Túl a hatvanon minden negyedik nő és minden huszadik férfi csontritkulásban szenved. Csökken a csonttömeg, zavarok mutatkoznak szerkezetében. Csendes járványnak nevezik, mert kezdetben teljesen tünetmentes. Egyszer csak elkezdenek recsegni, ropogni, majd törni, fájni a csontok.
Ha törnek a csontok…
Bizonyított tény, hogy az emberi csont húszéves kor körül a legsűrűbb. Harmincéves korig általában jó állapotban van, s utána kezd ritkulni. Hogy milyen ütemben, az több tényezőtől függ. A nőket védi az ösztrogén, ám a változókor után e hormon hiányában jelentkezik a betegség. A változókorban lévő nőknek ezért napi 1-2 g kalcium bevitele ajánlott.
A TEJ FONTOSSÁGA
Az emberi szervezet számára a leggazdagabb kalciumforrás a tej. Ezen a téren van még mit tennünk, hiszen tejfogyasztásban Szlovákia jóval az EU-országok mögött van. l999-ben az átlagos tejfogyasztás 105,1 kg volt. Csak Görögországot és Olaszországot előztük meg, ám ezek az országok sajtfogyasztásban messze megelőznek bennünket. Az EU-országokban az átlagos sajtfogyasztás 2001-ben 16,9 kg volt, Szlovákiában 1999-ben 5,9, 2001-ben pedig 6,2 kg.
CSONTGYILKOSOK
A genetikai hajlam mellett az életmód és az étkezési szokások is negatívan hatnak a csontállományra. ĺgy például a dohányban található nikotin a máj olyan enzimjeit aktivizálja, amelyek ösztrogént bontanak le. Mivel ennek a női nemi hormonnak csontvédő hatása van, a dohányzás gyengíti ezt a hatást. A koffein és az alkohol elősegítik a kalciumnak a vesén keresztül történő kiválasztását.
Az oxálsav, ami például a spenótban és a rebarbarában van, akadályozza a kalcium beépülését a csontokba. A spenót ugyan kalciumban gazdag, de ennek csak öt százaléka értékesíthető a szervezet számára. ĺgy a kisgyermekeket a múltban teljesen feleslegesen tömték spenóttal.
A nagy foszfáttartalmú coca cola, az ömlesztett sajtok, a felvágottak és a gyorséttermi ételek kivonják a csontokból a már beépített kalciumot.
A gyógyszerek közül a kortizon az egyik legveszélyesebb csontgyilkos. Megakadályozza az ásványi anyagok beépülését és egyenesen ellágyítja a csontokat.
A hashajtók rendszeres szedése szintén negatív hatással van a vér kalciumszintjére. A mellékpajzsmirigy ilyenkor több parahormont választ ki, amely viszont elősegíti, hogy a csontok kalciumot adjanak le, hogy ezáltal kiegyenlítsék a vérben fellépő hiányt.
FONTOS A MEGELŐZÉS
Az lenne az igazi, ha a táplálékkal megfelelő mennyiségű ásványi anyaggal, fehérjével, vitaminnal látnánk el a szerveztet, de a dohányzás, a stressz és a rossz étkezési szokások miatt ezeket pótolni kell. A Boiron olyan homeopatikus készítményt fejlesztett ki, amely minden korban serkenti a csontok anyagcseréjét. Ez az Ostéocynésine.
KI VAN VESZÉLYBEN?
akiknek családjában gyakran fordul elő csontritkulás
akiknek méhét vagy petefészkét eltávolították
a vékony testalkatú nők és férfiak
a hosszabb ideg kortizonnal kezelt betegek
mindenki, aki valamilyen krónikus gyulladásban szenved.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.