradékok eltávolítása fogselyemmel, a szájüreg nyálkahártyájának fertőtlenítése szájvízzel.
Szájszagot betegségek – emésztőrendszeri probléma, anyagcserezavar, cukorbetegség, májbántalom, gyulladás, légúti fertőzés – is okozhatnak. Ezek kiszűrése, kezelése érdekében tanácsos orvoshoz fordulni. Az orvosilag veszélytelen, ám zavaró szájszag megszüntetésében kitűnő fegyvert jelentenek a különféle rágótabletták vagy -drazsék, mentolos rágógumik, frissítő szájspray-k.
Nagyon sokszor egy-egy fájdalmat nem okozó, ám romló fog a kellemetlen szájszag okozója, mely a lyukas fog kezeltetése után egyik pillanatról a másikra megszűnik…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.