Gyakrabban emlegetjük a cinket akkor, amikor megszaporodnak a vírusfertőzések. Ez a nyomelem azonban a vércukorszintet is szinten tudja tartani, a terméketlenség felett is őrködni tud, és ez még nem minden!
Cink – Gyógyítja a sebeket és javítja az immunrendszert
A szervezet minden fontos funkcióját befolyásolja. A szervezet több mint 300 biokémiai reakciójában vesz részt. Jó tudni, hogy melyik élelmiszer tartalmazza a legtöbbet, és miért jobbak állati eredetű forrásai.
Csaknem mindenre jó
„A szakemberek eddig 300, az emésztést és a sebgyógyulást befolyásoló vegyi folyamatban fedezték fel kedvező hatását. Legnagyobb szerepe az immunrendszer erősítésében van” – magyarázza Katarína Grich táplálkozási szakember. Segít például a szacharidok, a zsírok és a fehérjék képzésében és lebontásában. Pozitívan hat a termékenységre és az étvágyra. Fontos a látás, a csontok, a bőr, a haj és a köröm egészségének megőrzése szempontjából. Természetesen védi a szervezetet a káros szabad gyökök ellen. A DNS helyes szintéziséhez is hozzájárul, és fontos a megfelelő inzulintermelődés szempontjából is.
Csökkenti a gyulladást
„Részt vesz a szövetek életfolyamataiban, serkenti a sebgyógyulást, továbbá az akné, az égési sebek, az ekcéma és a pikkelysömör kezelését. Az akut vagy krónikus gyulladás a szervezet immunválasza. A cink eredményesen vesz részt a bőr- vagy más krónikus gyulladások – beleértve a reumatoid artritiszt is – enyhítésében.
Külső bevitel
A cink nem raktározódik és nem is termelődik a szervezetben. Ezért olyan fontos rendszeres pótlása. „Az izmokban, a csontokban, a bőrben, a belső szervekben koncentrálódik. Legjobb forrásai a magas fehérjetartalmú élelmiszerek, mint például a hús. A zöldségben és a gyümölcsben kevés van. Mennyiségét tovább csökkentik a zöldség- és gyümölcstermesztésben használt vegyszerek” – mondja Katarína Grich. Jó forrásnak tartja a bazsalikomot, a kakukkfüvet, a rozmaringot vagy a köménymagot. A növényi forrásokból viszont nehezebben szívódik fel.
Kiegészítőkre van szüksége?
A vírusos megbetegedések idején fontos cinktartalmú kiegészítőket szedni. Már kis cinkadag is serkenti az immunreakciót a légúti és más gyulladásos betegségek esetén. Gyakran C-vitaminnal kombinálják. „A jobb és könnyebb felszívódás érdekében részesítsük előnyben a cink-acetátot, -citrátot vagy -aszpartátot” – mondja a szakember. Ajánlott folsavval, rézzel, vassal, mésszel, krómmal vagy magnéziummal egyidejűleg fogyasztani, de az egyes készítmények bevétele között legalább két óra teljen el. A virológusok egyértelműen nem látják a cink megelőzésképpen való hosszú távú alkalmazásának hasznát.
Kevés van belőle?
Ha enyhe cinkhiány mutatkozik, máris nehezebben gyógyulnak a sebek, gyakrabban jelentkezik megfázás, vírusos betegség vagy más fertőzés. Romlik a szaglás és az ízérzékelés. Bőrproblémák jelentkezhetnek, csökkenhet a spermiumok száma, ami megtermékenyítési zavarokhoz vezethet. Hiánya negatívan befolyásolja a központi idegrendszert is. „Hajlamosabb a cinkhiányra az, aki emésztőszervi betegségben szenved. A cukorbetegnek is ügyelnie kell, hogy a szervezet cinkmennyisége megfelelő legyen” – figyelmeztet Katarína Grich. Cinkhiány mutatkozhat az alkoholistáknál, a vegetáriánusoknál és a vegánoknál is.
Ne vigye túlzásba
Cinkhiány mutatkozhat akkor is, ha vastartalmú gyógyszert vagy kiegészítőt szed. A vas ugyanis csökkenti a cink felszívódását. Súlyos hiánya eléggé ritka. Nem kell tehát túlzásba vinni pótlását. „Napi több mint 100 mg immunzavarokban és abban mutatkozhat meg, hogy csökken a »jó« koleszterin szintje. A napi 150 mg cink rosszullétet, has- és fejfájást, hányást okozhat” – egészíti ki a szakember. A túladagolás veszélye fenyeget, ha a különféle kiegészítőket kombináljuk.
Katarína Posluchová,
Zdravie
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.