Élet a koronavírus után: 5+1 tipp, hogy megerősödjön az immunrendszer

covid

Ma már annyi koronavírus-variáns kering a világban, ahány tévhit az interneten ezekkel kapcsolatban. Az viszont biztos, hogy egyes variánsok kevésbé agresszívek, így a legtöbben enyhe tünetekkel átvészelik őket. Más típusok pedig jobban ledöntik az embert, így a betegek akár hetekkel, hónapokkal a fertőzés leküzdése után is produkálnak tüneteket. Gyengék, levertek, nem éreznek szagokat vagy ízeket – mindez pedig megkeseríti a mindennapokat.

Ilyen esetekben merülhetnek fel a kérdések: meddig tarthatnak még a panaszok? Mit lehet tenni, ha nem akarnak elmúlni? Esetleg ilyenkor is fertőzőképes az ember? Érdemes felkeresni egy orvost és részt venni Covid szűrővizsgálatokon? Soroljuk a lehetőségeket!

Poszt-Covid szindróma: ismerjük fel!

Először is, nézzük meg, hogyan azonosíthatjuk be, ha minket is érint a poszt-Covid szindróma! Akkor beszélhetünk erről a kondícióról, ha négy hétnél hosszabb ideig észlelünk magunkon olyan tüneteket, amelyek a koronavírus-fertőzés után maradtak fenn. Ez bármelyik betegnél fennállhat, de elsősorban olyanoknál, akiknek van valamilyen alapbetegsége, például szív- vagy légúti problémák. Elsősorban ők észlelhetnek olyan tüneteket, mint a légszomj, a szédülés, a heves szívverés vagy a különböző alvásproblémák – de a fent említett ízlelés- és szaglásvesztés is hosszabb ideig fennállhat náluk.

A vezető poszt-Covid tünet azonban még mindig a fáradékonyság, ezt tapasztalják a legtöbben. De egyesek olyan maradványtüneteket is észlelhetnek, mint az ízületi fájdalmak, a hajhullás és a fülcsengés.

Tegyünk ellene!

Fontos: ha bármilyen tünetet észlelünk magunkon, ami a koronavírusos megbetegedés előtt nem volt jellemző, akkor ne törődjünk bele, akkor sem ha enyhék a panaszok. Keressük fel a háziorvosunkat, számoljunk be arról, amit tapasztalunk! Ez különösen lényeges, ha mellkasi fájdalom, elhúzódó köhögés vagy légzési problémák jelentkeznek. Az orvos ilyen esetekben javasolhat Covid szűrővizsgálatokat, de elküldhet tüdőgyógyász szakorvoshoz is. Egyes esetekben elég lehet egy egyszerű vitaminkúra vagy némi étrendbeli változtatás is.

Erősítsük meg az immunrendszerünket!

A felismerés és a szűrővizsgálatok mellett az is elengedhetetlen, hogy a mindennapokban tegyünk az egészségünkért, az immunrendszerünk megerősítéséért. Az alábbi tippekkel ez könnyen fog menni!

  1. B-vitamin-adagolás

A B-vitaminok családja – különösen a B1-, B6- és a B12 – nagy segítségünkre lehet a poszt-Covid tünetek legyűrésében. Hatásosak, ha szédülünk, ha lassabb a gondolkodásunk, sőt, még a szaglás és az ízlelés visszahozásában is szerepet játszanak. B-vitamint vihetünk be például teljes kiőrlésű gabonából készült ételekkel – például kenyérrel –, marhahússal, hüvelyesekkel és májjal.

  1. Edzés

Persze a testmozgás is jó módszer, de itt nem teljesen erre gondolunk. Inkább arra, hogy tréningeljük az érzékszerveinket, amelyek a vírus miatt elvesztették erejüket. Ha napi szinten szagolgatunk vagy ízlelgetünk erőteljes aromájú dolgokat – ez lehet akár a kedvenc parfümünk vagy egy fej hagyma is –, akkor javíthatunk a kondíciónkon. Ezzel ugyanis emlékeztetjük a szervezetünket arra, hogyan is kell csinálni ezt az érzékelés-dolgot.

  1. Egyéb vitaminok és ásványi anyagok

Ahogyan fentebb már kifejtettük, a különböző B-vitaminok fogyasztása több szempontból is előnyös, ha poszt-Covid tüneteket észlelünk magunkon. De ezek mellett is számos olyan vitamin van, amelyeknek a dózisát érdemes megemelnünk. Az A-, C-, D-és E-vitaminok is különösen ajánlottak, ugyanígy a szelén, a cink, a vas és a magnézium is. Töltsük fel velük a szervezetünket!

  1. Antioxidánsok

A vitaminok és ásványi anyagok bevitele után még mindig nem tettünk meg mindent az egészségünkért. Az antioxidánsoknak ugyanis szintén elengedhetetlen szerepe van abban, hogy a szervezetünk teljesen felépüljön. Fogyasszunk sok gránátalmát, diót és bogyós gyümölcsöket! Ezek mellett az is jó megoldás, ha rendszeresen iszunk egy-egy csésze zöld teát.

  1. Egészséges táplálkozás

Ha a fenti tippeket betartjuk, máris egészségesebben fogunk táplálkozni, hiszen a vitamindús ételek minden diéta fontos részét képezik. A helyes étkezés ráadásul nemcsak azután fontos, hogy átestünk a koronavíruson, hanem igazából egész életünk során. Ilyenkor viszont fokozottan figyeljünk arra, hogy sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk, de ne felejtsük ki a tejet és a húsokat se a fehérjebevitel miatt. Ha viszont a vírus az emésztőrendszerünket is megtépázta, óvatosabban kell nekiállnunk az étrend összeállításának. Kerüljük a túl fűszeres, túl édes ételeket, a szénsavas italokat és a konzerveket! A magas rosttartalmú ételekkel, így az egészséges, vitamindús zöldségekkel és gyümölcsökkel és érdemes vigyázni, mert feleslegesen gyorsítják meg az emésztést.

+1 Mit kerüljünk?

A szervezet védekezőképességét nagyban legyengíti az alkoholfogyasztás és a dohányzás. Éppen ezért, ha szeretnénk mielőbb felépülni, ezeket jobb elkerülni – bár a Covidtól függetlenül sem kifejezetten ajánlott a káros szokások fenntartása.

Ha nem múlnak a tünetek…

Mindezek ellenére, ha négy hét után nem múlnak a tünetek, érdemes Covid szűrővizsgálatokon részt venni. Legyen az antitest teszt vagy PCR, hogy megtudjuk, túlvagyunk-e a betegségen, és hogy fertőzhetjük-e szeretteinket, barátainkat és kollégáinkat, ezzel kiszűrvén további karanténban maradásunkat.

Jó esetben nem hagy maga után semmit a vírus, de ha mégis így alakulna, akkor se essünk kétségbe: étkezzünk egészségesen és fogyasszunk tápanyagokban gazdag ételeket! Ebben bizonyára orvosunk is megerősít, ám ha állapotunkra való tekintettel további tanácsa van, mindenképpen fogadjuk meg, és vegyünk részt Covid szűrővizsgálaton, hogy biztosak legyünk állapotunk felől!

(PR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?