Sok olyan embert ismerünk, aki kezei, arca ápolására nagy súlyt fektet, de a lábak ápolásáról már megfeledkezik. Ezt pedig nagyon helytelenül teszi, mivel a láb igen hálás testrészünk. Főleg az idősebbek gyakran panaszkodnak a láb fájdalmai és gyengesége miatt.
Fájós lábak, nehéz járás
HOGYAN VÉDEKEZZÜNK?
Ha nem kerülhetjük el az állást, a lábujjakat időnként mozgassuk meg, vagy egy helyben lépkedjünk. Ne üljünk keresztbe vetett lábakkal. Le kell mondani a csinos, de egészségtelen magas sarkú, hegyes orrú cipők viseléséről. Otthon és munkahelyen is gyógyszandált viseljünk, amelyben a talpizmoknak mozogniuk kell, hogy a cipő le ne essen a lábról.
Nyáron szaporodnak a panaszok, de ezek rendszeres törődéssel nagymértékben enyhíthetők. A lábakat, így az ujjakat és a lábfejet naponta tornásztati kell, de nagyon hasznos a 10 perces áztatás. Miután szárazra töröltük a lábat, masszírozzuk meg, tenyérrel nyomogassuk végig minden oldalról, minden irányban. Egy-egy pillanatig erősen nyomjuk, majd hirtelen engedjük el a lábat. A talptól kezdve erős simító mozgással haladjunk felfelé. Jó a hideg-meleg váltózuhany és az úszás is. Mindkettő javítja a vérkeringést.
A LÁB BETEGSÉGEI
Eddig az egészséges lábakról beszéltünk. Idős korban azonban a panaszok nagy részét a láb betegségei, rendellenességei okozzák. Például a láb felszíni gyűjtőereinek kóros tágulása, amit egyszerűen csak visszérnek nevezünk. A láb gyűjtőereiben a véráramlást elsősorban a lábizomzat tartja fenn. A lábszár és izmai ritmusosan összenyomják a vékony falú vénákat, s így a vér a szív felé préselődik. A vér visszaáramlását a vénákban billentyűk akadályozzák, amelyek rendesen csak a szív felé engedik a vért. Ha a láb izmai meggyengültek, vagy sérültek a billentyűk, a vér elfolyása a végtagból akadályokba ütközik, az erek túlterhelődnek és kitágulnak létrejön a visszér. E betegségre hajlamosít a terhesség, az álló munka, a sok ülés, továbbá a billentyűk renyhesége, az egyenetlen megterhelés, de kimutatták az öröklődési hajlamot is. Azt nem kell különösen hangsúlyozni, hogy ilyen lábakkal orvoshoz kell fordulni, mert a fájdalom úgyis rákényszeríti a beteget. Az elsősegélynyújtást a gumiharisnya, ill. a lábak fáslizása jelenti.
A LÚDTALP
A láb fájdalmas rendellenességei közé tartozik a lúdtalp. Hazánkban a lakosság kb. 80 százaléka szenved különböző lábbetegségekben, és ennek nagy részét a lúdtalp teszi ki. A lúdtalp a haránt- vagy a hosszanti boltozat süllyedésének a következménye. Lehet veleszületett, de sokkal gyakoribb a szerzett. Ha a láb fokozatosan deformálódik, fáradékonnyá válik, nehézségek lépnek fel gyalogolás közben, fáj a boka, a lábikra, lúdtalpra gondolhatunk, de gerincpanaszok is okozhatják. Megelőzésében nagyon fontos a helyes járás, testtartás és a megfelelő cipő. A szerzett lúdtalpnál a fő hangsúlyt a láb tornáztatására kell fektetni. Erre a célra speciális tornagyakorlatok vannak. A cipőbetét használata nem elegendő. A betétet munkában, hosszabb gyalogolások során kell hordani.
Gyakran a lúdtalp komplikációjaként lép fel a lábfej kellemetlen deformálódása, a halux. Leggyakrabban krónikus megterhelés, sérülés, reuma idézi elő. Előrehaladott stádiumban a nagyujj a többi ujj felett vagy alatt helyezkedik el, megváltoztatja, fájdalmassá teszi a járást. A bütyök érzékeny a fagyásra, gyakran gyullad. A betétes cipő, a nagyujj és a mellette levő ujj közé helyezett betét, amely éjjel-nappal viselhető, enyhíti ugyan a nehézségeket, de nem szünteti meg. Eltávolítani csak műtéttel lehet.
A láb még sok egyéb okból fájhat. Okozhatja a helytelen táplálkozás, sok fehérkenyér és cukor fogyasztása, magnézium-, B- és D-vitaminhiány. Az érelmeszesedés is ronthatja a lábak ereit, és fájdalmassá teheti a járást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.