Az izmok működése 2.

Hogyan működik az izom?
Az ember izmainak összehúzódását a mozgatóidegek végződéseinél létrejövő ingerület okozza. Ennek a hátterében bonyolult elektrokémiai folyamatok állnak: az idegvégződésekben felszabaduló ingerületátvivő anyagok, a neurotranszmitterek elektromos impulzust indítanak el az izomrost hosszában.

Hogyan működik az izom?

Az ember izmainak összehúzódását a mozgatóidegek végződéseinél létrejövő ingerület okozza. Ennek a hátterében bonyolult elektrokémiai folyamatok állnak: az idegvégződésekben felszabaduló ingerületátvivő anyagok, a neurotranszmitterek elektromos impulzust indítanak el az izomrost hosszában. Ez kalciumionokat szabadít fel, melynek a hatására az aktin és miozin nevű izomfehérje aktomiozinná alakul, és az izom megrövidülését, összehúzódását eredményezi. Az izom egyúttal meg is vastagodik. Eközben tömege változatlan marad. Az izomműködés további jellegzetessége az izmok rugalmassága, vagyis az, hogy megnyúlása és összehúzódása után visszanyeri eredeti alakját.

Az izmok imént leírt sajátságai nélkülözhetetlenek a végtagok hajlításához és nyújtásához. Sokszor a végtagok egyik oldalán lévő izmok összehúzódnak, míg a másik oldaliak megfeszülnek. Az izomműködés összerendezett játékában az izmok ellentétesen (antagonistaként), vagy egymást segítve (szinergistaként) működnek. A vázizomzat jóval gyorsabban húzódik össze, mint a sima izomzat.

Izommunka

Mozgással leküzdhető a hideg, mert az izommunka során felszabaduló hő megnöveli a testhőmérsékletet. Egy kerékpárversenyző vagy maratoni futó például 39-40 oC-os „lázban éghet”.

Az erőteljes izommunkához megfelelő táplálkozásra van szükség. Az izmok tápanyagszükségletét a szervezet által előállított és a táplálékkal bevitt cukrok, zsírok és fehérjék biztosítják. Az izomműködés anyagcsere-folyamatai a glükogénen, azaz a keményítőn alapulnak. Ha ez elfogy az izmokban, az a vérben keringő cukorból pótlódik. Az izommunkához úgyszintén nélkülözhetetlen oxigént a vér hemoglobinja szállítja a vérerek közvetítésével, ezért olyan dús az izmok vérellátása.

Rendszeres testmozgás

A rendszeres testgyakorlás jó állapotban tartja az izmokat. A futás, az úszás a test minden izmát megdolgoztatja. Az emberek többségének elegendő ennyi testedzés ahhoz, hogy tartsa a formáját. A speciális testépítés folyamatos, kemény tréninget igényel, ami sportolók vagy esetleg testőrök esetében indokolt. Egészségünk megőrzéséhez nem feltétlenül szükséges izompacsirtának lennünk.

Forrás: Család és Egészség

Mi az izomtónus?

Az izmok még ülő vagy fekvő testhelyzetben sem ernyednek el teljesen. Ez az enyhe izomfeszülés az úgynevezett izomtónus. Amikor az emberek izmaik tonizálásáról beszélnek, elsősorban izomerősítésre gondolnak.

Mitől van az izomláz?

Miközben az izmok elégetik a tápanyagokat, energia és hő szabadul föl. Salakanyagok is termelődnek, zömmel szén-dioxid és tejsav, az izom saját anyagcseréjének terméke halmozódik fel bennünk. A tejsav nagy erőkifejtés esetén nagyobb mennyiségben termelődik az izmokban, csökkentve azok rugalmasságát. Ez izommerevséget vagy görcsöt okozhat. Az izomláz fellépéséért ezért részben a tejsav a felelős. A pihenő izom oxigénhiányát pótolja, és közben tökéletesen regenerálódik. Ezzel megszűnik az izomlázzal járó fájdalom is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?