Brokkoli, bimbóskel és káposzta

Néhány héttel ezelőtt az írországi Waterfordban megnyílt a korral járó makuladegenerációt kutató első európai központ. Elsősorban arra keresi a választ, hogy a táplálkozás milyen szerepet játszik a betegség kialakulásában.
Ötvenéves kor felett a látásvesztés egyik fő oka a makuladegeneráció.

Néhány héttel ezelőtt az írországi Waterfordban megnyílt a korral járó makuladegenerációt kutató első európai központ. Elsősorban arra keresi a választ, hogy a táplálkozás milyen szerepet játszik a betegség kialakulásában.

Ötvenéves kor felett a látásvesztés egyik fő oka a makuladegeneráció. Az európaiak 65 év feletti népessége 50 százalékának sérült az éleslátás központja, sárgafolt, s 5 százalék az aránya azoknak, akiknél a betegség már előrehaladott állapotban van. Szlovákiában 250 ezer ember szenved ettől a betegségtől. Várható, hogy ez a szám emelkedni fog. A betegség lényege, hogy károsodik a központi látás, ami azt jelenti, hogy a páciens nem tud olvasni, tévét nézni, autót vezetni és nem tudja felismerni az arcokat.

„A korral járó makuladegenerációt nem lehet meggyógyítani, de azt tudjuk, milyen szerepet játszik kialakulásában az életmód. Ezért az étkezés a kutatás fő témája” – nyilatkozta Stephen Beatty szemspecialista, a kutatóintézet alapítója és igazgatója.

Az étkezési szokások megváltoztatásán kívül táplálékkiegészítőket is lehet szedni. Az Ocuvite Lutein készítményről nemrég bebizonyosodott, hogy alkalmazása után a szemben növekszik a makula pigmentszintje. Ez védi a sárgafoltot a károsodástól. A megfelelő diéta megelőzheti a betegség kialakulását. A vitaminokban, cinkben, luteinben és zeaxantinban szegény diéta pedig visszafordíthatatlan látáskárosodáshoz vezethet. A szem védelme szorosan kapcsolódik a kiegyensúlyozott és egészséges étkezéshez. A káposzta, a spenót, a brokkoli, a borsó, a bimbós kel vagy kukorica megvédhet a makuladegenerációtól. Ezekben a zöldségekben ugyanis két antioxidáns is van, a lutein és zeaxantin, amelyeke segítik elgyőzni az ún. oxidációs stresszt. A két karotenoid valamiféle belső szűrőként működik: kiszűri a napfény bizonyos részét, s ezzel megakadályozza a szabad gyökök képződését és a recehártya károsodását.

A 2005-ben végzett LUNA felmérés azt vizsgálta, milyen hatása van a szemre, ha valaki naponta 2x2 Ocuvite Luteint szed.

Az európai népesség átlagosan 1/8-ad vagy 1/6-od részét fogyasztja a benne található anyagoknak, ráadásul a fogyasztás csökkentő tendenciát mutat. A szem a kor előrehaladtával egyre sebezhetőbbé válik, s egyre nagyobb gondoskodást igényel. Állapotának javítását néha csak táplálékkiegésztővel lehet elérni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?