Férfiak vágyának, nők irigységének célpontja, nagy művészek ihletének fészke az asszonyi dekoltázs.
Dekoltázs vagy kebeltájék?
Le décolletage
A közhiedelemmel ellentétben nem testről ruhára, hanem épp fordítva, ruháról testre szállt az elnevezés. Míg a szó francia eredetije a női ruha nyakkivágását jelenti, mi korunk nyelvhasználatát követjük, amikor elsősorban a hölgyek ékszereként tartott kebeltájék ápolásáról, szükség szerinti korrigálásáról és alkalomhoz illő díszítéséről ejtünk szót. Merthogy szépnek lenni egy dolog, annak is maradni, az egy másik.
Kozmetikai szalonok
A dekoltázs szépségének megóvása az arcbőr ápoltságának fontosságával egyenértékű: már csak azért is, mert az arcbőrhöz hasonló tempóban, néha bizony még annál is gyorsabban öregszik. Éppen ezért a kozmetikusok azt tanácsolják, hogy a nagylányok már kamaszkorban, az első pattanások megjelenésének idején fordítsanak figyelmet a nyak alatti bőrterület tisztaságának, feszességének és árnyalatbéli egyenletességének fenntartására. A kozmetikai kezelések gyakorlata is ennek megfelelően alakul, az arcmasszázs és a bőr tisztítása az esetek túlnyomó többségében hónaljvonalig terjed. Azokban a szalonokban, amelyekben a dekoltázs ápolását külön fejezetként tüntetik fel az árlistán, feltétlenül tisztázni kell, hogy a kínált szolgáltatás milyen műveleteket foglal magában! A tapasztalat azt mutatja, hogy e kategória speciális pakolásokat jelöl, amelyeket – ha nem is minden egyes látogatás alkalmával, – legalább háromhavonta egyszer érdemes, sőt tanácsos igénybe venni.
Pakolások otthon
Mint ahogyan az arcbőr ápolására, a dekoltázs karbantartására is kínálkoznak egyszerű, otthon is elvégezhető szertartások. Ezek közül a legkézenfekvőbbek azok a fűszeres, tejalapú vagy zöldséges pakolások, amelyek még a dédnagymamák idejéből hagyományozódtak. Köztudott, hogy az uborka és a citrom tisztít és nyugtat, gyulladást csökkent. Karikára vágva mindkettő bőrre tehető – a citrom 5 percnél nem tovább. Ugyanígy a paradicsom, amely a vérkeringés serkentésével átmeneti bőrpírt okoz, úgyhogy közvetlenül indulás előtt semmiféleképpen nem javasolt – legalább egy órának el kell telnie ahhoz, hogy természetesen szép, életteli bőrszínt adjon.
A mézes-joghurtos pakolás és az érett, puha, villával péppé törhető avokádó az idősödő bőr táplálásában, az egyre több patikában kapható aloe vera-koncentrátum pedig a száraz, vízhiányos bőr felfrissítésében jelenthet segítséget. Fontos tudni, hogy van, aki allergiás a mézben lévő propoliszra, úgyhogy tanácsos először egy kis bőrfelületen, lehetőség szerint a csukló belső oldalán próbát tenni vele.
Friss fűszereket apróra vágva, illat- és színezékmentes gyógyszertári krémbe keverve szintén hatásos pakolásokat készíthet bárki, de csak akkor, ha a felhasznált alapanyag hatásával valóban tisztában van. (A növények gyógyító erejéről számtalan nagysikerű kiadvány látott napvilágot, ezek a legkisebb könyves- és bioboltokban is kaphatók.)
Életmód és testtartás
A dekoltázs szépségének megőrzésében rendkívül fontos szerepet játszik a testtartás. A púpos hát vagy beejtett váll igen hamar ráncokat rajzol a fiatal hölgyek keble fölé is. Ugyanakkor a lustaság, amit persze nevezhetünk mozgáshiánynak, a feszes kontúrt támadja elsőként. Aki pedig nem iszik elég folyadékot, esetleg még dohányzik is, ne csodálkozzon azon, ha bőre nem csak az arcán, hanem teste más tájékain is idő előtt petyhüdtté, szárazzá, esetleg töredezetté válik. Tehát testtartás, izomerősítés, folyadékbevitel!
Sminkelés közben
A dekoltázs apróbb-nagyobb hibái, vélt vagy valós aránytalanságai többféleképpen is korrigálhatóak. Alapszabály, hogy természetes fényviszonyok között mindig viszszafogottabb, mesterséges megvilágításnál, tehát esti alkalmakra mindig határozottabb, kontúrosabb smink szükségeltetik. Ez a dekoltázsra annyiban vonatkozik, hogy annak minden esetben harmonizálnia kell az arcfestéssel, konkrétan az arc és a nyak alapszínével. Nagyon fontos, hogy az arc alapozása ne érjen véget az állnál, hanem a nyakra és a dekoltázsra is kerüljön ugyanabból a kozmetikumból. Amennyiben a ruha hátul is kivágott, esetleg míderes, tehát a vállat, a lapockát és a dekoltázst szabadon hagyja, az alapozót hónaljvonalig elöl is fel kell kenni. Ha a karok szabadon maradnak, azokra is kerüljön belőle! Érdemes szem előtt tartani, hogy az alapozás szépségét annak egyenletessége és mértékletessége adja.
A dekoltázs arányainak hangsúlyozása vagy ellensúlyozása többféle alapozóval, illetve púderekkel jól megoldható. Akinek hibátlan a bőre, nyugodtan használhat mindkettőből bármilyet, lényeg, hogy bőrszínével harmonizáljon. Ha az alapozás a természetes bőrszínnél egy árnyalattal világosabb vagy sötétebb – amennyiben azt az arc alapszíne megengedi – teltebbé, lágyabbá, illetve karcsúbbá, messziről nézve feszesebb hatásúvá teszi a dekoltázst. A bőrhibák eltüntetéséhez korrektorra van szükség: ez az alapozó alá kerül. Szükség esetén alapozás után is felvihető egy réteg a korrektorból a kérdéses pontokon – ujjbeggyel nyomkodva egészen addig kell simítgatni, amíg egészen össze nem olvad az alapozóval.
Ami az alapozás befejezését, a púdert illeti, hibátlan bőrre kerülhet fényes, akár csillogó felületet adó kivitelben is. Érdemes szem előtt tartani, hogy e parányi csillámok, optikai tulajdonságuknak köszönhetően a legapróbb bőrhibát is láthatóvá teszik.
Kinek mi áll jól?
A ruha szabásvonala elsősorban viselője testalkatához illeszkedjék. A manapság szerencsésebbnek tartott, dúskeblű hölgyeknek mértéktartás javasolt, mert a túlzottan dekoltált felsőrész megtöri az öltözet egészének összhangját, esetleg nem kívánt teltséget sugall, illetve közönségessé tesz. A dekoltázs vonala is meghatározó: a kebel formájától függően lehet V-alakban nyújtott vagy félkörben kerekített. Erre mellbőségtől függetlenül érdemes gondot fordítani. A hagyományos testséma alma- és körteformákat különböztet meg. A dekoltázs esetében az ellentétes formák harmóniája a megnyerő, tehát előzőt a nyújtott utóbbit a kerekített nyakkivágás mutatja előnyösebbnek.
A nyakék vagy nyaklánc méretét és hosszát is elsősorban a nyak és a dekoltázs harmóniájától, és nem az aktuális divatáramlat követelményeitől érdemes függővé tenni. A személyiség varázsát, az ékszer viselőjének egyéniségét szem előtt tartva általánosságban elmondható, hogy a hattyúnyakú hölgyeknek a nyakláncnál jobban áll a nyakék – minél kislányosabb a dekoltázsuk, annál szélesebb legyen! Ahhoz viszont, akit kimondottan rövid nyakkal áldott meg a sors, hosszú és feltűnő, nem ritkán nagy medállal kiegészülő lánc illik. A teltebb keblűeké akár köldökig is érhet – a lányos alakúaké hónaljvonalban végződjön. Ugyanez vonatkozik a kiegészítőnek számító alkalmi sálak viselésére is. (F. A.)
Push up!
A megtámasztó melltartók két hatalmas veszélyt rejtenek. Az egyik megvásárlásakor, a másik pedig viselésekor fenyeget. Ha ugyanis valaki telhetetlenségében nem a megfelelő méretet választja, könnyen előfordulhat, hogy kebleit túlságosan is magasra emeli, illetve nevetségesen összepréseli. A még ennél is nagyobb gond akkor jelentkezhet, amikor is viselője előzőleg rosszul méri fel az alkalmat: ezek a speciális kellékek ugyanis bizonyos helyzetben rendkívül kiábrándítóan hatnak. (l-a)
A napozás
Csúnya, mi több, maradandó égésnyomokat szerezhet az, aki óvatlanul vagy mértéktelenül teszi ki testét az egyébként is vitatott sugárzásnak. A dekoltázs bőrfelülete ugyanis az arcnál is érzékenyebb: a sorozatos, enyhe leégések nyomán is pigmentfoltok keletkezhetnek. Ezek eltüntetése költséges és hosszadalmas – az esetek többségében pedig teljességgel lehetetlen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.