Ha támad a nassolási vágy...

Hogyan lehet ellenállni a nem szűnő kísértésnek? A kulcs a mértékletesség. Érezte valaha, hogy azonnal meg kell ennie egy darab csokoládét, egy kis burgonyachipset vagy egy adag pudingkrémet? Ugye igen?

Ezek a kínzó vágyakozások nem a gyengeség jelei az ön részéről. Ha olyan, egészségesebb dolgok után vágyódik, mint mondjuk a zabpehely, a teljes őrlésű gabonából készült pékáru vagy a barnacukor, azokkal is kerülhet függőségbe.

Az ételfüggőségben szenvedő embereknek olyan tüneteik léphetnek fel, mint a fejfájás, álmatlanság, ingerlékenység, gyakori hangulatváltozás, depresszió. Enyhíthetnek ezeken a szimptómákon – de csak egy időre – azzal, hogy megeszik azt az ételt, amelyre vágytak.

A leggyakrabban valamilyen fajta szénhidrát a vágy egyáltalán nem titokzatos tárgya. Ezek megváltoztatják az agy kémiai összetételét, emelik a szerotoninszintet, ami jó közérzetet okoz.

Emelje a szerotoninszintjét

Az ételfüggő személyeknek ténylegesen megbillenhet a neurokémiai és hormonális egyensúlya, és az válthatja ki az erős vágyakozást.

Ha úgy véli, hogy szerotoninelégtelenségben szenved, és annak szintjét növelni kívánja anélkül, hogy mondjuk egy darab mentolos csokoládéhoz vagy egy zacskó chipshez nyúlna, az alábbi tanácsok közül válogathat:

Fordítson fokozott figyelmet a sikér (búza, rozs, zab stb.) tartalmú élelmiszerekre és a tejtermékekre!

Mellőzze az alkoholt!

Kerülje az olyan stimuláló hatású szereket, mint a koffeintartalmú italok, a cigaretta vagy az amfetaminok!

Növelje az erős fényben vagy kifejezetten a napfényen való tartózkodásának idejét napi 1-2 órára!

Végezzen naponta 60 percnyi, nem túl megerőltető testedzést!

Győződjön meg róla, hogy eleget alszik mélyen, pihentetőn éjjelente.

Bizonyos kiegészítő szerek is segíthetnek, például gingko biloba vagy B6-vitamin.

A test vagy a lélek vágyakozik?

Fontos annak felismerése, hogy az ön vágyódása fiziológiai vagy pszichológiai eredetű-e. Figyelje meg, hogy meghatározhassa, érez-e tényleges éhséget a gyomorban, mikor nagyon megkíván valamit!

A fizikai vágyódást előidézheti a nem elegendő zsírbevitel vagy az alacsony vércukorszint.

Sok ember számára a délután közepén fellépő, valamilyen rágcsálni való utáni vágy csupán annak a jele, hogy a test jelzi: rég volt már az ebéd, és megint enni kell. Egy kis gyümölcs, joghurt, dió, mogyoró visszaállíthatja a megfelelő vércukorszintet, és megakadályozhatja, hogy a vágy tárgyát – a nassolnivalót – elővegyék a fiókból. Az érzelmek szintén jelentős szerepet játszanak a vágyódásban. A stresszhelyzet, a frusztráció, a magány érzése kiválthatja az egyes élelmiszerek iránti kínzó vágyat. Ezért előbb az érzelmi életet kell – lehetőségekhez képest – rendezni.

Az érzékszervi kiváltók, mint a finom illatok vagy az étel vonzó látványa szintén olthatatlan vágyat eredményezhetnek. Hogyan birkózzon meg a problémával? Ha fizikailag nem éhes, az alábbiak ajánlhatók a vágyakozás legyőzésére:

Mosson fogat, öblögessen valamilyen fertőtlenítő szájvízzel! Ugyanis az evés utáni vágy egyik oka a finom íz.

Terelje el a figyelmét. Kösse le magát valamivel 45 percre, 1 órára! Ha még mindig vágyik arra az ételre, fogyasszon belőle egy keveset!

Gyakorlatok végzése. Relaxáljon jó mélyeket lélegezve vagy meditáció útján!

Válasszon a vágy tárgya helyett egy egészségesebbet! Ha fagylaltot akar, kanalazzon cukormentes jégkrémet, joghurtot, gyümölcskrémet, vagy fagyasszon el több light joghurtot! Felolvasztáskor megtartja az állagát.

Hallgasson a vágy szavára másképpen! Ha valami sósat akar, biztosan sóra van szüksége. Sózza meg inkább a szokásos napi ételét egy kicsit jobban, ahelyett hogy sós rágcsálnivaló után nyúlna!

Ha tudja milyen helyzetek „veszélyesek” az ön számára, lehetőleg kerülje azokat! Ilyen a vendégség, a baráti társaság, a cukrászda stb.

Igyon legalább 2 liter vizet naponta! Az éhség gyakran a szomjúságot jelzi.

Azért engedjen olykor a gyengeségének is! Mert az sem egészséges, ha túl ridegen tartja be az előírásokat. Ha nincs orvosi tiltás egy kedvenc nassolnivalóval szemben, olykor megengedhet egy kis lazaságot. Ha 80%-ban helyesen étkezik, „játszhat” a fennmaradó 20%-kal.

Gondoljon úgy a kedvenc ételére, mint egy jutalomra! Például ha befejezte a napi tornáját vagy a munkáját, „jutalmazza meg magát”, de csak kis mennyiséget egyen belőle! Ne gondoljon egy étel utáni vágyakozásra úgy, mint egy negatív dologra! Hiszen a legtöbb embernek bármi megengedett lehet a mértékletesség elvének betartása mellett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?