Az utódoknak is árt az apa dohányzása
A tudósok szerint azoknak az apáknak, akik dohányoznak és isznak, tisztában kell lenniük azzal, hogy nemcsak önmaguknak ártanak, hanem leendő utódaiknak is. Az ondósejtek környezeti ártalmak, mérgek által okozott károsodását tovább lehet örökíteni, írják amerikai kutatók.
EZ-AZ
A tudósok szerint azoknak az apáknak, akik dohányoznak és isznak, tisztában kell lenniük azzal, hogy nemcsak önmaguknak ártanak, hanem leendő utódaiknak is. Az ondósejtek környezeti ártalmak, mérgek által okozott károsodását tovább lehet örökíteni, írják amerikai kutatók. Patkányokon végzett kísérletek szerint az ondósejtek károsodása még négy nemzedékkel később is kimutatható volt. A kutatásból kiderül, hogy az apa egészsége sokkal nagyobb szerepet játszik a jövő generációk egészségében, mint azt korábban gondolták.
Az idahói kutatócsoport egy gombaölő szerrel kísérletezett, amitől megváltoztak a kísérleti állatok spermiumában azok a gének, amelyek közül több az emberi prosztatarákkal is kapcsolatban van. Bár patkányokkal történt a kísérlet, és az is igaz, hogy a kutatók igen nagy dózisokkal dolgoztak, mégis szerintük világossá vált, hogy ha egyszer a mérgező anyagok károsítják az ondósejteket, akkor a károsodás örökölhető. Embereken is kimutatták már, hogy a sok alkoholt fogyasztók és sokat dohányzók ondója is tartalmaz károsodott spermiumokat. Cynthia Daniels professzor, a kérdés szakértője így fogalmaz: - Azt tanácsolom a fiatal pároknak, hogy legyenek mértékletesek. Azok az anyagok, amelyek hatással vannak a szaporító szerveinkre, egyben a legtöbbször rákkeltők is. Igaz, hogy az ondósejtekben a DNS-t külön mechanizmus védi, de ha ez a DNS károsodik, semmi nem képes kijavítani.
Az elsőszülöttekre több idő jut
Kiderült, hogy az első gyerek naponta 20-30 perccel több időt tölt el a szüleivel 4 és 13 éves kora között, mint kisebb testvérei. A Brigham-egyetem professzora, dr. Joseph Prince szerint ez lehet a magyarázata annak, hogy az elsőszülötteknek általában magasabb az IQ-juk, jobban tanulnak az iskolában, és felnőttként is többet keresnek. A vizsgálati adatok részben az Egyesült Államok Munkaügyi Minisztériumából származnak, részben pedig telefonos felmérés eredményei. 21 ezer embert kértek meg, mondja el, hogyan tölti a napját. Az elemzés során kiderült, hogy az elsőszülött napi 20-25 perccel többet tölt az apjával és 25-30 perccel többet az anyjával, mint a második gyermek. Hasonló különbségeket figyeltek meg a harmadik és további gyerekek esetében is. Más kutatók még hozzáteszik, hogy a szülőknél ez a tendencia nem tudatos, tehát odafigyeléssel megváltoztatható. Már az is segítene, ha a szülők kikapcsolnák a TV-készüléket, és napi 15-20 percet felolvasnának, vagy mesélnének a kisebb gyerekeknek is, mondja a kutató.
Káros a műanyag cumisüveg?
Ha hinni lehet egy új tanulmánynak, gyerekek egész generációja nőtt úgy fel, hogy icipici koruktól kezdve szürcsöltek itókájukkal együtt egy mérgező vegyületet, a biszfenol-A-t. Egy észak-amerikai környezetvédő és egészséggel foglalkozó szervezeteket összefogó konzorcium szerint sok márkás cumisüvegből szivárog biszfenol-A, tudósított a Time című amerikai hírmagazin. Az említett vegyületet polikarbonát műanyagok előállításához használják fel széleskörűen, az ásványvizes palacktól az ételhordóig. A cumisüvegek mindegyikének 80 C fokra való felmelegítésekor 5-7 ppb (egymilliárd részecskéből egy) mértékben szabadult fel biszfenol-A. A tanulmány szerint a zsíros vagy savas folyadékokban (például tej vagy almalé) valószínűleg több biszfenol-A oldódik, mint a vízben. Pánikra azonban elvileg semmi ok. Az amerikai és az uniós élelmiszerhatóságok ugyanis a cumisüveg-adatok huszonötszörösénél határozták meg a még biztonságos napi bevitelt. A kritikusok szerint a felnőttek számára megadott határértéknél jóval alacsonyabb koncentráció is károsíthatja a csecsemőket – hiszen minden akkor kezd el fejlődni, a szaporodó-szervektől kezdve az agyon át az immunrendszerig. (m-s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.