Bár mi még nem tapasztaljuk, a távgyógyítás életet menthet

távgyógyítás

Egy váratlan esemény – a koronavírus-járvány – kellett ahhoz, hogy ismét többet beszéljünk a régen ismert, de valami miatt nehézkesen induló korszerű betegellátási módszerről, a telemedicináról vagy távgyógyításról. Lényege, hogy a páciens és az orvos közvetlenül nem találkozik, a kapcsolat adatátviteli rendszeren keresztül jön létre, de a páciens ugyanúgy megkapja a szükséges, sőt gyorsabb ellátást, mintha órákat várakozna a rendelő előtt.

A diagnosztika, a gyógyszerfelírás, a konzultáció vagy a beteg állapotának monitorozása mind a telemedicina része – személyes kapcsolat nélkül. Bár időt és pénzt takarít meg, s mind a beteg, mind az orvos, mind a biztosítók javára válik, Szlovákiában minimális mértékben érvényesül. Az ok prózai: a távgyógyításért az orvos egy centet sem kap. Nincs árjegyzék, így költségtérítés sincs. A telemedicina
óriási előnye a járvány ideje alatt mutatkozott meg. A többórás várakozás helyett sokan telefonon tájékoztatták orvosukat egészségi állapotuk romlásáról, s közben egyre többen felfedezték az e-recept előnyeit. Főleg a krónikus betegségekben szenvedők, a nehezen gyógyuló sebekkel küszködők, valamint a szív- és érrendszeri betegek tapasztalták e modern módszer előnyeit.

Életet menthet a monitor

Külön kell szólni a kardiovaszkuláris betegségben szenvedőkről, mert ők vannak a legtöbben, és kezelésükre nem fordítunk elég figyelmet. Ebbe a csoportba tartoznak azok is, akiknek magas a vérnyomásuk, akik szívritmuszavarban vagy más szívbetegségben szenvednek. Szlovákiában évente csaknem 24 ezren halnak meg és csaknem 200 ezren kerülnek miatta kórházba.

„A kardiológiában nélkülözhetetlen a telemedicina. E modern gyógyászati diagnosztikai innovációnak köszönhetően például távolból is képesek vagyunk 24 órán át ellenőrizni a szív működését. A betegnek nem kell órákat a váróteremben ülnie, hogy megtudja, milyen állapotban van a szíve. Az orvosnak egy kis műszer szállítja a szükséges adatokat a páciens egészségi állapotáról”

– mondta dr. Vladimír Mičieta, az egészségügyi segédeszközök szállítói szövetségének, az SK+MED-nek az elnöke.

Lépésről lépésre

• A beteg ágya mellett elhelyezett cardio-messenger éjszakánként rendszeresen egy biztonságos szerverre küldi a szívműködés szempontjából fontos adatokat. A betegnek semmit nem kell tennie.
• A szerver biztonságos körülmények között rögzíti a szükséges adatokat.
• Csak a kezelőorvos fér hozzá a szerverhez.
• Az adatok értékelése után, ha szükséges, az orvos gyorsan meg tudja tenni a szükséges lépéseket.

„Szlovákia hosszabb ideje azok közé az országok közé tartozik, ahol a legtöbb szív- és érrendszeri beteg van. Évente több ezer beteg hal meg, viszont kevés a kardiológus, így sokat kell várni, míg a beteg szakemberhez kerül. Az innovatív gyógyászati technológiákkal sokkal gyorsabban és eredményesebben tudnánk a betegeket kezelni. A telemedicina segítségével gyorsan fel lehet fedezni a szívritmuszavart, és el lehet kezdeni a helyes kezelést” – magyarázta dr. Peter Hlivák kardiológus.

Reményt keltő, hogy a kormányprogramban is helyet kapott a telemedicina támogatása.
Kérdés viszont, hogy a választási időszak végéig mit sikerül ezen a téren megvalósítani, mennyire sikerül megközelíteni Európa fejlettebb országait.

Előnyei vitathatatlanok: meggyorsítja a diagnózis felállítását, a kezelést, csökkenti az orvosi látogatások számát, a beteg számára kényelmes, s az sem mellékes, hogy nem kevés pénzt takarít meg. A biztosítók mégsem térítik meg a költségeket, egyedül a házi műszert fedezi az állami egészségbiztosító.

„A jövő egyértelműen a telemedicináé. Azonnal látjuk, ha romlik a beteg egészségi állapota, s ha kell, lépni tudunk – meg tudjuk változtatni a kezelést, vagy ha nagyon rossz az állapota, be tudjuk szállítani a kórházba. Életeket tudunk így megmenteni”

– mondta dr. Erika Komanová kardiológus. A távoli monitorozást több berendezés szolgálja: például EKG, vérnyomásmérő, vércukorszintmérő, a tüdő kapacitását mérő spirométer, a vér oxigénszintjét mérő oximéter vagy hőmérő.

Szűkíti a rossz hírű távgyógyítók terét

Az egészségügyi ellátás minden résztvevőjének hasznos lenne, ha Szlovákiában is jobban elterjedne a távgyógyászat, de különösen a krónikus betegségben szenvedőknek, valamint azoknak lenne létfontosságú, akiknek hirtelen meg szokott változni az egészségi állapotuk, akiknek nemrég állapították meg a diagnózist, vagy azoknak, akiknek nehéz kideríteni, mi a bajuk, vagy akik kórházi kezelés után otthon lábadoznak. Nem utolsó szempont az sem, hogy minél több lesz a házi monitor, annál jobban leszűkül a rossz hírű, sok kárt okozó, kézrátételes távgyógyítók működési tere.

(kovács)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?