Gyakorlás előtt és után érdemes a megszokottnál több folyadékot fogyasztani

A tibeti gyógyászatnak fontos kiegészítője a mozgás. Az öt különleges jógarítus gyakorlásának hatására rövid időn belül egészségesebbnek és erősebbnek érezzük majd magunkat. Tekintetünk tisztább lesz, bőrünk pedig rugalmasabb.

A tibeti gyógyászatnak fontos kiegészítője a mozgás. Az öt különleges jógarítus gyakorlásának hatására rövid időn belül egészségesebbnek és erősebbnek érezzük majd magunkat. Tekintetünk tisztább lesz, bőrünk pedig rugalmasabb.

Hogyan hat a tibeti jóga?

A gyakorlatok felgyorsítják és kiegyensúlyozzák a test energiaközpontjainak működését.

Méregtelenítő hatásúak, ezért a gyakorlás előtt és után érdemes a megszokottnál több folyadékot fogyasztani, ezzel is elősegítve a méreganyagok távozását a szervezetből.

A gyakorlatok jó hatást gyakorolnak a vérkeringésre, ezáltal erősödik az immunrendszer, és felgyorsul a sejtek közti oxigén- és tápanyagáramlás.

1. Az első rítus különleges, hiszen nem hasonlít más jógapozíciókhoz. Hatásának alapja a forgó mozgás, amely ösztönzi a test és a csakrák (azaz a testi energiaközpontok) energiaáramlását, javítja a keringést és erősíti a karokat.

Egyenesen álljunk, a két kar oldalt kinyújtva, tenyérrel lefelé. Balról jobbra, az óramutató járásával megegyező irányban forogjunk. Mielőtt forogni kezdenénk, kiválasztunk egy szemmagasságban levőpontot, és próbálunk vissza-viszsza nézni erre, hogy elkerüljük a szédülést. Ha befejeztük a forgást, fekve (relaxációs pózban) pihenünk, amíg teljesen el nem lazul a testünk.

2. Ha már tökéletesen kipihentük magunkat, kezdjük el a második rítust, amely segíti a pajzsmirigy működését, erősíti a has, a kar, valamint a láb izmait, de a vesék és az emésztőrendszer működését is javítja.

Nyújtott lábakkal fekszünk a talajon, két karunk a test mellett, tenyérrel lefelé. Belégzés közben először a fejünket, majd a vállunkat emeljük fel a talajról, a lábunkat függőleges helyzetbe húzzuk. Kilégzés közben fejünket és két lábunkat lassan visszaengedjük a talajra, a hasunkat folyamatosan behúzva tartjuk. Hátproblémák, nyaki fájdalmak esetén, illetve akkor, ha feszül a lábunk, nagyon lassan végezzük a gyakorlatot!

3. A harmadik rítus javítja a közérzetünket és erőnlétünket, jótékonyan hat a pajzsmirigyre és az emésztőrendszerre, erősíti a hasat, mélyíti a légzést és oldja a hát alsó része, valamint a nyak merevségét.

A talajon térdelünk, a lábujjaink behajlítva, a törzsünk egyenes. Belégzés közben megtámasztjuk a combunkat, kilégzés közben előrehajtjuk a fejünket, és az állunkkal megérintjük a mellkasunkat. Belégzés közben – ha jólesik – hátrahajlunk. A fej követi a gerinc hajlását, a nyakunk laza marad. Kilégzés közben visszatérünk a kiinduló helyzetbe.

4. A negyedik rítus ösztönzi az energiatermelést, segíti az emésztőrendszer és a pajzsmirigy működését, valamint erősíti a láb, a kar és a has izmait.

Egyenes háttal és lábbal ülünk a földön, két kezünk a törzs mellett, a talajra támasztva. Kilégzés közben álunkkal megérintjük a mellkast, majd belégzés közben hátrahajtjuk a fejünket, és törzsünket előre toljuk. Felemelt helyzetben megfeszítjük a test izmait, és viszszatartjuk a lélegzetünket. Kilégzés közben visszatérünk a kiinduló helyzetbe.

5. Az ötödik rítus hatásos az emésztési- és bélproblémákra, erősíti és nyújtja a has, a kar és a láb izmait.

Hasra fekszünk, a lábujjak behajlítva, két lábunk vállszélességű terpeszben, a tenyerünket a talajra helyezzük. Nyújtsuk ki a karunkat. Belégzés közben hajtsuk hátra a fejünket és emeljük fel csípőnket. Közben a fej kövesse a test mozgását. Végül állunk szorítsuk a mellkasra. Kilégzés közben térjünk vissza a kezdeti helyzetbe. Addig ne feküdjünk vissza a talajra, amíg be nem fejeztük az ismétléseket! Hasunkat tartsuk behúzva, a farizmot pedig szorítsuk össze, hogy a gerinc alsó részét és a deréktáji szakaszt kíméljük a gyakorlat végzése közben.

Tartsuk szem előtt!

Bemelegítés nélkül ne végezzük a gyakorlatokat!

Egyenletes, mély hasi légzéssel lélegezzünk!

A gyakorlatok befejezése után minden esetben relaxáljunk, hogy izmaink ellazulhassanak, és több vér áramolhasson létfontosságú szerveinkbe. A lazítás megsokszorozza a rítusok hatását!

Mielőtt elkezdenénk a rítusok rendszeres gyakorlását, feltétlenül kérjük ki orvosunk tanácsát, nehogy véletlenül, akaratlanul ártsunk magunknak!

Az első héten mindegyik gyakorlatot csak naponta háromszor végezzük! Utána heti kettővel növeljük a gyakorlatok számát – így a kilencedik hét végén már mindegyiket huszonegyszer végezhetjük el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?