Az öregség nem betegség

Aligha van olyan család, ahol a fiatalokon kívül ne élnének idősek is. A kor előrehaladtával olyan problémák adódhatnak, amelyeket egyedül nem tudunk megoldani. Ekkor megpróbálunk érdeklődni, felkutatni azokat az intézményeket, amelyek feladata, hogy szakszerűen gondoskodjanak idős, beteg emberekről.

Sokan állítják, hogy az öregség nem betegség. Ez biztosan így van, de csak akkor, ha fokozatosan felkészülünk rá. Kétségtelen, hogy az ésszerűen élő, az emberi kapcsolatokat ápoló aktív időseket a nyugdíjba vonulás nem éri váratlanul és felkészületlenül. Probléma akkor áll elő, ha az idős ember mások segítségére szorul. Ekkor fontos, hogy a család tudja, ismerje a segítség lehetőségeit.

Ha mindenki tudna gondoskodni hozzátartozójáról, a szociális szolgáltatások házára nem is lenne szükség. Az életben azonban olyan helyzet is előáll, amikor az idős ember elhelyezése a nyugdíjasotthonban a legjobb megoldás, vagy talán a kisebbik rossz. A szociális gondoskodás biztosítása az önkormányzatok hatáskörébe tartozik.

Nálunk a segítségnyújtásnak három formája van. Vannak az intézetek, amelyeket az önkormányzat működtet. Valamennyi működtetése és finanszírozás más.

A nonprofit szervezet által üzemeltetett intézetben való elhelyezés költségeit teljes egészében az állampolgár fedezi. Vannak továbbá magánintézmények saját működési és finanszírozási szabályokkal.

Az önkormányzatok által működtetett szociális intézetek anyagi szempontból a leghozzáférhetőbbek a család számára. Ide tartoznak az öregotthonok és panziók. Az önkormányzat a helyi viszonyoknak megfelelően szervezi meg a gondozói szolgálatot, a nyugdíjasok klubjait és az étkeztetést. A szociális szolgáltatások struktúrája és az intézmények száma távolról sincs összhangban az igényekkel. Sokan szeretnék itt elhelyezni idős, beteg családtagját, és néha több évig is várni kell, míg valakinek sikerül bekerülni az intézményben. Gyakran előfordul, hogy az emberek nagy része a könnyebbik megoldást választja, s talán nem is tudja, hogy más lehetőség is van. Mindenütt, ahol a kereslet és a kínálat nincs egyensúlyban, sorrendet kell felállítani, így nem csoda, hogy néha oly sokáig kell várni arra, hogy idős hozzátartozónkat el tudjuk helyezni valamelyik szociális intézményben. Az önkormányzathoz benyújtott kérvény három fontos tételt tartalmaz: a szállást, az étkezést és a gondozói szolgálatot.

Az ilyen szolgáltatás iránti nagy igény miatt egyre több, szociális szolgáltatást nyújtó nem állami intézet is alakul. Itt nem kell sokat várni az elhelyezésre, de a szolgáltatásokért többet kell fizetni. A magánintézetekben a havi kiadás kb. 20 ezer koronát tesz ki. A költségek többségét az idős ember családja fizeti, és ott, ahol ez nem lehetséges, az állandó lakhely önkormányzatának az illetékes osztálya.

Öregotthonba általában kórházi kezelés után kerül a beteg, amikor állapota ugyan stabilizált, de továbbra is súlyos. Elsősorban agyérkatasztrófa, Alzheimer- és Parkinson-kór után szorul az idős ember mások segítségére.

Ilyen esetben igénybe lehet venni a házi gondozást végző ügynökségek szolgáltatásait. Előnye, hogy a súlyos beteg megszokott környezetében maradhat, míg a hozzátartozók munkában vannak, egész nap gondoskodnak róla. A nem túl súlyos betegeknek kitűnő megoldást jelenthet az egészségügyi állomás, ahol az egész napot eltöltheti, ott étkezhet, orvosi felügyelet alatt áll, pihenhet. Az ilyen intézményt általában magánintézmények üzemeltetnek, s fizetni kell érte. A segítségre szoruló idős ember számára fontos, hogy ne veszítse el életkedvét, hogy szeretet vegye körül.

Az igazság az, hogy a család és a társadalom gyakran megfeledkezik arról, hogy amit egykor kaptunk, azt illik visszaadni.

Minden idős ember más, s a család kultúrájától függ, hogy hogyan bánik vele. Az állam és az önkormányzat feladata, hogy megfelelő számú öregotthont létesítsen. Ebben karitatív szervezetek, mint pl. a Lions klub vagy a Soroptimist International nemzetközi nőklub is segít, amely rendszeresen támogatja ezeket az intézményeket.

Mindenki segíthet abban, hogy legalább egy lépéssel közelebb kerüljünk szüleink és nagyszüleink emberhez méltó öregségének megteremtéséhez. Gyakran elég az is, ha egy pillanatra beleéljük magunkat idős családtagunk helyzetébe. Ekkor értjük meg igazán, hogy a meleg szó, a simogatás csodákra képes.

www.csssamaritan.szm.sk www.css.nitrianskepravno.sk www.senecio.sk www.penzionba.szm.sk www.hestia.sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?