Azok a nyomasztó téli napok

depresszio tel

Minden negyedik embernél jelentkezik enyhe szezonális depresszió télen, és körülbelül 5%-nak komolyabb problémái is vannak.

Az agyban lévő apró képlet, a tobozmirigy olyan anyagot választ ki, ami segít is, de káros is lehet. Ez a melatonin, ami mind a téli depressziót, mind az alvást szabályozza.

A téli hónapok alatt a kevesebb napfény hatására több termelődik ebből a hormonból. Honnan lehet tudni, hogy szezonális depresszióról van-e szó, és mit tehetünk ellene? Először is, tekintsük át, hogy mik a téli változat tünetei (igen, van nyári depresszió is):

A TÉLI DEPRESSZIÓ TÜNETEI:

• Az evési és alvási szokások megváltoznak

• Tartósan szomorú, szorongó vagy „üres” hangulat.

• A korábban kedvelt hobbikban elveszítjük élvezetünket

• A depresszió megmaradhat a tavaszi és nyári hónapokra

• Vágyakozás az édességek után, ez ugyanis jelentősen megemeli a szerotonin hormon szintjét, ami a depresszió ellen hat.

Az étrendi változások kapcsán általában hízás lép fel, ez tovább növeli a depressziót, mert magatehetetlenséget sugall, és rontja az önbecsülést. A ruhák szűkek, nem tudunk újat venni: csapdahelyzet.Léteznek egyrészt olyan készülékek, amelyekkel napfényt varázsolhatunk a szobába – de legalábbis valami hasonlót. Aki ezeket nem engedheti meg magának, egyrészt kihasználhatja az antidepresszánsok nyújtotta segítséget, vagy rendszeres testmozgással stimulálhatja szervezetét.

Az elmúlt huszonöt évben, amióta először írták le ezt az állapotot, sokat változott a szemlélet a szezonális depresszió kezelésével kapcsolatban. A legfontosabb tapasztalat, hogy bármilyen fényforrás megteszi, nincs szükség speciális „napfénykockákra”. Érdekes, hogy a testmozgás milyen jó hatással van, és mindegy, hogy milyen sportot választunk: lehet elsétálni a boltba, és lehet mozogni a tévé előtt is. A munkahelyen átsétálhatunk kollegáinkhoz, a konyhába, de lépcsőzhetünk is.

(informed)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?