Betegség és egészség

A betegség az egészség megromlása. Az egészség pedig az az állapot, amikor a szervezet működését semmilyen külső vagy belső tényező nem zavarja meg.
A betegség az egészség megszűnése, és ez az állítás megfordítva is igaz. Ám ezt a két egymással ellentétes állapotot nem mindig könnyű szétválasztani.

A betegség az egészség megromlása. Az egészség pedig az az állapot, amikor a szervezet működését semmilyen külső vagy belső tényező nem zavarja meg.

A betegség az egészség megszűnése, és ez az állítás megfordítva is igaz. Ám ezt a két egymással ellentétes állapotot nem mindig könnyű szétválasztani. Lehet valaki vak vagy félkarú és mégis egészséges, vagy szenvedhet nagyon, akárcsak Argan úr Moliére A képzelt beteg című színdarabjából, és az orvosok – miután a panaszoknak semmilyen szervi eredetű okát sem találták – finoman csak „szubjektív szindrómáról”, hipochondriáról beszélnek.

A betegség abban különbözik az egyszerű szenvedéstől, hogy valamilyen szervi vagy működésbeli elváltozás a betegség kialakulásában meghatározhatónak tekinthető. A betegség jellemző tüneteit vagy a szerv elváltozását tehát fel lehet ismerni, és bizonyos szempontok alapján csoportosítani. ĺgy lehet például diagnosztizálni a betegnél tapasztalt tünetcsoportból a tüdőgyulladást (láz, köhögés, a hallgatózás, vérvizsgálat és röntgen eredményei alapján). Egy betegség jellegzetes tünetcsoportját azok az elváltozások alkotják, amelyek minden betegnél közösek, és azok, amelyek a szervezetben a fertőző ágenssel való érintkezés folytán ugyanolyan jellegzetességekkel ismétlődnek.

Az orvosi tankönyvek egy betegséget pontosan leírnak összes tünetével együtt, de az emberek szervezete a valóságban teljesen különbözően működik és reagál. A betegségek nem azonos erősséggel és tünetekkel jelentkeznek minden egyes betegnél.

A patológia (kórtan) a normálistól eltérő állapotok tanulmányozása. A patomorfológia a szervezetben, a szervekben a betegségek során mutatkozó kóros alaki elváltozásokat, a patofiziológia pedig a kóros életműködést tanulmányozza. A betegségek okát az etiológia (kóroktan) kutatja. Különböző módszerekkel tárják fel azokat a mechanizmusokat, beleértve az időbeli lefolyást is, amelyek folytán a betegségek kialakulnak. Nem szabad összetéveszteni az etiológiát a patogenézissel: előbbi az okokat kutatja és a fertőzés hordozóját, míg utóbbi a hogyant vizsgálja. Attól függően beszélünk általános vagy speciál patológiáról, hogy a beteg állapotát az alapvető kóros jelenségekből kiindulva, általánosságban tanulmányozzák-e, avagy egy különleges betegség jellemzői alapján.

A szervezet rendszerint leküzdi az őt érő ingereket. Betegség akkor alakulhat ki, amikor a szervezet reakciója nem megfelelő. A betegség tehát két tényező egybeesésének a következménye:

Valamilyen patogén ágens (pl. kórokozó) ingerlő hatása a szervezetre.

A szervezet szokványostól eltérő vagy elégtelen reagálása.

Betegség csak akkor alakul ki, ha a szervezet képtelen legyőzni a betolakodót. Ha a betegség kialakulásában külső ágens játszik uralkodó szerepet, akkor exogén, azaz külső okról beszélünk. A két tényező legtöbbször együtt játszik közre a betegség létrejöttében, alakulásában és együtt határozza meg annak súlyosságát is. ĺgy például a visszérgyulladás kialakulását a munkakörülmények is elősegíthetik, de többnyire olyan embereket sújt, akiknek visszérműködése valószínűleg öröklött, alkati gyengeséget mutat.

Forrás: Család és Egészség

Lelki eredetű fájdalmak

Férjem állandó fejfájásra panaszkodik, pedig az orvosok szerint nem beteg. Panaszai akkor kezdődtek, amikor meghalt a bátyja. Lehet-e összefüggés a két esemény között?

Fájdalomérzés jelentkezhet feltárható szervi okok nélkül stressz, lelki konfliktus hatására is. A beteg ilyenkor többnyire tudattalanul egy szimbolikus jelentésű szervet választ, és az lesz testi-lelki panaszainak „székhelye”. Férje még valószínűleg nem tudta feldolgozni az őt ért vesztséget. Egy családtag, ebben az esetben a szeretett testvér elvesztése rendkívül erős stresszhatással jár. Emiatt lehetnek a férjének állandó fájdalmai. Ilyenkor érdemes pszichológus vagy pszichiáter segítségét kérni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?