Az alsó húgyutak működési zavarait kísérő vizelési panaszok negatívan befolyásolják a betegek életminőségét. Kiket sújt leggyakrabban ez a baj?
Gyakran jár éjszaka vizelni?
Éjszakai vizelés
Talán a legkellemetlenebb mindkét nem számára a gyakori éjszakai vizelés, vagyis a noktúria. Ha túl gyakran kell éjszaka a toalettre menni, az ember kialvatlanul, fáradtan, leverten ébred. Ördögi kör alakul ki, ami további lelki és testi zavarokat okoz. Csökken a teljesítmény, megbomlik az egyensúly, megszaporodnak az esések és a csonttörések.
Mikor beszélünk noktúriáról?
Az inkontinenciával foglalkozó nemzetközi szervezet szerint noktúriának nevezzük azt az állapotot, amikor egy éjszaka az ember kétszer vagy többször kénytelen felkelni, mert vizelnie kell. Noktúriára jellemző, hogy vizelés előtt már alszik a beteg, s vizelés után ismét elalszik. Ha alvás közben távozik a vizelet, beteges jelenségről, ún. éjszakai anurézisről beszélünk.
Egy nagyszabású nemzetközi kérdőíves felmérés szerint a megkérdezett férfiak 62, a nők pedig 69 százaléka rendkívül zavarónak tartja a jelenséget, s véleményük szerint lényegesen rontja az életminőséget. A 80 éven felüliek 90 százalékát sújtja ez a kellemetlenség. Egy külföldi tanulmány szerint a 40-49 éves férfiaknak 16, a 70 évnél idősebb férfiaknak pedig 55 százaléka szenved a gyakori éjszakai vizeléstől. A nők sem kivételek ez alól a kellemetlenség alól.
Mi okozza?
Több oka van és több tényező váltja ki. Okozhatja alvászavar, végtagdagadás, szívbetegség, cukorbaj, vesebaj, nők esetében ösztrogénhiány, hólyaggyulladás. A fokozott alkohol- és koffeinfogyasztás, vagy diuretikai kezelés is okozhatja, de a viszonylag kis húgyhólyag és a fokozott vizeletképződés is kiválthatja.
Miért?
Az öregedés folyamatában változások történnek a vizeletürítési ritmus ellenőrzésének központjában, vagyis az agyban lévő hipotalamusz neuronjainban. Mindkét nemnél az öregedés során anatómiai és szervi változások mennek végbe az alsó húgyutakban. Ennek következtében csökken a húgyhólyag kapacitása és vizeletáteresztő képessége, gyakrabban alakul ki az ún. instabil húgyhólyag. A nagyobb vizelési inger kialakulásának fontos tényezője az életkoron kívül a kövérség is.
Ha orvoshoz fordul
A komplex urológiai, nőgyógyászati és neurológiai kivizsgálás választ ad arra a kérdésre, mi okozza a vizelési zavart. Az ún. vizeletnapló vezetésével az orvos képet kap az elfogyasztott folyadék mennyiségéről. A napló rendkívül fontos a betegség okainak kiderítésében. Az orvos ennek alapján meg tudja állapítani a vizeletképződés és a húgyhólyag nagyságának arányát, és például azt is meg tudja mondani, hogy az éjszaka képződött vizelet mennyisége meghaladja-e a húgyhólyag befogadó képességét. A noktúria súlyossági fokának megállapítása szempontjából döntő fontosságú a zavartalan éjszakai alvás ideje is, hiszen 3-4 órai mély alvás utáni ébredés nagyon rosszul hat a betegre.
A noktúriát sikeresen lehet kezelni, például a folyadékbevitel csökkentésével vagy gyógyszerekkel. A beteg saját maga látja, milyen kellemesen telik majd az éjszaka, s hogy mennyire értékeli ezt a család is, hiszen a családtagok is tudják, tapasztalják, mikor ébred és megy a toalettre valaki. A betegséget sokáig nem lehet eltitkolni. Mindenkinek azt tanácsolom, panaszával forduljon szakorvoshoz, aki biztosan tud segíteni a bajon.
A szerző urológus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.