A kézremegés, a hajlott hát vagy a tipegő járás nem az idős kor természetes velejárója, hanem esetleg a fel nem ismert Parkinson-kór tünete. A folyamat korai szakaszában megkezdett terápia lényegesen javíthatná az érintettek életminőségét.
Fontos a korai felismerés
Károsodik az izomtónus szabályozása is: az izmok merevebbé válnak, s ha megpróbáljuk a beteg végtagját mozgatni, olyan benyomásunk támad, mintha fogaskerekek lennének „beiktatva”, az ízületek kissé kattogóssá válnak.
Ám ez a terület agyvelőgyulladás következtében, szénmonoxid-mérgezés vagy vérellátási zavarok miatt is tönkremehet, ugyanazokat a tüneteket váltva ki, mint a Parkinson-kór. Példa Parkinson-kórban szenvedett II. János Pál pápa és Muhammad Ali (Cassius Clay) ökölvívó. A betegséget sokszor túl későn diagnosztizálják, aminek elsősorban az az oka, hogy a kór többnyire idős korban kezdődik, és az emberek a bőr ráncosodásához hasonlóan valahogy az öregedés szerves tartozékaként értékelik a tipegő járást, a hajlott hátat, a lassú mozgást vagy a kifejezéstelen arcot. A betegség nem fáj, nem rövidíti meg a várható élettartamot, a keringési zavartól, gyulladástól vagy számos egyéb kórtól eltérően kezdetben nem okoz súlyos tüneteket, csak sok év múltán, amikor olyan mérvűvé válik a funkciókiesés, hogy a páciens mozgásképtelenné válik.
Az elmúlt években áttörés következett be a Parkinson-kór kezelésében. Már korábban is létezett az úgynevezett bázisterápia, amellyel az agyban ideig-óráig stimulálni lehetett a dopamin termelését. Most azonban olyan új készítmények jelentek meg a piacon, amelyekkel ha a folyamat korai szakaszában alkalmazzák, tünetmentessé tehető a beteg. E készítményekkel lényegesen késleltetni lehet a bázisterápia alkalmazását is. Egy bizonyos idő eltelte után ugyanis ezek a dopamin termelését ösztönző gyógyszerek paradox reakciót okoznak, s már nemhogy nem csillapítják a tüneteket, de akaratlan, furcsa mozgásokat eredményeznek.
Azért is kell beszélni a Parkinson-kórról, mert a lakosság öregedésével párhuzamosan egyre súlyosabb problémát jelent majd. A betegeken lehet segíteni, megállítható, de legalábbis lelassítható a folyamat, és ezáltal lényegesen jobb életminőség biztosítható a betegek számára. (MTI-PANORÁMA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.