Gyermekbetegségek – II

A veleszületett fejlődési rendellenességek
A fejlődési rendellenességek általában a terhesség első hónapjában alakulnak ki. Egyes gyógyszerek szedése, vagy valamilyen sugárártalom (pl. röntgenfelvétel) elősegítheti kialakulásukat. Néha a kiváltó ok ismeretlen marad.
u Nyelési és emésztési rendellenességek.

A veleszületett fejlődési rendellenességek

A fejlődési rendellenességek általában a terhesség első hónapjában alakulnak ki. Egyes gyógyszerek szedése, vagy valamilyen sugárártalom (pl. röntgenfelvétel) elősegítheti kialakulásukat. Néha a kiváltó ok ismeretlen marad.

u Nyelési és emésztési rendellenességek. A látható daganatos elváltozások gyorsan felismerhetők, a pontos diagnózis felállításához kiegészítő vizsgálatok is szükségesek, pl. a vérvizsgálat, a röntgen és a computertomográfia elengedhetetlen.

u Nyelőcső-elzáródás. A nyelőcső felső része elzáródik, és a gyomor helyett a légcsőbe torkollik. Nyeléskor a gyermek elkékül és fuldoklik. Nehézlégzés és súlyos tüdőfertőzések is felléphetnek. Sürgős műtét szükséges. A korrekció után fontos az újratáplálás, a folyadékpótlás és az antibiotikum-kezelés.

Bél- és epevezetés elzáródások. Az anomáliák hátterében egyes szövetek fejlődési rendellenességei, vagy egyes belső szervek nem megfelelő elhelyezkedése áll.

A bélelzáródás jellegzetes tünete a gyakori, magzatszurkos hányás. Később a belek a gázoktól kitágulnak, és a has felfúvódik. Ha a szűkület nem okoz teljes elzáródást, akkor a széklet is lehet rendellenes. A bél belső átmérőjét és az emésztés folyamatosságát csak sebészetileg lehet helyreállítani.

Az epevezeték fejlődési rendellenességének tünetei későn, a gyermek néhány hónapos korában jelentkeznek. A jellemző tünetek a fehér széklet és a sárgaság. A májfunkció zavarai szükségessé teszik a sürgős sebészeti feltárást.

u Nyombélszűkület esetén az újszülött gyakran hány epét és néha magzatszurkot is. A has felső része a gyomorban lévő levegőtől megduzzad, a has alsó része lapos. Műtéti beavatkozás szükséges.

A végbélnyílás és a végbél fejlődési zavarait az orvos általában már az első rutinvizsgálat alkalmával felfedezi. A legtöbb végbélhiányos újszülöttnél valamilyen rendellenes összeköttetés, sipoly alakul ki a végbél és a húgycső, illetve a gát között. A sipoly fajtájától függően végzik a sebészeti beavatkozást.

A rekeszsérve a rekeszizom hiányos kialakulása miatt jön létre. A nyíláson keresztül egyes hasüregi szervek (gyomor, vékonybél, máj) a mellüregbe türemkedhet. A rekeszsérv már magzati korban, ultrahanggal diagnosztizálható.

A csípőficam kiszűrése érdekében a csecsemőt születéstől kezdve rendszeresen vizsgálják. Egyes családokban öröklődik a csípőficamra való hajlam. A vizsgálat során a gyermekortopédus felméri a csípő szilárdságát, megnézi, hogy a combcsont feje nem csúszott-e ki az ízületi vápából. A diagnózist ultrahangos vizsgálat erősíti meg. A kezelés során a baba combjait tartósan szétterpesztett helyzetben kell tartani.

u A talpat és a lábfejet érintő fejlődési rendellenességek sokszor a méhen belüli rossz elhelyezkedés következtében alakulnak ki. Ritkább esetben valamilyen más fejlődési zavarral társulnak. A leggyakoribb anomália a dongaláb. A tornáztatáson, a mozgatáson és a masszírozáson kívül néha szükséges a láb rögzítése vagy a sebészeti beavatkozás.

Összeférhetetlenség

Csak Rhesus-összeférhetetlenség létezik az anyai és magzati vér között?

Nem, a klasszikus A,B, vércsoportok között is létezik összeférhetetlenség. Minden 0 vércsoportú anya antitesteket hordoz (anti-A vagy anti-B), amelyek átjuthatnak a méhlepényen.

Ha magzat A vagy B vércsoportú súlyos sárgaság vagy vérszegénység léphet fel nála. Ez a fajta összeférhetetlenség kevésbé jelentős, mint a Rhésus-féle, azonban a kialakult sárgaságot ugyanolyan gonddal kell kezelni, mint Rh-összeférhetetlenség esetén is néha szükség lehet vércserére.

Agyhártyagyulladás

Megelőzhető-e védőoltással a kisgyermekkori agyhártyagyulladás?

Igen, de csak akkor ha a kórokozó a Haemophilus influensae B nevű baktérium, amely az öt évesnél fiatalabb gyerekek agyhártyagyulladásának egyharmadát okozza. Forrás: Család és egészség

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?