A házilag csíráztatott zöld növények hatalmas energiabombák, vitamin-szükségletünk egyik gazdag forrásai lehetnek. A szükséges vitaminok mellett jelentős ásványianyag-tartalmuk is kedvezően befolyásolja szervezetünk fertőzésekkel szembeni védekezőképességét. Csíráztatásra legalkalmasabb a búza.
Gyógyító tápanyag
HOGYAN CSĺRÁZTASSUNK?
A magvak csíráztatását lapos edényben, tepsiben, tálcán végezzük. A magokat először alaposan mossuk meg. Az idegen anyagok a mosóvíz felületén összegyűlnek, így könnyen leönthetők. Amíg a csírák nem zöldülnek, az edényt borítsuk le átlátszó fóliával. Naponta többször mossuk át, amíg a víz tiszta nem lesz.
Ha a búza csíraképes, 24 óra múlva apró fehér csírák jelennek meg. ĺgy is fogyasztható, de a búzaszemek még kemények. Ha még tovább hagyjuk állni (24-28 óráig), akkor a csírák tovább növekednek. Ekkor már a búzaszem malátázódik, édesedik, egyre puhábbá válik, zöld hajtással alakul. A fóliát távolítsuk el az edényről, de öntözzük, hogy ki ne száradjon.
Ha hagyjuk tovább növekedni a csírát, klorofilltartalmú búzafűvé fejlődik. Naponta ollóval vágjuk le. Az így összeaprított füvet fogyaszthatjuk bármilyen étel mellé.
A búzafűből prés segítségével levet is nyerhetünk. Mivel a lé gyorsan romlik, ezért frissen fogyaszszuk el. Naponta 2 dl búzafűlé elfogyasztása javasolt. Szervezetünk manapság nehéz fémmaradványokat is tartalmaz, ennek kitisztításában is nagy szerepe lehet a búzafűlének. Egyik leghatékonyabb méregtelenítő ital. A friss búzafűlevet üres gyomorra kell inni, és javasolt utána pár percig lepihenni, hogy jól felszívódhasson, ezután csak fél óra múlva együnk.
MIRE JÓ?
A búzafűlé fogyasztása a következő betegségek esetén ajánlott:
Fáradtság, idegrendszeri problémák.
Bél-, májbetegségek.
Hajhullás, impotencia, ízületi gyulladás, hólyag- és vesepanaszok.
Előnyösen befolyásolja a vérsejtek, a csontok, a mirigyek, az izmok működését is.
Az immunrendszert is komolyan erősíti és csökkenti a rák kialakulásának lehetőségét.
MILYEN MAGVAK CSĺRÁZTATHATÓK MÉG?
zsázsa, mustár, bab, borsó
lencsemagvakat a búzához hasonló módon csíráztatjuk. Amikor a csírák zöldülni kezdenek, már fogyaszthatók.
A csírázott búza összetétele
A száraz búzaszem anyagai csírázáskor aktiválódnak.
A búzacsíra kivételesen gazdag ásványi anyagokban, nemcsak
foszfort, magnéziumot, kalciumot, káliumot, hanem nyomelemeket: vasat, mangánt, rezet, jódot is tartalmaz.
Fehérjéje, zsírja és szénhidrátja könnyen emészthető.
Telítetlen zsírsavakat is tartalmaz, melyek az érelmeszesedés megelőzésére
és kezelésére alkalmasak. Az állati fehérjékhez hasonló arányban fordulnak elő benne aminosavak.
Igen gazdag vitaminokban is. Tartalmaz A, B1-, B2-, B3-,B5, B6, B10 (folsav) és E-vitamint. A csírában zsír is előfordul a zsírban oldódó A-, K- és E-vitamin felszívódásához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.