Szopás után szinte minden csecsemő visszabukik egy kevés tejet. Ennek részben anatómiai okai vannak. Az újszülött nyelőcsöve ugyan rövid, a tej könnyen visszacsorog a babák többnyire vízszintesen elhelyezkedő gyomrából. A mohón, sokat szopó csecsemők az átlagosnál gyakrabban buknak.
Bukás, hányás csecsemőkorban
Vannak viszont esetek, amikor nagy mennyiségű táplálék kerül vissza a gyomorból, s ez veszélyezteti a baba fejlődését. Előfordulhat, hogy a gyomorszáj nem zár megfelelően, ezért a gyomortartalom jelentős része visszacsorog a nyelőcsőbe. A gyakori hányás igen korán, egy-két hetes korban jelentkezik, a babák fejlődése leáll. A nyelőcsőbe visszajutott gyomortartalom nyelőcsőgyulladást okoz, s a félrenyelés miatt súlyos tüdőgyulladás is kialakulhat.
Kevesebb tápanyag jut vissza a gyomorból, ha a babát lejtősen fektetjük – például megemeljük a matracát vagy az ágy lábát. Léteznek ezen felül olyan gyógytápszerek és orvosságok is, amelyek megszüntetik a tüneteket. Nagyon ritkán, a legsúlyosabb esetekben azonban műtétre is szükség lehet. Vannak csecsemők – háromszor több fiú mint lány – akiknek veleszületett hajlamuk van a gyomorkimenet-szűkületre. Ilyenkor a születést követő pár hétben megvastagodnak a gyomor kivezető csatornája körül található izmok, s a kimenet annyira leszűkül, hogy a táplálék továbbhaladása a gyomorból a belekbe lelassul, majd súlyos esetben lehetetlenné válik. Ezért a babának hánynia kell, amint megtelik a gyomra. Ezt a fajta sugárhányást nehéz bármivel is összetéveszteni. A csecsemő éhes marad, ezért szívesen elfogad újabb táplálékot, amit ismét kihány. Sugárhányás az etetés után több órával is elfordulhat.
Az ilyen gyermek sürgős ellátást igényel, ha nem kezelik, súlyosan leromlik az állapota, mert minden magához vett tápanyagot és folyadékot elveszíthet.
A gyerekek túletetéstől is hányhatnak. Akadnak olyanok, akik gyomukat rontották el, vagy a fülük-torkuk fáj. Az ismételt hányás kiszáradáshoz vezethet – különösen csecsemők esetében. Épp ezért ilyenkor ne étellel, hanem inkább kevés hideg folyadékkal kínáljuk őket. Szükség lehet az elveszett ásványi sók pótlására is.
Ha a hányás más panaszokkal, például magas lázzal, hasmenéssel, nyugtalansággal, hasfájással együtt jelentkezik, veszélyes betegségek tünete lehet. Ezekben az esetekben azonnal forduljunk orvoshoz. (nl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.