Jelige: Félelem. „Unokanővérem már kétszer kísérelt meg öngyilkosságot. Félek, hogy újra megpróbálja. Hogyan ismerhetem fel, hogy ismét arra készül?
Az öngyilkosság előzményei
Ez szerinte a következőkben mutatkozik meg: 1. az érzékelés és az asszociációk merev lefutásában, a rögzült magatartási sémák ismétlődésében, az érzelmek, egyes pszichológiai mechanizmusok beszűkülésében (ezek között az agresszív indulatot visszatartó és befelé fordító pszichés mechanizmus túlsúlyba kerül), az emberi kapcsolatok, (súlyos esetben egészen az izolálódásig ), az egyéni értékvilág beszűkülésében (a korábban értékes dolgok iránt már nem érez vonzódást). 2. az agresszivitás az öngyilkosság előtti szindrómára korlátozódik. Az agresszív indulat nem tud megnyilvánulni, ugyanakkor a személyiség sok frusztrációt szenved, ami miatt az indulati feszültség nő. Ebben az állapotban a személy általában magára haragszik, elégedetlen saját magával, mert életproblémáját előidézte, vagy nem tudja megoldani.
A frusztrációkat ambivalens kapcsolatban szenvedi el (pl. a másik iránti szeretet megakadályozza, hogy az agresszió felé irányuljon, a frusztrációt pedig ő okozza). 3. menekülés a fantáziavilágba. Azok a pszichés energiák, amelyeket az egyén a külvilágától elvont, a fantáziavilágot szállják meg. Elképzeli problémáinak kedvező megoldását, képzeletbeli kifejezést ad befelé forduló agresszív-indulati impulzusainak is, képzeletben megbünteti az őt frusztráló személyeket. Fantáziájában érik meg az öngyilkosság gondolata is, ahol egyre több lesz az öngyilkosságra vonatkozó gondolat, és egyre több indulati energiát köt le magában. Ezt az erőteljes indulati gócot indítja el egy újabb frusztráció. ĺgy a terv cselekvéssé érik, de előtte lezajlik egy segélykérő jelzés az érintett személyek felé, akik elutasítása betetézi a helyzetet. Ringel szerint az öngyilkosság előtti szindróma mennyiségi és időviszonyai esetenként változnak. Ez hosszú ideig is eltarthat, de lehet gyors lefolyású is. Ha a fenntieket érzékeli az unokanővérén, akkor együtt menjenek el a pszichiáteréhez, vagy a pszichológusához.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.