Az izom akaratlan összehúzódása, vagyis az izomgörcs minden előjel nélkül jelentkezhet bármilyen fizikai aktivitás, vagy sokunknál alvás közben is.
Ha gyakran görcsöl a láb...
A görcs valójában azért lép fel, mert az izomösszehúzódást nem követi az izmok ellazulása. A problémát általában a szokatlanul nagy terhelés vagy az elégtelen vérkeringés váltja ki, de más tényezők is előidézhetik. Az izomgörcs a testünkben bárhol előfordulhat, de a leggyakrabban a lábban. Rendszerint erős fájdalmat okoz, és nagyon kellemetlen érzés, így nem árt többet tudnunk róla.
A fájdalmas zónák masszírozása
Nyújtás után enyhe masszázst alkalmazhatunk. A dörzsölés, mélyre ható gyúrás is segíthet, amely lazítja az izmokat, és javítja a vérkeringést (de csak addig alkalmazandó, amíg az izmok nem fájnak). Ha otthon jelentkezik az izomgörcs, növényi olajok keverékét használjuk.
Megelőzés
Minden sporttevékenység és testmozgás elengedhetetlen feltétele, hogy a szervezetünk megfelelő mértékben legyen hidratálva. A fizikai aktivitás alatt és előtt is gondoskodnunk kell róla, hiszen az izomgörcs lehet pl. a kevés folyadékbevitel következménye is. Fontos pl. hogy a sporttevékenység megkezdése előtt alaposan melegítsük be az izmokat, majd annak befejezése után végezzünk nyújtógyakorlatokat. Ha pedig kevesebbet mozgunk, ügyeljünk rá, hogy lassan, fokozatosan szoktassuk az izmainkat a testmozgáshoz. Az is előfordulhat, hogy éjjelente gyakran jelentkezik az izomgörcs. Ez esetben az érintett izmainkat lefekvés előtt is tanácsos pár percig nyújtóztatnunk. A kifejezetten a vádliban jelentkező izomgörcs megelőzésére pedig próbáljunk úgy elaludni, hogy ne legyen nyújtva a lábunk.
Jó tanácsok
Fontos, hogy a szervezet ásványianyag-bevitele megfelelő legyen. Ellenkező esetben nagy valószínűséggel jelentkezik ez az izomzavar. Leggyakrabban a magnézium és a kalcium hiánya vezethet a szervezet elektrolit-háztartásának felbomlásához (az elektrolitok a testfolyadékban lévő ásványi anyagok, melyek pl. izzadáskor eltávoznak a szervezetből). Ezek pótlására válasszunk magnéziumban gazdag táplálékokat. Ilyenek pl. a sóska, spenót, kelkáposzta, az olajos magvak, a hüvelyesek, a teljes értékű gabonafélék. Emellett a káliumban bővelkedő zöldségek-gyümölcsök – édesburgonya, görögdinnye, cékla, fekete bab, petrezselyem, sárgaborsó, banán, aszalt szilva, sárgabarack, avokádó, sütőtök – is hasznosak lehetnek. Részesítsük előnyben a magnéziumban bővelkedő ásványvizeket, és kerüljük a vízhajtó és/vagy savasító italok nagyobb mennyiségű fogyasztását (kávé., tea, alkohol).
Forrás: Galenus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.