Sejtjeink oxigén- és tápanyagellátását a vér folyamatos áramlásával az érrendszer biztosítja. Ehhez szükség van egy szivattyúra, a szívre. A vérkeringést tehát a szív- és érrendszer tartja fenn. Ezt sokan tudják, de azt kevesebben, hogy a szív csak az erek 26%-ában, a vastag erekben képes biztosítani a vér áramlását.
Ha a hajszálerek nem dolgoznak...
A maradék 74%-ot a mikro cirkulációs rendszer alkotja. Mivel a hajszálerek hossza több mint 100 ezer kilométer, talán érthető, miért nem tudja a szív ezt az elképesztően nagy hajszálérhálózatot ellátni. Mégis hogyan jut el a vér a sejtekhez, és hogyan jut vissza salakanyagokkal telítve a vénákba?
Arteriolák és venulák
Ezt a feladatot az arteriolák és a venulák végzik. Persze nem maguk döntik el, hogy mikor, milyen intenzitással pumpálják a vért. Mint szinte mindent, a kis ereket is az agy irányítja. A ritmikus mozgást csak azok a kis erek, csak akkor és csak olyan intenzitással végzik, amilyen utasítást az agytól kapnak. Az agynak 5 liter vérrel kell gazdálkodnia és eljuttatnia oda, ahol a legnagyobb szükség van rá. Ez a magyarázata annak, miért nem tudunk nagyobb feladatot elvégezni egy kiadós étkezés után. Az agy megpróbál minden mást leállítani, hogy az emésztéshez szükséges vérmennyiséget biztosítsa a gyomornak. Ezért nem ajánlatos közvetlenül az evés után edzeni, vagy nehéz fizikai munkát végezni.
Az agy elektromos jeleinek fontossága
Agyunk a szimpatikus idegrendszer segítségével „névre szóló” elektromos impulzusokat juttat az erekbe, amelyek hatására az érfalban nitrogén-monoxid szabadul fel: az arteriolák kitágulnak és megtelnek vérrel, majd összehúzódnak, így pumpálják tovább a vért. Ha ez a parancs, ez az elektromos jel nem érkezik meg, az arteriola nem mozdul, így több millió sejt maradhat megfelelő mennyiségű oxigén és tápanyag nélkül. Vajon hol vész el ez az elektromos jel? Sajnos a stresszel, félelemmel, haraggal, gyűlölettel képesek vagyunk generálni az idegrendszerünkben egy sokkal magasabb feszültséget, mint amivel az agyunk kommunikál az erekkel. Tőlünk függ, hogy mekkora feszültséget gerjesztünk, hogy hány kis artéria lesz működésképtelen, mennyi sejt és mitokondrium lesz üzemanyag nélkül és mennyi salakanyag marad a szervezetünkben. Gondoljuk át, mekkora károkat tudunk így magunknak okozni...
Állapotfelmérés és gyógymód
A megoldást az érdiagnosztika jelenti. Az arteriográffal mért 14 érték alapján egyebek mellett azt is meg tudjuk mutatni, milyen mértékű a mikrocirkuláció zavara, milyen állapotban van az érrendszer. Nagy előny, hogy ehhez konkrét, személyre szóló megoldást is tudunk ajánlani.
Kiss Béla terapeuta
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.