KURDICS ERIKA
„Kihaltak az érzelmek a világból. Az emberek nem törődnek egymással. Manapság szégyen kimutatni az érzelmeket.” Számtalanszor halljuk ezeket a mondatokat, és sajnos, sok igazság van bennük.
Bánjunk jól az érzelmeinkkel
„Kihaltak az érzelmek a világból. Az emberek nem törődnek egymással. Manapság szégyen kimutatni az érzelmeket.” Számtalanszor halljuk ezeket a mondatokat, és sajnos, sok igazság van bennük. De ne higgyük, hogy az érzelem csak a szeretetet, a barátságosságot, a kedvességet jelenti! A dolog sokkal bonyolultabb, ezért helyesebb, ha megismerkedünk egy új kifejezéssel, az érzelmi intelligenciával.
Olyan képességeket ölel fel, melyeket egyébként jól ismerünk, például az együttműködési készség, a kitartás, az empátia, ahogyan a konfliktusokat kezeljük, az optimizmus, az indulatok megfékezése.
Gyakorta hallani a nők szájából, hogy partnerük, férjük érzelmi analfabéta. Vagyis úgy általában a férfiak, legyenek azok főnökök, munkatársak vagy beosztottak. Holott az érzelmek kifejezése, az érzésekkel való bánás egyáltalán nem a nők privilégiuma. Az érzelmi intelligencia kiváló szakembere, Daniel Goleman egyértelműen megállapította, hogy sem a nők, sem a férfiak nem jobbak az érzelmi intelligencia terén. Van, aki igen empatikus, de hiányoznak a stressz kezeléséhez szükséges képességei. Mások hangulatuk legkisebb változását is érzékelik, miközben képtelenek együttműködni bárkivel is. Az azonban igaz, hogy vannak olyan közös, az adott nemre jellemző képességek, tulajdonságok, amelyek lehetnek erősségek és gyengeségek is. A nők általában inkább tisztában vannak érzelmeikkel, több empátiát mutatnak, jobb az együttműködési készségük. Ezzel szemben a férfiak magabiztosabbak, optimistábbak, könnyebben alkalmazkodnak, jobban tűrik a stresszt.
Goleman tanácsa a férfiaknak, hogy vegyék észre, ha a feleségük el akar mondani egy sérelmet. A férfiak óvakodjanak attól, hogy a vitát rövidre zárják, és túl hamar ajánljanak gyakorlati megoldást, mivel a feleségnek többnyire fontosabb a tudat, hogy a férje veszi az üzenetét, és empátiát tanúsít az üggyel kapcsolatos érzései iránt. A feleség, ha érzi, hogy meghallgatták, és érzelmeit tudomásul vették, gyakran le is higgad.
Mivel a férfiak egyik fő problémája, hogy a feleségek túl hevesen hangoztatják panaszaikat, a nők tegyenek erőfeszítést azért, hogy ne a férjüket támadják, hanem azt a cselekedetüket kifogásolják, amivel valóban problémájuk van. Szinte biztos, hogy a dühös támadás a férjből elzárkózást vált ki, amitől a veszekedés biztosan elmérgesedik. Lehetőleg röviden, egyértelműen fogalmazzanak a nők, okosan kiválasztott időpontban, tehát ne futballmérkőzés, politikai vitaműsor közben.
Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy ne legyen egészséges vita, „jótékony veszekedés”! Ha képesek vagyunk kezelni érzelmeinket, megfékezni haragunkat, figyelni a másikra, tiszteletben tartani a partner álláspontját és így tovább, nő annak esélye, hogy a házaspárok megoldják gondjaikat. (Vital Magazin)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.