Szinte alig találhatunk olyan családot, ahol legalább a gyermekeknek ne lenne egy-egy kétkerekű, és bizony a felnőttek jó része is tud, tudott valamikor biciklizni. Csak hát ott porosodik a gép a lakótelepi kerékpártárolóban, a ház pincéjében vagy hátul a garázsban.
Biztonságos kerékpározást!
A hosszú kihagyás után „lovat és lovasát“ egyaránt alaposan fel kell készíteni az útra. Először is ez is egészségügyi probléma! Csak megfelelő műszaki állapotú bringán hajtható biztonsággal a pedál.
FONTOS A KORMÁNY MAGASSÁGA
Ellenőrizze a fékeket, az abroncsokat, a világítást, ne sajnálja az olajat a csapágyaktól. A nehezen hajtható kerékpár rengeteg felesleges energiát emészt fel, és fárasztóvá teszi a túrát.
Fontos, hogy a kormány magasságát és a nyerget állítsa be rendesen, mert már néhány kilométer megtétele után hát- és derékfájás, de kellemetlen gáttáji fájdalom is lehet a megfelelő beállítás elmulasztásnak következménye.
A nyerget, mint egy új cipőt, bizony szokni kell. Milyen kellemetlen, ha másnap nem tud majd leülni az irodában! Kínos lenne elmagyarázni, hogy pontosan mi az, ami fáj...
LEGYEN TARTALÉK ELEM
Gondoljon arra is, hogy legyen tartalék elem a ruhára vagy hátizsákra erősíthető, a biztonságot szolgáló lámpához. Az autóknak messziről észre kell venni a kerékpározókat!
Ha régóta nem ült már bringán, elsőre semmiképpen ne vállalkozzon több tíz kilométeres karikázásra. ĺzületeinek, izmainak szükségük van arra, hogy fokozatosan emelje a rájuk rótt terhelést (persze, aki télen is szobakerékpározik, annak jóval könnyebb a helyzete).
Ne csak a bringájával törődjön, végül is ez nem csak sport, hanem szórakozás is. Ha hosszú, esetleg napokig tartó túrára készül, ne felejtse otthon a pumpát és a defekt javításához elengedhetetlen ragasztókészletet, mert nem nagy öröm órákig alkatrészt vagy mesterembert keresni. Ha a gépről már gondoskodott, töltse fel a kulacsát ásványvízzel, energiaitallal, teával. Ne feledje, közúton halad, az alkoholfogyasztás veszélyes.
A komolyabb fejsérülések megelőzése érdekében a gyerekeknek és felnőtteknek is ajánlatos a kerékpárosok számára kialakított sisak viselete.
Esőkabát és a napszúrás ellen védő sapka is kerüljön a csomagba. A bőrét védje naptejjel, és egy jó minőségű UV-szűrős napszemüveg sem árthat. Az is elképzelhető, hogy a vártnál nehezebb útszakasz miatt este majd kényeztetni kell fájó izmait, hogy bírják a másnapi megterhelést. Jusson hely a csomagban az izomlazító kenőcsöknek, a bemelegítésre alkalmas sportkrémeknek is.
Persze, ha sziklás, hegyi terepre készül, akkor egészen más típusú védőfelszerelésre van szükség. A kezek, könyökök, térdek, illetve az azonos oldali váll-, kar- és csípősérülések mellett a koponya van leginkább kitéve az ütés veszélyének. A speciális sisak, a térd- és könyökvédő és a kerékpáros kesztyű komoly sebesülésektől óvhatja meg viselőjét. Ezek után tényleg lóra, akarom mondani biciklire pattanhat.
Jó bringázást!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.