Ha a fülbe kerül a víz…

A kánikulában igazán jólesik egy hűsítő csobbanás! A vízben tartózkodás alatt szinte elkerülhetetlen, hogy tetőtől-talpig vizesek ne legyünk… és bizony gyakori az is, hogy a fülünkbe víz kerül, mert valaki mindig akkor ugrik egy hatalmasat, amikor épp nem számítunk rá...

Vigyázzon, hogy víz-, vagy tengerparton a homok ill. egyéb szennyeződés ne juthasson a hallójáratba! Ha mégsem sikerül elkerülni, mielőbb távolítsuk el a fülből, mert komoly gondot okozhatnak. A fülápolással kapcsolatban kering néhány téveszme a köztudatban. Az egyik ilyen, a fülváladék, avagy közismertebb nevén a fülzsír szerepéhez kötődik.

A hallójárat külső részén termelődő váladék a bőrvédelem szempontjából fontos, és élettani jelentősége van. A fülzsír jelenléte minden ember fülében természetes, és minél többet törölgetjük, annál több termelődik. Néhány esetben előfordulhat, hogy a túlzott termelődés eldugaszolja a hallójáratot és halláscsökkenést okoz. Ha nem tudjuk eltávolítani, orvoshoz kell fordulni, aki megfelelő fecskendővel öblíti át a külső hallójáratot.

A másik dolog, amire fontos a figyelmet felhívni, az a fültisztítók kérdése, mert legelőször a vattás végű pálcika jut eszünkbe, ha a fültisztítás kerül szóba. De ez mindössze a bemenet kitörléséhez jó, és az a fajtája a legalkalmasabb, amelyet nem lehet 1 cm-nél mélyebben a fülbe dugni, ezzel a fül (illetve dobhártya) felsértését el lehet kerülni. Ráadásul, a mélybe egyébként sem célszerű benyomni, mert a fülzsírt maga előtt tolja a mélybe, és megnehezíti a kitisztítását. Nem beszélve arról, hogy a pálcikáról a vatta a fülben „ragadhat”, amit esetenként csak műtéti úton lehet eltávolítani.

A fültisztítás során létrejövő esetleges sérülés is hallójárati fájdalmat okozhat. Amit viszketéssel, fájdalommal, nedvedzéssel járó kellemetlen érzés követ. A nyári időszakban, strandszezonban igen gyakori a külső hallójárat-gyulladás. Előidézésében a hallójáratba került és ott pangó víznek van alapvető szerepe, amely a hallójárat bőrét fellazítja, és a kórokozók számára átjárhatóvá teszi.

Gyulladáscsökkentő alkalmazása néhány napon belül segít a gondon. A kezelés alatt a fület tartsuk teljesen szárazon és az előírt gyógyszereken kívül mást ne alkalmazzunk! Általában a gyógyítást követő harmadik napon már sokkal jobban érezzük magunkat és 10 nap elteltével teljesen rendben kell, hogy legyünk. Néha a külsőfül-gyulladás kezelése komoly probléma lehet.

Aki gyakran jár uszodába, bizonyára nem lepődik meg azon, ha a klórról is ejtünk néhány szót. A klór amellett, hogy a víz fertőtlenítésére használják, rendelkezik olyan mellékhatással is, melynek kellemetlenségeivel a vízben tartózkodás után találkozhatunk.

Huzamosabb idő elteltével, a klór hatására a vízben a fül érzékenyebb bőrrétege felázik, begyullad és megduzzad. Védekező ereje csökken, így a behatoló baktériumok előtt szabaddá válik az út. Lehetőség szerint feje maradjon a víz felszíne fölött, így a fülébe jóval kevesebb víz kerülhet. Hasznos lehet még az úszósapka, s egy vékonyan bekrémezett vatta a fülbe helyezve.

A középfül-gyulladással leginkább tavasszal és télen találkozhatunk, egy komolyabb megfázást követően, de számottevő az előfordulásának valószínűsége nyáron is. A gyulladás antibiotikumokkal gyógyítható, de legalább ilyen fontosak a kiegészítő kezelések: orrcseppek, láz- és fájdalomcsillapítók, helyi melegítés. Ha megfázott, tartsa nyitva száját orrfújás közben, de az is megfelelő, ha egyszerre csak az egyik orrlyukat fújja ki, majd a másikat.

Valóban kiválthatnak kellemetlen tüneteket a kozmetikumok, ha a fülbe kerülnek. Valakinél a szappan vagy akár a sampon is viszketést, fokozott váladékozást okoz, vagy ekcémát vált ki, ha a hallójáratba kerül fürdés közben. (WebMD-o)

Négy nyári tipp fülünk megóvására

Fülünket sokféle ártalom érheti. Ne rontsuk el a nyaralást egy óvatlanságból származó fülfájással vagy még súlyosabb betegséggel.

1. Ma már a középiskolások 28 százaléka nagyothallónak mondható, és 17 százalékuknak már csengett a füle. Az MP3-as lejátszók apró fülhallgatói egyenesen a fülbe vezetik a hanghullámokat. A szabály az, hogy ha más is hallja a fülhallgatóból kiszűrődő zenét, az már károsan hangos. Richard Rosenfeld, brooklyni fülész professzor a következőket tanácsolja:

Tartsunk szünetet a fülhallgató használata közben.

Szerezzünk be zajcsökkentő fülhallgatót.

Koncerteken ne álljunk a hangszóró közelébe.

Ne fülhallgatóval aludjon el a gyermek.

2. Lehet, hogy a fülzsír nem esztétikus látvány, de véd. Soha ne használjunk fülpiszkálót, csak annyira mossuk ki a fülünket, amennyire a kisujjunkkal ez lehetséges.

3. A legtöbb ember elmulasztja a fényvédő krémeket a fülkagylójára is alkalmazni, pedig az érzékeny bőr a napsugárzás hatására elrákosodhat. A szúnyogriasztókat és más rovarcsípés elleni szereket soha se fújjuk a fülbe, csak a fülkagyló mögé.

4. A testékszerek a fülcimpán még nem okoznak gondot, de a kagyló porcos részein fertőzést okozhatnak. A fülbevaló által okozott nikkelallergia megelőzésére viseljünk aranyból vagy orvosi fémből készült ékszert.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?