Észrevétlenül támad a vírus

A hepatitis a máj gyulladásos megbetegedése. Ez a szerv létfontosságú szerepet játszik a táplálék feldolgozásában, a vér alkotóelemeinek képzésében és a szervezet méregtelenítésében. Ezért a máj károsodása súlyos, nem egyszer halálos következményekkel is járhat.

Míg a sima májgyulladás általában a túlzott alkoholfogyasztás, a kábítószer és bizonyos gyógyszerek használatának következménye, a fertőző májgyulladást vírusok okozzák. Legismertebbek a hepatitis A, B, C, illetve az E, a szakértők elkülönítették a D, G, GB vírust is. Az említett vírusok heveny májgyulladást okoznak, ám a beteg általában néhány hét, esetleg pár hónap alatt tünetmentessé válik. Esetenként a vírus mégsem pusztul el, és krónikus, azaz idült májbetegség alakul ki. Szlovákiában leggyakrabban az A típusú fertőző májgyulladás (100 ezer lakosra 14 eset), illetve a B típusú (100 ezer lakosra 2,6 eset) vírusos hepatitis fordul elő. Az A típus a tisztaság következetes betartásával elkerülhető, a nem megfelelő higiénia növeli a megbetegedés kockázatát. A B típusú sárgaságot okozó vírus a fertőzött egyén vérében van, megtalálható a nyálban és a spermában is. A WHO adatai szerint világon 350 millió embert a hepatitis B vírushordozója, a betegek száma 2 millió.

Az A típusú májgyulladást a piszkos kezek betegségének tartják. Lappangási ideje 14–35 nap. Először az általános tünetek jelennek meg: étvágytalanság, hányinger, ízületi fájdalmak, majd megsárgul a szem kötőhártyája, a bőr, és sötétebb lesz a vizelet. A beteg 2-3 hetes kórházi kezelésre szorul, ám ha szövődmények lépnek fel, a gyógyítás időtartama elhúzódik. A betegség fertőzött étel vagy ital fogyasztásával is terjed. Számos déli országban kockázatos lehet a jéggel hűtött ital, főleg ha nem tudni, milyen vízből készítették a jeget. Ezért is ajánlatos a legmegbízhatóbb védelem, az A típusú sárgaság elleni oltás. Fertőzhet az injekciós tű, a közös fogkefe, borotva. Veszélyes lehet a tetoválás, az akupunktúra, a piercing.

A B típusú májgyulladás főleg a kábítószer-élvezőket és a gyakran vérátümlesztésre szorulókat veszélyeztette. A vérátömlesztésnél felhasznált vért hazánkban 1992 óta szűrik, ezért az úgynevezett poszt-transzfúziós májgyulladások száma elenyésző. Az A típusú májgyulladásnál a közös fogkefe, borotvahasználat, illetve a fertőzött vérével történő érintkezés is veszélyes. A vírushordozó anya szüléskor megfertőzheti újszülött gyermekét is.

Az orvosok nem tudják meggyógyítani a fertőző májgyulladásban szenvedőket, általában interferon injekciókkal próbálják elősegíteni a máj regenerációját. Heti három alkalommal legalább 24 héten keresztül injekciózzák a beteget, ám minden második esetben a vírus ismét aktivizálódik. A megbetegedés védőoltással előzhető meg.

A szenvedést nemcsak a tünetek okozzák, hanem a jövőtől való félelem is. A beteg gondjait növeli, hogy a fertőzés átvihető a vele egy háztartásban élőkre. Gyakran kirekesztéssel is szembesül, barátai elfordulnak tőle, érzelmi élete sivár lesz. A kezdeti stádiumban megállapított betegség gyógyítása is sok megpróbáltatással jár: hosszan tartó fegyelmet igényel, ráadásul a beteg nehezen tűri az injekciózást, a kellemetlen mellékhatásokat, a gyógyulás esélye csak 50 százalékos. Ha későn diagnosztizálják a betegséget, nincs lehetőség a fertőzés leküzdésére. A fellépő májzsugorodás, a közismert májkeményedés, májhegesedés gyakran májrákká fajul, a májelégtelenség pedig halálhoz vezet – ismertette a tények dr. Miloš Bubán gasztroenterológus. A hazai szakértők szerint a terápiát időben meg kell kezdeni akkor is, ha drága. A krónikus májgyulladás kezdetén a tünetek szinte észrevétlenek, vannak orvosok, akik nem fordítanak elég figyelmet a beteg panaszaira, nem veszik komolyan a fáradékonyságot. Pedig minden súlyos fáradékonyságra panaszkodónál el kellene végeztetni a HBsAg és az anti-HCV vizsgálatot. A betegség előrehaladásáról az orvos májpunkcióval győződhet meg. A beavatkozás nem kellemes és nem is veszélytelen, ám az eredmény alapján az orvos képes a prognózis felállítására.

Krónikus hepatitis B: Bár évekig is eltarthat, sok beteg különösen, akik felnőttkorban fertőződtek, leküzdi a fertőzést. A gyulladás megszűnése után a máj regenerálódik, viszont az elhegesedett, megkeményedett májszövet már nem épül újjá. A krónikus hepatitis B egyik lehetséges szövődménye a májrák, mely nem gyógyítható.

Krónikus hepatitis C: A krónikus májbetegség gyakrabban alakul ki, mint a hepatitis B. Az esetek legalább 30 százaléka májcirrózishoz vezet, ám a betegség évekig tarthat, anélkül, hogy súlyos májkárosodás alakulna ki. A májbetegségben szenvedőknek ajánlatos kerülni az alkoholt. Heveny májgyulladás esetén az ital kis mennyiségben is felesleges terhelés a májnak, veszélyezteti regenerációját. Idült májbetegségben szenvedőknél az alkohol fokozza a vírus májkárosító hatását.

Veszélyeztetettek (hepatitis B)

fertőzött anya újszülött gyermeke,

egészségügyi dolgozók,

B vírust hordozó partner,

kábítószer-élvezők intravénás adagolásnál,

homoszexuálisok,

prostituáltak,

járványos területekről bevándorolt személyek,

a múltban nagy mennyiségű vagy ismételt vérátömlesztésre szoruló betegek (baleset, hemofília)

művesekezelésen átesett páciensek,

járványos területről érkezők.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?