Füldugót kell használni

Jelige: Nyár. „Sokan örülnek a nyárnak, de én kimondottan félek, hiszen a nagy hőségben nem hűsíthetem magam a vízben, mert azonnal fáj a fülem. Az orvos azt mondja, hogy hallójárat-gyulladásom van. Alig tudok valamit erről a betegségről. Kérem, írjanak róla.“

A külső hallójárat lényegében egy meglehetősen szűk, mélyre nyúló testüreg (2,5-4 cm). Ha a hallójáratba víz jut, és hosszabb ideig ott tartózkodik, feláztatja a bőrt. A fertőzött vagy piszkos vízben a testmeleg üregben a kórokozók (baktériumok, gombák) gyorsan szaporodnak. Helytelen tisztálkodási kísérletek révén, amelyek természetesen nem steril eszközökkel történnek (köröm, hajtű, gyufa, stb.) a hallójárat bőre megsérülhet, és diffúz gyulladást okozhat. Tünetei: fülfolyás, fájdalom, füldugulás és viszketés. A váladék lehet híg, vagy sűrű, gennyes, gyakran kellemetlen szagú.

A hallójárat-gyulladás másik fajtája a körülírt gyulladás, amikor a fülben elhelyezkedő szőrtüsző vagy zsírmirigy gyullad be. Gyakran pattanásszerű tályog (furunkulus) kifejlődéséhez vezet. Ez rendkívül fájdalmas, sokan a fájdalom intenzitását a vese- vagy epekő okozta fájdalomhoz hasonlítják.

Az egészséges hallójárat védekezik a fertőzés ellen, ezért fülzsírt (cerumen) termel. Feladata, hogy elfedje az érzékeny hallójárat bőrét, megvédje a kiszáradástól, emellett bizonyíthatóan rovarriasztó, baktérium- és gombaölő hatása is van. A fülzsír normális állapotban észrevétlenül kisodródik a hallójáratból. Ha ez az öntisztítás nem zavartalan, a fülzsír felhalmozódik. Ha gyakran tisztítjuk a fület száraz pálcikával, vagy a törülköző csücskével, a fülzsír gyakran visszatömődik a fülbe, a zsírdugó elősegíti a hallójárat-gyulladás kialakulását. Ha fürdés közben víz jut a fülbe, ez az összegyülemlett tömeg megduzzad, elzárja a hallójáratot, és hirtelen halláscsökkenést okozhat. A dugó mögött bennrekedt víz a kórokozók táptalaja. A gyulladások kezelése szakorvos feladata. A váladék eltávolítása után antibiotikumos, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő fülcseppek és kenőcsök használata szükséges. Súlyosabb esetekben elkerülhetetlen a teljes antibiotikumos kezelés. A hallójárat-gyulladás jelentőségét nem szabad lebecsülni, főleg a cukorbetegek és csökkent ellenálló képességű egyének esetében. A kezelés alatt nagy figyelmet kell fordítani a tisztaságra, ugyanis a beteg szennyezett kezével megfertőzheti a másik, egészséges fülét is. Bármiféle hallójárat-gyulladás esetén tilos a víz alatti úszás. Ha gyakran alakul ki nagytömegű, kemény fülzsír, paraffinolajat cseppentsünk a fülbe (2-3-szor hetente), amely a fülzsírt feloldja.

A hallójáratba nem kerülhet szappan, vagy hajmosószeres víz. Ha ez elkerülhetetlen, a bőrt ki kell szárítani és bóralkoholos fülcseppekkel savas pH-ját helyreállítani. Úszás során füldugót kell használni vagy paraffinolajat cseppenteni a hallójáratba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?