Ez érzelmi intelligencia kérdése...

„Kihaltak az érzelmek a világból. Az emberek nem törődnek egymással. Manapság szégyen kimutatni az érzelmeket. Sivárrá váltak az emberi kapcsolatok. Az emberek egyre türelmetlenebbek és durvábbak egymással.”

Számtalanszor halljuk ezeket a mondatokat, és sajnos, sok igazság van bennük. De ne higgyük, hogy az érzelem csak a szeretetet, a barátságosságot, a kedvességet jelenti! A dolog sokkal bonyolultabb, ezért helyesebb, ha megismerkedünk egy új kifejezéssel, az érzelmi intelligenciával.

Mit is jelent az érzelmi intelligencia? Olyan képességeket ölel fel, melyeket egyébként jól ismerünk, például az együttműködési készség, a kitartás, az empátia, ahogyan a konfliktusokat kezeljük, az optimizmus, az indulatok megfékezése. Tehát, ha hiányzik az életünkből az érzelem, akkor mindent meg kell tenni azért, hogy előhívjuk magunkból a szunnyadó érzelmeket, és meg kell tanulni bánni is velük.

Kezdjük tehát a tanulást a legkézenfekvőbb helyzettel.

Gyakorta hallani a nők szájából, hogy partnerük, férjük érzelmi analfabéta. Vagyis úgy általában a férfiak, legyenek azok főnökök, munkatársak vagy beosztottak. Holott az érzelmek kifejezése, az érzésekkel való bánás egyáltalán nem a nők privilégiuma. Az érzelmi intelligencia kiváló szakembere, Daniel Goleman számtalan kutatásra hivatkozva egyértelműen megállapította, hogy sem a nők, sem a férfiak nem jobbak az érzelmi intelligencia terén. Mindenkinek vannak gyenge pontjai és erősségei. Van, aki igen empatikus, de hiányoznak a stressz kezeléséhez szükséges képességei. Mások hangulatuk legkisebb változását is érzékelik, miközben képtelenek együttműködni bárkivel is. Az azonban igaz, hogy vannak olyan közös, az adott nemre jellemző képességek, tulajdonságok, amelyek lehetnek erősségek és gyengeségek is. Az érzelmi intelligencia kutatásai során kiderült, hogy a nők általában inkább tisztában vannak érzelmeikkel, több empátiát mutatnak, jobb az együttműködési készségük. Ezzel szemben a férfiak magabiztosabbak, optimistábbak, könnyebben alkalmazkodnak, jobban tűrik a stresszt.

Elmondhatjuk, hogy általánosságban az egyes emberek közötti eltérés sokkal nagyobb, mint a nemek közötti különbség. Vannak férfiak, akik olyan empátiával rendelkeznek, mint a legérzékenyebb nők, míg a nők között is akadnak olyanok, akik annyira képesek a stressz tűrésére, mint az érzelmileg legrugalmasabb férfiak. A két nem minden értékét együttvéve az erősségek és a gyenge pontok kiegyenlítődnek, ezért a teljes érzelmi intelligenciát illetően nincsenek nemi különbségek.

Az érzelmi élet nemek szerinti különbözőségére azért vannak példák. Számtalan vizsgálat kimutatta, hogy a nők többsége jóval kevésbé veszi szívére a kellemetlen házassági vitákat, mint a férjek. A férjek egyöntetűen bántónak, sőt viszolyogtatónak mondták a házastársukkal való vita miatt kialakult zaklatottságot. Ezért ők ilyenkor elzárkóznak, befelé fordulnak, próbálnak kitérni, mire a nők jó része még inkább erőlteti a perpatvart. A feleség, látva a férj kihátrálását, elzárkózását, odahagyva az eredeti vitát, dühödten a férjét kezdi kritizálni. Mit tehetnek a párok azért, hogy az ilyen tipikus konfliktusoktól megóvják kapcsolatukat, házasságukat? Goleman tanácsa a férfiaknak, hogy ne térjenek ki a konfliktus elől, vegyék észre, ha a feleségük el akar mondani egy sérelmet, talán a szeretete jeléül és mindkettőjük érdekében teszi (bár a feleség barátságtalanságának persze más indítékai is lehetnek). A férfiak óvakodjanak attól, hogy a vitát rövidre zárják, és túl hamar ajánljanak gyakorlati megoldást, mivel a feleségnek többnyire fontosabb a tudat, hogy a férje veszi az üzenetét, és empátiát tanúsít az üggyel kapcsolatos érzései iránt (még ha nem is ért vele egyet). A feleség, ha érzi, hogy meghallgatták, és érzelmeit tudomásul vették, gyakran le is higgad.

A nőknek szóló tanács rímel a fentiekre. Mivel a férfiak egyik fő problémája, hogy a feleségek túl hevesen hangoztatják panaszaikat, a nők tegyenek erőfeszítést azért, hogy ne a férjüket támadják, hanem azt a cselekedetüket kifogásolják, amivel valóban problémájuk van. Szinte biztos, hogy a dühös támadás a férjből elzárkózást vált ki, amitől a veszekedés biztosan elmérgesedik. Lehetőleg röviden, egyértelműen fogalmazzanak a nők, okosan kiválasztott időpontban, tehát ne futballmérkőzés, politikai vitaműsor közben, esetleg az anyós jelenlétében.

Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy ne legyen egészséges vita, „jótékony veszekedés”! Ha képesek vagyunk kezelni érzelmeinket, megfékezni haragunkat, figyelni a másikra, tiszteletben tartani a partner álláspontját és így tovább, nő annak esélye, hogy a házaspárok megoldják gondjaikat.

(Vital Magazin)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?